Premiera Grand Championa PSPD 2017

Tradycyjnie Mikołajki to wielki dzień dla każdego birofila - co roku właśnie 6 grudnia w sklepach pojawia się wyjątkowe piwo warzone przez zwycięzcę Konkursu Piw Domowych PSPD, czyli Grand Champion.

Tytuł Grand Championa 2017 uzyskał Dawid Bobryk za swoją interpretację piwa w stylu New England India Pale Ale (Vermont IPA), która trafiła do sklepów pod nazwą Nowa Anglia. Premiera tego wyjątkowego trunku odbyła się w Sketch w Teatrze Wielkim w Warszawie. Na eleganckiej gali pojawili się pracownicy Browaru Zamkowego Cieszyn, w tym główny piwowar – Dominik Szczodry, który jest odpowiedzialny za przeskalowanie receptury z domowej skali, na recepturę dla browaru oraz oczywiście zwycięzca konkursu – Dawid Bobryk. Nie mogło zabraknąć również Tomasza Kopyry z bloga blog.kopyra.com oraz panów z bloga kororoweszyszki.pl, którzy ze sceny zabawiali gości anegdotkami, żartami branżowymi  i opowieściami o piwie. Na scenie pojawili się także przedstawiciele Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych, które jest odpowiedzialne za organizację konkursu.

700_new_england_ipa.png

Oczywiście oprócz zaproszonych gości na wydarzeniu nie mogło zabraknąć stołecznych miłośników piwa! Publiczność w tym roku wyjątkowo dopisała i Sketch na kilka godzin stał się piwnym centrum Polski łącząc miłośników picia piwa, piwowarów domowych, piwnych blogerów, przedstawicieli PSPD oraz branży browarniczej.

Z autorem zwycięskiej receptury Dawidem Bobrykiem można było porozmawiać o piwie, emocjach, które towarzyszą konkursowi i walce o tytuł Grand Championa 2017 roku. Zwycięzca chętnie opowiadał o swojej piwnej pasji, która zaczęła się od warzenia trunku w domowych warunkach, a jakiś czas temu hobby to zmieniło się w sposób na życie, ponieważ autor tegorocznej receptury Grand Championa obecnie wraz z Czesławem Dziełakiem warzy piwo na co dzień w niewielkim browarze restauracyjnym Stary Rynek w Białymstoku. Podczas kuluarowych rozmów wyszło na jaw, że trunek wysłany na konkurs był piwem prototypowym, zaledwie próbą podejścia do coraz popularniejszego za oceanem stylu Vermont IPA. Jakby tego było mało po drodze pojawiły się niespodziewane trudności, m. in. w trakcie transportu zbiła się jedna butelka i trzeba było dosłać kolejną, by piwo mogło zostać należycie ocenione przez sędziów. Na szczęście wszystko się udało i te przeciwności losu nie przeszkodziły w wygranej.

Czas skupić się na samym piwie – Nowa Anglia z Browaru Zamkowego Cieszyn to trunek wyjątkowy, bardzo pijalny i sesyjny. Konkurs Grand Champion po raz kolejny poszerza piwne horyzonty Polaków, stawiając na nowy piwny styl, który dopiero od niedawna zyskuje popularność na świecie. Ze względu na swoje niezwykłe właściwości i charakterystykę New England IPA może być idealnym startem dla piwoszy stawiających pierwsze kroki w świecie piw rzemieślniczych, natomiast wytrawnym birofilom z pewnością spodoba się takie innowacyjne podejście do nowofalowych, dobrze im znanych odmian chmielu. Nowa Anglia z Cieszyna charakteryzuje się owocową chmielowością, ma też „soczysty” aromat – pachnie mango, letnią słodyczą melona oraz oczywiście nowofalowymi chmielami. Idealnie zbalansowane składniki dają gładki i delikatny trunek, bez mocno wyczuwalnej goryczki, za to o wyjątkowym, owocowym smaku. Butelkowany trunek jest pasteryzowany i klarowny, piwa żywego (nieutrwalanego) można napić się w dobrych multitapach, gdzie trunek nalewany jest wprost z kegów. W tym wypadku nie powinien nas dziwić charakterystyczny osad drożdżowy, który jest wręcz pożądanym elementem w tego typu piwie. Gęsta, drobnopęcherzykowa piana zapewnia miłe doznania zarówno zapachowe, jak i smakowe.

Piwo zarówno butelkowane jak i lane dostępne będzie w 113 lokalach w Polsce oraz w najlepszych sklepach piwnych na terenie całego kraju.

Piwne mity: piwo robi się z chmielu

Zupa chmielowa czy chmielowy trunek to jedne z najczęściej używanych synonimów słowa piwo. Wielu piwoszy jest przekonanych, że piwo warzy się z chmielu i wody. Rozprawmy się...
Czytaj dalej