Ranking piwnych blogerów 2021

Polską blogosferę piwną podsumowujemy po raz szósty – zobaczcie ulubionych piwnych blogerów społeczności Birofilia w 2021 roku!

10. Chmielnik-Jakubowy.pl
Jeden najbardziej aktywnych piwnych twórców - na jego blogu prawie codziennie pojawiają się nowe artykuły na wszelkie tematy związane z piwem, a archiwum z piwnymi recenzjami liczy już ponad 1070 pozycji To prawdziwa skarbnica piwnych newsów oraz bardziej przekrojowych, tematycznych artykułów.

Serdecznie dziękuję za wszystkie oddane głosy. Chmielnik Jakubowy pod koniec 2021 r. przeszedł niewielki rebranding. Obecnie funkcjonuje on pod nazwą „Portal o piwie – feat. Chmielnik Jakubowy”. Pokazuje to doskonale, w jakim kierunku przez te kilka ostatnich lat rozwinął się mój projekt – z prostego bloga zbudowanego wokół recenzji do rozbudowanego portalu informacyjnego skupionego na piwnych newsach. Rebranding jest także odzwierciedleniem zmian na rynku piwa kraftowego – już od kilku lat nie sposób nadążyć za premierami, przez co recenzje mocno straciły na znaczeniu. Tymczasem dzieje się naprawdę dużo – browary rozbudowują się, inwestują w nowoczesne rozwiązania, śledzą najnowsze światowe trendy. Dlatego też na prowadzonym przeze mnie portalu znajdziecie przede wszystkim nowinki ze świata piwa – nie tylko kraftowego, ale również koncernowego.

Jakub Siusta, chmielnik-jakubowy.pl

9. Chmielokracja.pl
W tym roku na blogu teksty pojawiały się mniej regularnie, ale z pewnością z niezbędną goryczką. Po więcej piwnych treści warto wybrać się na Instagrama lub Facebooka, bo tam co kilka dni można liczyć na recenzję piwa, relację z evetu lub wpis na inny ciekawy, okołopiwny temat. 

Fantastycznie powrócić do zestawienia ulubionych piwnych twórców. Minął kolejny rok prowadzenia bloga, a takie chwile jak te skutecznie motywują mnie do dalszego działania. Zeszłe 12 miesięcy było dla nas wszystkich trudnym czasem i podobnie jak większość branży wierzę, że teraz będzie już tylko lepiej. Powoli wracamy do normy, czego potwierdzeniem były fantastyczne festiwale piwne w 2021 roku – oby w 2022 mogły odbywać się już bez przeszkód. Nie mogę doczekać się, co nowego przygotują browary – spodziewać się można jedynie więcej puszkowanego rzemiosła, piw deserowych i soczystych IPA. Za wielką wodą widać jednak kilka ciekawych, nieobecnych jeszcze w Polsce trendów i liczę, że uda się wprowadzić je u nas, mimo niesprzyjających branży zmian. Pozostaje zakasać rękawy i wziąć się do działania. Myślę tu także o sobie, bo dawno nie czułem takiej motywacji – jako piwowar domowy, zawodowy i przede wszystkim outfluencer.

Michał Zaborowski, chmielokracja.pl

8.  PiwnyBrodacz.pl
Jedyne w swoim rodzaju połączenie pasji piwnej z rowerową i fotograficzną! Można na blogu poczytać, a na Facebooku i Instagramie pooglądać recenzje piw opatrzone fajnymi zdjęciami, a także relacje z tras przemierzanych na dwóch kółkach.

Jak widać mocno hobbystyczne podejście do bloga też daje rezultat. Do stricte "piwnego" pisania dodałem też wyjazdy rowerowe, co się większości społeczności spodobało. Cieszy mnie to, bo nigdy nie chciałem za poważnie do tego podchodzić. Kolejny pandemiczny rok pokazał głównie to, że polski rynek craftu bardzo szybko nadąża za trendami (głównie z USA). Czy jest to dobre? Sami możecie ocenić. Ja napiszę tylko tyle, że życzę sobie mniej laktozy w piwach w nowym roku.

Patryk Piechocki, piwnybrodacz.pl

7. Blog.Homebrewing.pl
Skarbnica wiedzy i technologicznych ciekawostek, piwny receptur i charakterystyka najróżniejszych piwowarskich surowców. Dorota Chrapek znalazła swoją niszę i od lat zajmuje się krzewieniem wiedzy niezbędnej wszystkim adeptom piwowarstwa domowego. Tego typu źródło wiedzy sprawdzonej w praktyce jest na wagę złota nie tylko dla początkujących!

6. Chmielobrody
Posty na Facebooku i Instagramie kilka razy w tygodniu i regularnie aktualizowany blog. Znajdziemy tu oczywiście liczne recenzje, a także rozmowy na żywo z ważnymi postaciami polskiej sceny kraftowej, relacje z wydarzeń, a także treści związane z whisky.

Rynek piw rzemieślniczych co raz śmielej wchodzi pod strzechy. Dowodem na to jest zwiększająca się z roku na rok dostępność piw kraftowych w wielkopowierzchniowych sieciach. Dobrą IPĘ czy czasem nawet RIS-a kupimy już nie tylko w wyspecjalizowanym sklepie, ale także podczas codziennych zakupów w dyskoncie. Co nie zmienia faktu, że o "specjalistach" nie powinniśmy zapominać. W końcu to tylko tam znajdziemy najszerszy wybór kraftu i pogadamy o tym, co w piwie piszczy. I ten rok z pewnością będzie podobny do minionego, chociaż martwi mnie nieco pewna "eurolageryzacja" szeroko pojętego stylu IPA. Dowodem na to niech będzie chociażby obsadzenie kranów w większości multitapów (o półkach sklepowych nie wspominając). Mając to na uwadze, a co za tym idzie pewien spadek podaży na treści blogerów i vlogerów piwnych, jest mi niezmiernie miło że po raz n-ty z rzędu znalazłem się w tym podsumowaniu. Kłaniam się nisko i dziękuję za Wasze wsparcie, moi Drodzy Głosujący

Michał Stemplowski, Chmielobrody

5. Birofile na YouTube
Kanał na Youtube, który znalazł swoją niszę i się jej trzyma. Cykl Piwne okazje to cotygodniowy przegląd oferty marketów i dyskontów, który cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem widzów, poza tym na kanale pojawiają się piwne recenzje, live oraz relacje z wydarzeń.

4. PiwnePodroze.pl
Autor ma za sobą aktywny rok, a na blogu oraz w social media - podróże, spotkania oraz oczywiście degustacje, ze szczególnym uwzględnieniem porterów bałtyckich. Na blogu regularnie pojawiają się posty, a na Facebooku prawie codziennie wieczorem można spodziewać się nowej publikacji!

Nie ukrywam, że jest mi niezwykle miło być docenionym przez ludzi świata piwa. Skoro znają się na dobrym piwie, to i na dobrych blogach o piwie znać się powinni. Cieszy mnie niesłabnąca popularność Piwnych Podróży i mobilizuje do dalszej pracy. Praca jest oczywiście w cudzysłowie, bo choć trzeba ją wykonać, by powstały dobre teksty, to przez większość czasu jest to zarówno metaforyczna, jak i dosłowna podróż. A podróż to sama przyjemność! W poprzednim roku odwiedziłem kolejne browary, poznałem wielu fantastycznych ludzi i stworzyłem najwięcej tekstów od czterech lat. Jedyne, co się wciąż nie zmienia, to niemożność poświęcania blogowi odpowiedniej ilości czasu. Pomysłów mam bardzo wiele! Oczywiście najważniejszym elementem będzie konsekwentne przybliżanie wam kolejnych browarów i innych piwnych miejsc oraz oczywiście portery bałtyckie. Dziękuję wszystkim za głosy oddane na mój blog i do zobaczenia na piwnym szlaku!

Tomasz Gebel, piwnepodroze.pl

3. PolskieMinibrowary.pl
Docent to bardzo aktywny twórca zajmujący się sceną piwną we wszystkich jej aspektach - poza recenzjami można trafić tu na bardziej przekrojowe artykuły, wywiady, relacje z wydarzeń, a także na informacje o browarach rzemieślniczych i restauracyjnych, które powstają w całej Polsce. Autor jest bardzo aktywny na blogu, Facebooku i YouTube.

Pozdrawiam wszystkich widzów i czytelników PolskieMinibrowary.pl! Zaczynający się 2022 będzie jednym z ciekawszych w historii polskiego craftu. Z jednej strony trzaskanie kolejnych ipek do sieciówek, z drugiej wzbogacanie oferty klasyką, z trzeciej zaistnienie ambitnych, ultraniszowych projektów. To wszystko postaram się dla Was relacjonować podczas rozmów z ludźmi z branży, wizyt w browarach i oczywiście sprawdzaniem ciekawszych piwek. Trzymajcie się zdrowo w tym trudnym czasie i sięgajcie po dobre polskie piwo z małych browarów

Michał Maranda „Docent”, polskieminibrowary.pl

2. Beer Geek - Michał Synowiec
Piwny kanał pełen recenzji, nowości i kraftu. Jeśli macie ochotę napić się piwa w trakcie niezbyt długiej, zazwyczaj mniej więcej dziesięciominutowej recenzji, to towarzystwo Michała Synowca będzie dobrym wyborem. 

1. Blog.Kopyra.com
Tomasz Kopyra króluje w naszym zestawieniu piwnych twórców od samego początku i nic dziwnego, bo jego blog i kanał na YouTube to kopalnia wiedzy o piwie i przemyśleń dotyczących branży browarniczej. Warto w tym roku odnotować woltę, którą wykonał autor w lutym 2021 ogłaszając koniec tematów związanych z piwem, a potem jednak decydując się na powrót do nich.

 

Poprzednie edycje rankingu:

Ranking blogerów 2020:
https://birofilia.org/historie/ranking-piwnych-blogerow-2020.html

Ranking blogerów 2019:
https://birofilia.org/historie/piwny-blog-roku-2019.html

Ranking blogerów 2018:
https://birofilia.org/historie/piwny-blog-roku-2018.html

Ranking blogerów 2017:
https://birofilia.org/historie/top-15-piwnych-blogow-2017.html

Ranking blogerów 2016:
https://birofilia.org/historie/birofile-wybrali-top-10-blogerow.html

---
Ranking piwnych blogerów jest częścią kwestionariusza piwnego podsumownia rolku Birofilia.org - w 2021 roku oddano łacznie 676 głosów. Badanie zreallizowano w dniach 1-31 grudnia 2021.

 

 

 

20 stycznia 2022 Birofilia.org