Festiwal Birofilia 2007ul. Browarna 88, 34-300 Żywiec

W ramach V Festiwalu Piwowarów 2007 zorganizowaliśmy już po raz piąty Konkurs Piw Domowych a po raz pierwszy Konkurs Piw Rzemieślniczych!

V Konkurs Piw Domowych przeszedł do historii jako triumf Leszka Piątkowskiego. Wszystkie trzy zgłoszone przez niego piwa zdobyły w swoich kategoriach laury, a jego „Porter Pszowski” tytuł Grand Championa Konkursu! Podziwu godny jest nie tylko talent piwowara z Pszowa, ale i hart Jego ducha. Leszek Piątkowski jest bowiem osobą niepełnosprawną, domowe warzenie stawia mu więc dużo wyższe niż innym bariery fizyczne, których przecież przy tym zajęciu zwykle nie brakuje.

birofilia_2007_uczestnicy.jpg

 

Cieszy również, że to właśnie Porter Bałtycki z Pszowa uznano w Żywcu najbardziej wartościowym osiągnięciem sztuki piwowarskiej, bo też na obronie tego rodzimego stylu piwa przed wyjaławiającą homogenizacją rynku piwa w Polsce szczególnie nam zależy.

W ramach V Festiwalu Piwowarów 2007 zorganizowaliśmy również I Konkurs Piw Rzemieślniczych, mający na celu stworzenie idealnych warunków do uczciwej rywalizacji między polskimi browarami restauracyjnymi oraz promowanie najlepszych piw ich produkcji.

Do udziału w KPR zostały zaproszone wszystkie polskie browary restauracyjne warzące piwa pszeniczne w stylu Hefe-Weizen. Za najlepsze piwo I KPR uznane zostało pszeniczne z Bierhalle "Silesia" Katowice. Aby wskrzesić legendarne polskie Grodziskie wprowadziliśmy kategorię: quasiGrodziskie, do której zgłoszono 13 piw. Spośród owej trzynastki najlepszym okazało się piwo Arkadiusza Siarkiewicza i Krzysztofa Kuli z Zielonej Góry. Trudność oceniania owej kategorii spowodowana była faktem, że tylko nieliczni jurorzy mieli do czynienia z autentykiem, do którego należało odnieść wyniki prób domowych.

W pozostałych kategoriach zwyciężyli: w kategorii Klasztorne – Tripel zwyciężył pan Michał Hoppel z Poznania, najlepszego Koźlaka uwarzył Michał Biziel z Wrocławia, Hefe-Weizen Dunkela pan Hubert Kurzepa z Warki, a Irish Red Ale pan Krzysztof Fidler z Warszawy.

 

Wyniki konkursów Birofilia 2007

Po raz pierwszy podczas Festiwalu Birofilia 2007 Konkurs Piwowarów miał dwie reprezentacje - piwowarów domowych oraz browary rzemieślnicze. Oto wyniki rywalizacji!

Wyniki V Konkursu Piw Domowych 2007:
Grand Champion : Leszek Piątkowski - Porter Pszowski

 

Wyniki Konkursu Piw Domowych 2007 w podziale na kategorie:

I - Porter Bałtycki:

 1. Leszek Piątkowski (Pszów)
 2. Tomasz Zawerbny (Wrocław)
 3. Rafał Wesołowski (Oleśnica)

II - Klasztorne - Tripel

 1. Michał Hoppel (Poznań)
 2. Andrzej Sadownik (Warszawa)
 3. Bernard Grabski (Wołomin)

III - Koźlak

 1. Michał Biziel (Wrocław)
 2. Jan Krysiak (Chorzów)
 3. Leszek Piątkowski (Pszów)

IV - Hefe-Weizen Dunkel

 1. Hubert Kurzepa (Warka)
 2. Rafał Kowalczyk (Warszawa)
 3. Leszek Piątkowski (Pszów)

V - Irish Red Ale

 1. Krzysztof Fidler (Warszawa)
 2. Krzysztof Zach (Gdańsk)
 3. Szymon Kulesza (Gdańsk)

VI - Quasi-Grodziskie

 1. Arkadiusz Siarkiewicz i Krzysztof Kula (Zielona Góra)
 2. Tomasz Banachowicz (Warszawa)
 3. Andrzej Smyk (Opalenica)

Konkurs Piw Rzemieślniczych o tytuł "Pszeniczne Lata 2007":

 1. Bierhalle Katowice
 2. Bierhalle Warszawa
 3. Haust Zielona Góra
03 stycznia 2016 Grupa Żywiec