Grand Champion Birofilia 2010

Podczas Festiwalu Birofilia 2010, piwo Doroty Chrapek, uwarzone w stylu Belgian Pale Ale, pokonało 174 konkurencyjne piwa (w zdecydowanej większości przygotowane przez mężczyzn), które zostały zgłoszone do Konkursu Piw Domowych.

To historyczne wydarzenie, ponieważ po raz pierwszy w historii zwycięstwo w Konkursie Piw Domowych wywalczyła przedstawicielka płci pięknej.

Jury, złożone z międzynarodowych ekspertów i piwowarów pod przewodnictwem dr Andrzeja Sadownika, nie miało wątpliwości które piwo jest godne tego tytułu. Nagrodą było uwarzenie Grand Championa na dużą skalę w Brackim Browarze Zamkowym w Cieszynie.

Dorota Chrapek pochodzi z Pogwizdowa pod Cieszynem, a od browaru dzieli ją zaledwie 5 kilometrów.

Belgijskie Pale Ale to codzienne piwo Brabancji i Antwerpii o barwie bursztynowo-miedzianej. W zapachu słodu dominują herbatnik i grzanka, ale na drugim planie występują owoce, chmiel i aromaty korzenne. W smaku wyczuwa się nuty pomarańczy i gruszki, poza tym piwo jest umiarkowanie korzenne, dalej słodowe i lekko fenolowe. Goryczka niska do średniej, średnie jest również nasycenie dwutlenkiem węgla. Piwo warzy się ze słodu pilzneńskiego z dodatkiem wiedeńskiego czy monachijskiego, chmieli się zaś angielskimi odmianami.

Etykieta_i_krawatka_grand_champion_2010.jpg

Belgijskie Pale Ale fermentuje w temperaturach niższych niż 20 °C szczepami górnej fermentacji, zdolnymi ubocznie produkować w umiarkowanych ilościach związki fenolowe.

ZWYCIĘSKA RECEPTURA

 Zasyp:

Zacieranie:

Chmielenie:

Wybicie:

Zadane gęstwą WLP 550 Belgian Ale.

 

Fermentacja burzliwa 8 dni w temperaturze około 20°C.

Fermentacja cicha 20 dni w temperaturze około 20°C.

10 stycznia 2016 Birofilia.org