Grand Champion 2015

Grand Championem 2015 został Belgian-Style Sour Ale Piotra Terki i Piotra Marczyka - przy tej okazji zapoczątkowano nową tradycję, ponieważ nagroda przyznana została w Cieszynie, podczas Święta Trzech Braci.

Przez dwa dni sędziowie próbowali, wąchali, oglądali, obradowali, spierali się i przekonywali, by wreszcie wydać werdykt o niebagatelnym znaczeniu. To od nich zależy jaka piwna nowość zagości w grudniu w sklepach w całej Polsce, nagrodą dla laureata Konkursu Piw Domowych jest tytuł Grand Championa oraz możliwość uwarzenia piwa według swojej receptury właśnie w cieszyńskim browarze. Tradycyjnie Grand Champion trafi do sprzedaży 6 grudnia w wyselekcjonowanych punktach gastronomicznych i handlowych, gdzie będzie dostępny do wyczerpania zapasów. Konsumenci mogą spodziewać się prawdziwego wow, smaku nieznanego w Polsce. „To dobry wybór” mówi Artur Napiórkowski, wiceprezes Stowarzyszenia:

W ostatnich latach mieliśmy dwie mniej udane premiery Grand Championa bo wygrały piwa dobre ale dość popularne natomiast od Grand Championa konsumenci oczekują przede wszystkim nowego, zaskakującego doświadczenia dla ich kubków smakowych.

grand_champion_2015_Belgian_Style_Sour_Ale_etykieta.jpg

 

W tym roku do największego tego typu konkursu w Europie zgłoszono aż 518 piw, w 10 kategoriach, uwarzonych przez ponad 250 piwnych zapaleńców, w finale znalazło się 128 butelek. Przewodniczący Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych Krzysztof Lechowski z nieukrywaną dumą powiedział mi, że poziom piw w tym roku jest:

niebywale wysoki, coś co jeszcze kilkanaście lat temu było niszowym hobby staje się na naszych oczach sztuką a piwo warzy już kilkadziesiąt tysięcy Polaków- ci najlepsi zgłaszają swoje piwa w naszym konkursie.

Najczęściej zgłaszanym piwem do konkursu było w tym roku piwo z domieszką kawy co oddaje obecny trend eksperymentowania z dodatkami w piwowarstwie rzemieślniczym - do konkursu zgłoszono aż 99 piw typu Coffee Stout.

Receptura Grand Championa 2015:

Receptura na 23 litry piwa w stylu Belgian-Style Sour Ale (Robust Flanders Red Ale) Grand Champion Birofilia 2015

Parametry podstawowe:

Zasyp:

Zacieranie sterowane temperaturowo:

Gotowanie: 75 minut

Chmielenie:

Fermentacja:

- fermentacja burzliwa:

- fermentacja cicha:

Rozlew:

10 lutego 2016 Birofilia.org