Festiwal Birofilia 2007

Adres

ul. Browarna 88, 34-300 Żywiec

http://festiwal-birofilia.pl

Data wydarzenia

15 czerwca, 2007 - 16 czerwca, 2007

W ramach V Festiwalu Piwowarów 2007 zorganizowaliśmy już po raz piąty Konkurs Piw Domowych a po raz pierwszy Konkurs Piw Rzemieślniczych!

V Konkurs Piw Domowych przeszedł do historii jako triumf Leszka Piątkowskiego. Wszystkie trzy zgłoszone przez niego piwa zdobyły w swoich kategoriach laury, a jego „Porter Pszowski” tytuł Grand Championa Konkursu! Podziwu godny jest nie tylko talent piwowara z Pszowa, ale i hart Jego ducha. Leszek Piątkowski jest bowiem osobą niepełnosprawną, domowe warzenie stawia mu więc dużo wyższe niż innym bariery fizyczne, których przecież przy tym zajęciu zwykle nie brakuje.

Cieszy również, że to właśnie Porter Bałtycki z Pszowa uznano w Żywcu najbardziej wartościowym osiągnięciem sztuki piwowarskiej, bo też na obronie tego rodzimego stylu piwa przed wyjaławiającą homogenizacją rynku piwa w Polsce szczególnie nam zależy.

W ramach V Festiwalu Piwowarów 2007 zorganizowaliśmy również I Konkurs Piw Rzemieślniczych, mający na celu stworzenie idealnych warunków do uczciwej rywalizacji między polskimi browarami restauracyjnymi oraz promowanie najlepszych piw ich produkcji.

Do udziału w KPR zostały zaproszone wszystkie polskie browary restauracyjne warzące piwa pszeniczne w stylu Hefe-Weizen. Za najlepsze piwo I KPR uznane zostało pszeniczne z Bierhalle „Silesia” Katowice. Aby wskrzesić legendarne polskie Grodziskie wprowadziliśmy kategorię: quasiGrodziskie, do której zgłoszono 13 piw. Spośród owej trzynastki najlepszym okazało się piwo Arkadiusza Siarkiewicza i Krzysztofa Kuli z Zielonej Góry. Trudność oceniania owej kategorii spowodowana była faktem, że tylko nieliczni jurorzy mieli do czynienia z autentykiem, do którego należało odnieść wyniki prób domowych.

W pozostałych kategoriach zwyciężyli: w kategorii Klasztorne – Tripel zwyciężył pan Michał Hoppel z Poznania, najlepszego Koźlaka uwarzył Michał Biziel z Wrocławia, Hefe-Weizen Dunkela pan Hubert Kurzepa z Warki, a Irish Red Ale pan Krzysztof Fidler z Warszawy.

 

Wyniki konkursów Birofilia 2007

Po raz pierwszy podczas Festiwalu Birofilia 2007 Konkurs Piwowarów miał dwie reprezentacje – piwowarów domowych oraz browary rzemieślnicze. Oto wyniki rywalizacji!

Wyniki V Konkursu Piw Domowych 2007:
Grand Champion : Leszek Piątkowski – Porter Pszowski

 

Wyniki Konkursu Piw Domowych 2007 w podziale na kategorie:

I – Porter Bałtycki:

 1. Leszek Piątkowski (Pszów)
 2. Tomasz Zawerbny (Wrocław)
 3. Rafał Wesołowski (Oleśnica)

II – Klasztorne – Tripel

 1. Michał Hoppel (Poznań)
 2. Andrzej Sadownik (Warszawa)
 3. Bernard Grabski (Wołomin)

III – Koźlak

 1. Michał Biziel (Wrocław)
 2. Jan Krysiak (Chorzów)
 3. Leszek Piątkowski (Pszów)

IV – Hefe-Weizen Dunkel

 1. Hubert Kurzepa (Warka)
 2. Rafał Kowalczyk (Warszawa)
 3. Leszek Piątkowski (Pszów)

V – Irish Red Ale

 1. Krzysztof Fidler (Warszawa)
 2. Krzysztof Zach (Gdańsk)
 3. Szymon Kulesza (Gdańsk)

VI – Quasi-Grodziskie

 1. Arkadiusz Siarkiewicz i Krzysztof Kula (Zielona Góra)
 2. Tomasz Banachowicz (Warszawa)
 3. Andrzej Smyk (Opalenica)

Konkurs Piw Rzemieślniczych o tytuł „Pszeniczne Lata 2007”:

 1. Bierhalle Katowice
 2. Bierhalle Warszawa
 3. Haust Zielona Góra