Browar Zamkowy w Cieszynie
Status
Funkcjonuje
http://browarcieszyn.plAdres
Browar Zamkowy w Cieszynie, ul. Dojazdowa 2, 43-400 Cieszyn
Browar Zamkowy Cieszyn ma za sobą 170 lat historii. To wprawdzie mały browar, ale Cieszyn!
Browar w Cieszynie to jeden z najstarszych browarów w Polsce i chociaż wchodzi w skład Grupy Żywiec, zachował swój lokalny charakter. Prawdopodobnie to najdłużej, nieprzerwanie działający browar w Polsce! Zabytkowy budynek, w którym od 1846 roku warzy się piwo, wybudowany został na polecenie arcyksięcia Karola Ludwika Habsburga. W czasach kiedy powstawał browar w Cieszynie, ze względu na skalę produkcji, można było nazwać go przemysłowym, chociaż stosowano tam wówczas i wciąż stosuje się obecnie tradycyjne metody warzenia piwa. Miał wówczas zaspokoić potrzeby zarówno dworu, jak i okolicznych możnowładców. Sukces browaru w Cieszynie stał się jednym z powodów rozszerzenia działalności Habsburgów w zakresie browarnictwa i utworzenia 10 lat później Arcyksiążęcego Browaru w Żywcu. To właśnie z Cieszyna pochodzili pierwsi żywieccy piwowarzy!
Współcześnie w browarze nadal dzieje się magia – piwo tworzy się tutaj w taki sam sposób jak ponad 170 lat temu. Piwowarzy stosują te same rzemieślnicze, pracochłonne metody np. zacieranie dekokcyjne i do dziś używają unikatowych maszyn z przełomu wieków. Układ wnętrza pozostał wierny tradycji i nie zmienił się przez 15 dziesięcioleci. Brzeczka fermentuje tu w otwartych kadziach w zabytkowych wnętrzach oryginalnego browaru, a leżakowanie odbywa się w starych piwnicach, wydrążonych w głębi Góry Zamkowej. Niegdyś pełniły one rolę chłodni i magazynu na lód, dzięki któremu w czasach przed wynalezieniem lodówek i chłodziarek utrzymywana była w leżakowniach odpowiednio niska temperatura, która sprzyja dojrzewaniu najlepszych pilznerów. Lodowy tunel znajdujący się po dziś dzień w browarze to naprawdę wyjątkowy relikt dawnej myśli technicznej, a spacer między jego ścianami to wyjątkowe doświadczenie. Za czasów swojej świetności tunel potrafił magazynować lód wycinany zimą z pobliskich akwenów wodnych aż do lata!
Browar Zamkowy Cieszyn to nie tylko miejsce, gdzie powstaje świetne piwo, ale także swoiste żywe muzeum. Część zabudowań wykorzystywana jest do stałych wystaw, które mają na celu przybliżenie procesu produkcji piwa i historii browaru oraz wydarzeń kulturalnych. Browar można zwiedzać grupowo lub indywidualnie. Po zapoznaniu się z historią miejsca odwiedzających czeka przejście przez różnorodne pomieszczenia i etapy produkcji zaczynając od śrutowania przez zacieranie, warzenie, filtrację aż do leżakowni – zwiedzanie odbywa się pod czujnym okiem piwowara, który opowiada o swojej pasji i pracy. Fermentownia pozostaje zamknięta dla zwiedzających ze względu na tradycyjną metodę fermentacji w otwartych kadziach i wynikające z tego ryzyko zakażenia piwa.
W Cieszynie powstaje kilka rodzajów piw: najbardziej znany Porter Cieszyński, a także m. in. Double IPA, Witbier, West Coast IPA, Nowa Anglia z Cieszyna, Ciemna Strona Cieszyna, Zdrój Zamkowy, Stout Cieszyński, Lager Cieszyński, Pszeniczne Cieszyńskie i Mastne Cieszyńskie, które recepturą nawiązywać miało do pierwszego historycznie udokumentowanego piwa warzonego w tym regionie. To tutaj co roku obywa się warzenie Grand Championa – specjalnej edycji piwa według pomysłu i receptury laureata Konkursu Piw Domowych. 6. grudnia – dzień jego oficjalnej premiery – to wyjątkowa data w kalendarzu każdego birofila. To właśnie wtedy Grand Champion trafia do starannie wyselekcjonowanych lokali gastronomicznych i punktów handlowych, gdzie wreszcie piwna brać ma okazję go spróbować.
Na koniec lata, gdy nieubłaganie czuć w powietrzu zbliżającą się jesień, na dziedzińcu Browaru Zamkowego Cieszyn odbywa się kultowy festiwal piwny. W ostatni weekend wakacji zapraszamy na wspólne biesiadowanie w trakcie Cieszyńskiej Jesieni Piwnej, wśród browarów rzemieślniczych z całej Polski, pysznego tradycyjnego jadła oraz ogromnej grupy pasjonatów i specjalistów piwnego świata.