Piwni influencerzy 2023

Już po raz ósmy społeczność miłośników piwa Birofilia.org wybrała swoich ulubieńców i najlepszych polskich twórców zajmujących się tematyką piwną. Oto ranking piwnych influencerów 2023.

Na początku warto zauważyć, że nie jest to już tak, jak w początkowych latach ranking piwnych blogerów, bo zmiany technologiczne spowodowały przeniesienie nowych treści na różne platformy społecznościowe, z których w tej chwili największą rolę odgrywają YouTube oraz Instagram i Facebook. Nasze zestawienie piwnych influencerów obejmuje obecnie zatem blogi i profile społecznościowe na różnych platformach.

10. zPiwem.pl

Blog z piwem w roli głównej istniejący już ponad dekadę! Obecnie autor jest aktywny gównie na swoim fanapage na Facebooku, gdzie co kilka dni pojawia się coś nowego. Na blogu od kilku lat nie ma nowych wpisów, jednak sekcja recenzji to stale aktualizowana i uzupełniana skarbnica wiedzy o piwach z naszego rynku, a także tych degustowanych podczas licznych wyjazdów.

9. Piwny Klub

Edukacja, degustacje i piwne eventy – oto piwny klub. Jeśli jeszcze nie znacie tego profilu, to koniecznie powinniście nadrobić zaległości. Poza merytorycznymi materiałami możecie za pośrednictwem strony zamówić piwo na event lub wesele, przygotować aplikację na festiwal piwny, wstawić lodówkę z wyborem piw kraftowych do swojego lokalu albo wziąć udział w kursie piwnym lub foodpairingowym.

Rok 2023? Wspaniały to był rok, nie zapomnimy go nigdy! Rekordowa frekwencja na Lotnych Festiwalach Piwa, rekordowa liczba obsłużonych konferencji i rekordowa liczba komentarzy dot. wąsa prowadzącego! Do tego kolejny raz prestiżowe miejsce w tym rankingu. No i Barczu zaczął w końcu zbierać kapsle. Po raz kolejny bardzo dziękujemy naszym partnerom, fanom i… hejterom. Bez Was by nas nie było! :)

Co nas czeka w roku 2024? Wszystko to samo, tylko więcej i lepiej! Tego życzymy Wam i nam. Do zobaczenia na festiwalach!

Piwny Klub

8. Chmielobrody

Dużo, więcej i jeszcze więcej piwnych recenzji! Kanały społecznościowe aktualizowane są bardzo regularnie, więc kilka razy w tygodniu możecie liczyć na porcję świeżego materiału. Jeśli szukacie subiektywnych opinii kogoś, kto po prostu lubi dobre piwo, to dobrze trafiliście – niezależnie czy wolicie na piśmie czy na wizji, tutaj macie solidną dawkę recenzji piw z naszego rynku.

Moja obecność w tym zestawieniu po raz kolejny zaskakuje, ale jednocześnie pokazuje, że jesteście, czytacie i oglądacie – dziękuję za to, bo mimo, iż działalność blogowo-vlogowa nie jest moim priorytetem życiowym, to sprawia mi wiele frajdy i radości, której to Wy jesteście sprawcami. I za to kłaniam sie nisko, szczególnie, że 2023 rok dla kraftu nie był łatwy. Sporo biznesów się zamknęło – browarów, sklepów specjalistycznych czy knajp; ceny surowców być może nie wzrosły, ale to nie zmieniło wiele w kwestii kosztów produkcji i ceny piwa; to z kolei w mojej ocenie przełożyło się na zwiększoną podaż takich stylów, jak session IPA czy lekkich piw dolnej fermentacji. Czy to źle? Absolutnie nie, ale ciekaw jestem, jaki będzie tego finał w 2024 roku. Obserwujcie media, sprawdzajcie, co w trawie piszczy i to nie tylko u mnie, ale i u innych koleżanek i kolegów blogerów. Wasze zdrowie!

Michał Stemplowski

7. Piwna kompania

Blog, kanał na YouTube i fanpage łączący piwo i podróżowanie. Jeden z nowszych w zestawieniu i bardzo aktywny. Na kanale w ciągu roku pojawiło się ponad 100 filmów, więc można założyć, że zawsze znajdzie się tu coś nowego i ciekawego do obejrzenia. Piwne degustacje przeplatają się z relacjami z wyjazdów w góry i do najpiękniejszych europejskich miast.

Jaki był rok 2023 dla branży? Trudny, ale stabilny – sytuacja na rynku jest wymagająca, ale browary pokazały, że potrafią dostosowywać się do zmieniającego się otoczenia i rosnącej presji kosztów i poradziły sobie w minionym roku naprawdę dobrze. W rok 2024 mogą wejść z umiarkowanym optymizmem.

Rynek piw obecnie podzielony jest na dwa obozy Pils/Lager i IPA, co mnie osobiście jako fana ,,dolniaków” cieszy. Renesans piw w klasycznych stylach trwa i trwać będzie, decydują o tym przede wszystkim trendy konsumenckie, ale i koszty produkcji.

Prawdopodobnie w 2024 roku trend na piwa niskoalkoholowe czy bezalkoholowe utrzyma się, a na rynku pojawi się więcej piw w naszym rodzimym stylu, Grodziskim. Myślę, że wśród IPA wyróżnią się także piwa Single HOP i Micro IPA. Wydaje się, że obecny rok to może być odwrót od wielkich piwnych festiwali na rzecz mniejszych, lokalnych czy organizowanych wokół tzw. komina. Po więcej szczegółów odsyłam do swojego badania o rynku piw rzemieślniczych, które niedawno opublikowałem.

A wszystkim widzom serdeczne dzięki za głosy i na co dzień – za oglądanie, komentowanie pod filmami na YouTube, Facebooku czy Instagramie.

W roku 2024 roku zamierzam dalej recenzować piwa na bieżąco pojawiające się rynku, także w formie shortów. Nie zabraknie filmów z festiwali czy piwnych podróży, bliższych, dalszych, po górach czy miastach i mam nadzieję, że uda się ich nagrać co najmniej 20 tak jak w minionym roku 2023 – zachęcam do śledzenia, sporo na kanale się w ciągu roku dzieje.

Do zobaczenia na piwnym szlaku!

Jan Pasiński

 

6. Fanpage Browar Mem

Jak sama nazwa wskazuje – piwne memy w jednym miejscu. Jeśli jednak spodziewacie się haseł w stylu „piwo to moje paliwo” to możecie się rozczarować. Memy są mocno branżowe, często komentują aktualną sytuację na rynku piwa, drobne aferki i wpadki browarów oraz innych piwnych influencerów. Jedno jednak jest pewne – autor ma dogłębną wiedzę o tym, co w trawie piszczy i czym aktualnie żyje branża piwna, jednak podaje to w humorystycznej i niekiedy powodującej wybuchy śmiechu oprawie. Nie da się tu nudzić!

5. Fanpage Ciekawe piwa z marketów

Jak sama nazwa wskazuje można tu znaleźć regularny przegląd najlepszych marketowych ofert piwnych, ze szczególnym uwzględnieniem piw kraftowych, nietypowych lub trudno dostępnych. Prawdziwa gratka dla tych, którzy mają niedaleko do Lidla, Żabki, Aldiego lub innych marketów, a nie mają w pobliżu sklepów specjalistycznych czy multitapów. Oto prawdziwy dowód na to, że miłość do nowofalowego piwa wcale nie musi się ograniczać do wąskiego grona mieszkańców kilku największych polskich miast oraz piwowarów domowych, którzy mogą sobie uwarzyć, co tylko zechcą. Dodatkowo pomiędzy promocjami i premierami jest tutaj sporo treści dotyczących Czech, czeskiego piwa, piwnych miejsc po drugiej stronie naszej południowej granicy i wreszcie czeskiej sceny piwnej, która jest ciekawsza niż mogłoby się wydawać.

Z tego miejsca chciałbym podziękować wszystkim, którzy zdecydowali się oddać na mnie swój głos. Zdaję sobie sprawę, że nie jestem prawdziwym blogerem ani influencerem, a jedynie informuję moich czytelników o ofertach marketów i że jest całe mnóstwo osób zasługujących na wyższe ode mnie miejsce na tej liście. Wspomnę w tym miejscu o ludziach, których cenię szczególnie jak The Beervault, Chmielobrody, Jerry Brewery czy Piwne Podróże. To wyróżnienie przychodzi do mnie w czasie szczególnym, gdy z różnych względów nie aktualizuję swojej strony tak często jak kiedyś. Tym bardziej zmotywuje mnie ono do znalezienia czasu i sił, aby dostarczać moim obserwującym wartościowych i aktualnych treści.

Poproszono mnie o wskazanie trendów piwnych na nadchodzący rok. Podejrzewam, że najszybciej będzie się rozrastał segment piw bezalkoholowych i niskoalkoholowych i bardzo mnie to cieszy. A teraz pozwolę sobie na odrobinę myślenia życzeniowego. Chciałbym bardzo, aby na rynku pojawiło się więcej oldschoolowo gorzkich piw, w kontrze do najpopularniejszych ostatnimi czasy piw spod znaku pastry. Chciałbym, aby jeszcze mocniej wrócono do stylów klasycznych jak na przykład Bitter. Chciałbym jeszcze więcej wysokiej jakości Pilsów. I w końcu chciałbym, aby piwa wędzone zyskiwały jeszcze większą rzeszę fanów. Ciężko w tym miejscu nie wspomnieć o Grodziskim, ale nie zapominajmy o wędzonych Koźlakach, Porterach, Pilsach i pozostałych.

Jeszcze raz dziękuję wszystkim za głosy i zapraszam na Ciekawe Piwa z Marketów na Facebooku i Instagramie.

Michał Turecki

4. Amator Piwa

Prawdziwa skarbnica recenzji – na blogu opisanych jest niemal 1500 piw i co kilka dni pojawiają nowe. Zgromadzone recenzje można przeglądać pod kątem browarów, z których pochodziły degustowane piwa, co jest o tyle fajne, że kupując wariant który jest na rynku dostępny od dawna można porównać swoje doznania degustacyjne z autorem. Poza tym na blogu pojawiają się recenzje piw leżakowanych przez kilka lat w piwniczce oraz wielkie testy porównujące kilka podobnych do siebie piw, najczęściej w jednym stylu. Oto miejsce, gdzie warto sięgnąć do „piwa naszego powszedniego” jak głosi hasło bloga – jest to o tyle istotne, że pojawiają się tu często właśnie takie propozycje na co dzień, sesyjne, bez udziwnień, takie, które po prostu dobrze się pije

3. Piwne Podróże

Lubicie podróżowanie i jednocześnie macie słabość do piwa – oto miejsce dla Was. Autor odwiedza browary kraftowe i restauracyjne w Polsce i zagranicą. Podczas wszelkich jego wyjazdów próbowanie dzieł lokalnych browarów stanowi jeden z najważniejszych elementów, podobnie jak spotkania z piwowarami i autorami piw, którymi się delektuje. To doskonały przykład tego, że czasem jedna pasja to po prostu zbyt mało!

Serdecznie dziękuję za kolejne wyróżnienie. Lata lecą, blogosfera się zmienia, zmienia się grupa odbiorców i tym bardziej cieszę się, że jestem wciąż wskazywany jako jeden z najciekawszych twórców w obszarze piwa.

2023 rok był kolejnym niełatwym dla większości małych producentów. Piwo rzemieślnicze, będące przecież dobrem luksusowym, staje się jeszcze droższe, co jest wyzwaniem dla browarów rzemieślniczych. Kilka z nich się zamknęło, a jeszcze wyraźniej widać zamykające się sklepy specjalistyczne nie będące w stanie konkurować z marketami na polu cen i możliwości zamówieniowych. Dla konsumenta to częściowo dobrze – dobre piwo jest dostępne we właściwie wszystkich sieciach sklepów wielkopowierzchniowych oraz convenience w lepszych cenach. Tu znów miłośnicy dobrego piwa będą się dzielić na tych, którym wystarczy ta ciekawa, ale ostatecznie wąska oferta i tych, którzy będą szukać czegoś więcej – nowych browarów, nowych stylów, nowych smaków. To chyba właśnie do tej drugiej grupy chciałbym najbardziej trafiać z piwnymi podróżami. W swoich podróżach staram się odwiedzać małe browary w Polsce i na świecie i każdy wyjazd wykorzystywać do wyszukiwania ciekawych piw. Do tego też zachęcam innych! Poprzedni rok był dla mnie bardzo dobry w wielu obszarach i robię wszystko, by dobra passa przejawiała się także na blogu. Pojawiło się na nim najwięcej tekstów od pięciu lat. Większość z nich to wpisy podróżnicze i chciałbym, by tak była dalej.

Raz jeszcze dziękuję za wyróżnienie! Pijcie dobre piwo, wspierajcie lokalnych, małych producentów, dzięki temu kolejne małe browary będą się pojawiać!

Tomasz Gebel

2. Polskie Minibrowary

Michał „Docent” Maranda to pasjonat piwa, który zna wszystkich w branży i wszyscy znają jego. Jego blog i kanały społecznościowe pełne są rozmów, wyjazdów na eventy, odwiedzin w browarach na terenie całego kraju, spotkań i rzetelnej wiedzy. Nie zabraknie oczywiście też degustacji, ale nie są one najważniejszym elementem, a raczej dopełnieniem reszty niezwykle interesujących i różnorodnych treści.

Dzięki za docenienie :) Działam już 14 rok i plan jest taki, by robić to dalej. Zatem wbijajcie jeśli chcecie posłuchać rozmów z ludźmi z branży, zwizytować browary czy zobaczyć degustacje w nieoczywistych miejscach. Zapraszam na PolskieMinibrowary.pl!

Michał 'Docent’ Maranda

1. Blog Kopyra

Tomek Kopyra z bloga blog.kopyra.com to internetowy twórca, którego nie trzeba przedstawiać żadnemu miłośnikowi piwa. Na jego stronie i kanale na YouTube można znaleźć wszystko, co związane z piwem: degustacje, poradnik początkującego piwowara domowego, historie stylów piwnych, wywiady z przedstawicielami browarów oraz subiektywne spojrzenie na polski rynek piwa, często okraszone osobistymi komentarzami do bieżącej sytuacji. Dla wielu piwoszy to pierwsze źródło informacji i piwnych rekomendacji, co po raz kolejny znalazło odzwierciedlenie w naszym rankingu.

 


Gratulujemy wyróżnionym i życzymy kolejnego roku pełnego postów, filmów i zdjęć! Niech się dzieje!
Rankingi piwnych influencerów z lat ubiegłych:


Ranking piwnych influencerów jest częścią naszego Podsumowania roku społeczności Birofilia.org 2023. W głosowaniu oddano łącznie 465 głosów.