Historia Grand Championa

Grand Champion, czyli najlepszy z najlepszych, to najbardziej prestiżowe wyróżnienie przyznawane co roku przez Polskie Stowarzyszenie Piwowarów Domowych (PSPD) dla najlepszego piwa uwarzonego w domowych warunkach.

Grand Champion wybierany jest cyklicznie od roku 2006, a od roku 2009 zwycięska receptura warzona jest następnie na większą skalę. Dzięki temu piwosze w całej Polsce mają potem szansę spróbować tego, co najlepsze w piwowarstwie domowym. Dla wielu piwowarów domowych to jest najlepsza nagroda z możliwych, bo mogą wyjść ze swoją pasją z piwnicy i zaprezentować ją szerszej publiczności, a nie tylko wąskiemu gronu znajomych i specjalistów. Konkurs piw domowych na taką skalę to zdecydowanie wydarzenie unikalne na skalę europejską. Każdy Grand Champion wybrany w konkursie od 2009 warzony był w Browarze Zamkowym Cieszyn dzięki wsparciu tamtejszego piwowara Dominika Szczodrego, a co się z tym wiąże powstaje w ilościach tysiąc razy większych niż te możliwe do uzyskania w domowej piwniczce czy kuchni. Później dzięki wsparciu sieci dystrybucji Browaru Zamkowego Cieszyn, Grand Champion trafia na półki sklepowe i pubów w całej Polsce, gdzie może skosztować go każdy piwny pasjonat.

warzenia_browar_cieszyn.jpg

Decyzja o wskazaniu najlepszego domowego piwa w danym roku jest zadaniem niesłychanie trudnym, a dyskusje prowadzące do finalnego werdyktu są zawsze burzliwe. Nic dziwnego zatem, że w skład jury wchodzi kilkunastu niezwykle doświadczonych sędziów piwnych z całego świata. Warto też zauważyć, że to właśnie wśród piwowarów domowych bije serce branży piwnej i to na domowych kuchenkach powstają unikalne, nietypowe i bardzo odważne receptury, które potem mogą zawojować rynek piwny. Trzeba je tylko zauważyć i docenić.

Bracki_Kozlak_Dubeltowy_butelka.JPG

700_kozlak.png

Ze względu na specyfikę tej nagrody Grand Champion budzi ogromne emocje. Pierwsza edycja Konkursu Piw Domowych odbyła się w 2003 roku, jednak sam tytuł Grand Championa – Wielkiego Mistrza – czyli najlepszego z najlepszych zaczął być przyznawany dopiero w 2006 roku, a trzy lata później Grupa Żywiec zdecydowała się uhonorować jego laureatów możliwością uwarzenia zwycięskiego piwa w cieszyńskim browarze. Konkurs stanowił jeden z najważniejszych elementów odbywającego się w Żywcu kultowego Festiwalu Birofilia, który był pierwszą w naszym kraju imprezą gromadzącą w jednym miejscu piwnych pasjonatów i miłośników piwnej różnorodności. Społeczność Birofilia.org do dzisiaj kultywuje tradycje tego wydarzenia.

Od amatora do zawodowca

Dominik Połeć - laureat nagrody publiczności podczas I Festiwalu Piwowarów Domowych opowiada nam o tym jak przekształca się pasję w sposób na życie, jakie to uczucie serwować...
Czytaj dalej

Pierwszym Grand Championem Festiwalu Birofilia był Koźlak Dubeltowy uwarzony przez Tomasza Banachowicza w 2006 roku. Piwo to pokonało 134 zgłoszonych kandydatów. Niektórzy uważają, że był to początek piwnej rewolucji w Polsce. W tamtym czasie nadal dominowały lagery, zatem wygrana koźlaka pozwoliła uchylić drzwi innym rodzajom piw. Nagle okazało się, że jest zapotrzebowanie na inne smaki i zupełnie nowe piwne doznania. Premiera zwycięzcy konkursu była wydarzeniem roku w piwowarskim światku, a koźlak stał się prawdziwym odkryciem dla wielu miłośników piwa. Obecnie piwnych premier są w roku tysiące, jednak należy pamiętać, że 2006 rok mocno różnił się od obecnych czasów. Wtedy nowych piw powstawało kilkanaście, a każda premiera wzbudzała ogromne zainteresowanie.

700_450_grand_champion_2016.png

Do historii na pewno przejdzie również zwycięzca z 2010 roku – belgijskie pale ale uwarzone przez kobietę – Dorotę Chrapek. To była bezprecedensowa wygrana, a piwo pokonało aż 177 konkurentów. Żadnej innej kobiecie nie udało się powtórzyć w późniejszych latach tego sukcesu – jak na razie ;). Piwo górnej fermentacji z czterema słodami i dwoma rodzaju chmielu podbiło serca (i podniebienia) jurorów.

Dubbel_Cieszynski_goblet_330.jpg

Z biegiem lat pojawiało się coraz więcej piwowarów biorących udział w konkursie, zmieniały się kategorie, rosła liczba piw i uczestników. Tytuł Grand Championa zdobywały różne rodzaje piw: Imperial India Pale Ale, Dubbel, kolońskie, stouty i portery. A za każdym razem wybór najlepszego piwa warzonego w warunkach domowych poszerzał piwne horyzonty i wytyczał nowe ścieżki dla piwnej rewolucji. W pierwszej edycji konkursu w 2003 roku oceniano 42 piwa w trzech kategoriach, obecnie kilkudziesięciu sędziów pracuje przez kilka dni i musi spróbować ponad 600 próbek piw zakwalifikowanych do kilkunastu kategorii!

700_new_england_ipa.png

Podobnie jak piwny rynek w Polsce, tak i Grand Champion ewoluował od czasu swojego powstania – wciąż jest to wybór najlepszego z najlepszych, jednak po drodze konkurs zmieniał lokalizację, skalę i otoczenie. Debiutując na dziedzińcu Arcyksiążęcego Browaru w Żywcu w czasach Festiwalu Birofilia wkrótce doczekał się towarzystwa w postaci Festiwalu Piw Rzemieślniczych, by w końcu rozdzielić się na dwie różne imprezy, a także przenieść ogłoszenie werdyktu z Żywca do Cieszyna, a następnie do Warszawy w zupełnie nowej odsłonie i otoczeniu Festiwalu Piwowarów Domowych i konkursu pod nazwą Mistrzostw Polski Piwowarów Domowych. Odświeżona formuła okazała się strzałem w dziesiątkę i wciąż elektryzuje branżę chociaż liczba piwnych premier w Polsce od czasu pierwszego Grand Championa wzrosła z kilkunastu czy kilkudziesięciu do ponad 2000 w roku 2018!

700_grand_champion_2019.png

Dodatkowo Festiwal Piwowarów Domowych w Warszawie to szansa na integrację środowiska, przedstawienie piwowarstwa domowego i jego osiągnięć miłośnikom kraftowych trunków, a nade wszystko szansa na prezentację swojej pasji szerszemu gronu odbiorców, stanowi doskonałe tło do rozmów o piwie i jego powstawaniu oraz forum wymiany doświadczeń. Okazuje się, że piwowarem może zostać każdy! Jednak Grand Champion może być tylko jeden.

Laureaci Grand Championa:

2020    Andrzej Poturalski, Stout Owsiany „Casual Monday”

2019    Piotr Kaleńczuk, Belgian Dark Strong Ale (Quadrupel)

2018    Adam Necel, Wheatwine

2017    Dawid Bobryk, New England IPA (Vermont IPA)

2016    Piotr Machowicz, Fruit Wheat Beer

2015    Piotr Terka i Piotr Marczyk, Red Roeselare Ale

2014    Czesław Dziełak, Dubbel

2013    Czesław Dziełak, Imperial India Pale Ale

2012    Andrzej Miler, Koźlak Dymiony (Rauchbock)

2011    Jan Szała, Kolońskie (Kölsch)

2010    Dorota Chrapek, Belgijskie Pale Ale

2009    Jan Krysiak, Koźlak Dubeltowy

2008    Hubert Kurzepa, Foreign Extra Stout

2007    Leszek Piątkowski, Porter Bałtycki

2006    Tomasz Banachowicz, Koźlak