Browar Zamkowy w CieszynieBrowar Zamkowy w Cieszynie, ul. Dojazdowa 2, 43-400 Cieszyn

Browar Zamkowy Cieszyn ma za sobą 170 lat historii. To wprawdzie mały browar, ale Cieszyn!

Browar w Cieszynie to najstarszy browar w Polsce i chociaż wchodzi w skład Grupy Żywiec, zachował swój lokalny charakter. Zabytkowy budynek, w którym od 1846 roku warzy się piwo, wybudowany został na zlecenie arcyksięcia Karola Ludwika Habsburga. W czasach kiedy powstawał browar w Cieszynie ze względu na skalę produkcji można było nazwać go przemysłowym, chociaż stosowano tam tradycyjne metody warzenia piwa. Miał wówczas zaspokoić potrzeby zarówno dworu jak i okolicznych możnowładców. Sukces browaru w Cieszynie stał się jednym z powodów rozszerzenia działalności Habsburgów w zakresie browarnictwa i utworzenia 10 lat później Arcyksiążęcego Browaru w Żywcu. To właśnie z Cieszyna pochodzili pierwsi żywieccy piwowarzy!

Współcześnie piwowarzy z Cieszyna nadal stosują te same metody jak przed laty - pracochłonne zacieranie dekokcyjne, brzeczka fermentująca w otwartych kadziach w zabytkowych wnętrzach oryginalnego budynku browaru, a na koniec leżakowanie w zbiornikach umieszczonych w piwnicach wydrążonych we wnętrzu Góry Zamkowej. W Cieszynie powstaje piwo Brackie oraz Porter Żywecki, a także piwa specjalne Grupy Żywiec. To tutaj co roku obywa się warzenie Grand Championa - specjalnej edycji piwa według pomysłu i receptury laureata Konkursu Piw Domowych. 6. grudnia - dzień jego oficjalnej premiery, to wyjątkowa data w kalendarzu każdego birofila - wówczas to piwo trafia do starannie wyselekcjonowanych lokali gastronomicznych i punktów handlowych, gdzie wreszcie piwna brać ma okazję go spróbować.

Przy okazji jubileuszu 1200-lecia miasta Cieszyna zostało tu wyprodukowane okolicznościowe piwo Brackie Mastne, które recepturą nawiązywać miało do pierwszego historycznie udokumentowanego piwa warzonego w tym regionie.

27 lutego 2016 Browar Zamkowy Cieszyn