Grand Champion Birofilia 2013

Grand Championem Festiwalu Birofilia 2013 zostało Imperial IPA, piwo uwarzone przez Czesława Dziełaka.

W nagrodę piwo zostało uwarzone na podstawie zwycięskiej receptury w Brackim Browarze Zamkowym w Cieszynie. Piwowarzy wykorzystali aż 7 odmian chmieli (6 amerykańskich i 1 europejską), 4 słody: pilzneński, pszeniczny jasny, monachijski i cara gold oraz drożdże do piw górnej fermentacji American Ale. Po raz pierwszy w historii 5. edycji Grand Championa odbyło się również chmielenie na zimno, dzięki czemu piwo jest wyjątkowo aromatyczne.

Brackie_Imperial_IPA_grand_champion_butelka_2013.jpg
Piwo leżakowało następnie w tankach znajdujących się w piwnicach we wzgórzu nad rzeką Olzą. W drugiej połowie listopada zostało rozlane do butelek o pojemności 0,5l. Jak w przypadku pozostałych Grand Championów, sprzedaż rozpoczęła się 6 grudnia dokładnie o godz. 18:00. Piwo z Cieszyna jest dostępne w butelkach w całej Polsce w wybranych lokalach, sklepach specjalistycznych z piwem, a także w sieci sklepów Tesco.

Do Konkursu Piw Domowych Birofilia 2013, 161 piwowarów domowych zgłosiło aż 432 piwa łącznie wysyłając ponad 1700 butelek. Najwięcej zgłoszeń wpłynęło w kategorii Imperial India Pale Ale (60 sztuk).

Shaker jest najpopularniejszym szkłem do konsumpcji piw w stylu India Pale Ale. Dedykowany shaker do Brackiego Imperial IPA był dostępny w sprzedaży w czasie premiery Grand Championa 2013.

ZWYCIĘSKA RECEPTURA

Parametry:

Zasyp (16,09 kg słodu + 1,21 kg cukru):

Zacieranie: 1 h, 34 min

Filtracja:

Gotowanie: 80 min

Chłodzenie:

Fermentacja:

Rozlew: 2,0 vol

Nagazowanie: 16 st. C.

29 stycznia 2016 Birofilia.org