Piwni influencerzy 2022

To już nasze 7 zestawienie najbardziej wpływowych postaci piwnej sceny internetowej. Trend widoczny od kilku lat w 2022 roku przybrał na sile i nie możemy już mówić wyłącznie o piwnych blogerach, ale o piwnych twórcach czy influencerach.

W wielu przypadkach aktywność autorów przeniosła się z ich stron internetowych do mediów społecznościowych, gdzie łatwiej im docierać ze swoimi treściami do odbiorców. Większość twórców poza blogiem posiada konta w mediach społecznościowych, przede wszystkim na Facebooku oraz na YouTube, ale także na Instagramie oraz TikToku. W tegorocznym zestawieniu znalazło się jednak rekordowo dużo twórców, którzy w ogóle nie posiadają swoich stron internetowych lub zaprzestali ich aktualizacji na rzecz innych kanałów. W naszym plebiscycie na 32 twórców oddano łącznie 2 269 głosów.

Poniżej prezentujemy ranking top 10 polskich influencerów piwnych, według społeczności Birofilia:

10. Markowe Alkohole na YouTube
Jeden z przykładów twórców internetowych, którzy nie potrzebują swojej strony lub bloga, by dzielić się swoją pasją. Po raz pierwszy w naszym zestawieniu. Kanał na YouTube działa aktywnie od kilku lat, lecz dopiero ostatnio tematy związane z mocniejszymi alkoholami zostały rozszerzone o piwo, co jak widać nie uszło uwadze naszej społeczności.

9. chmielobrody.wordpress.com
Tu natomiast jeden z przykładów nowych trendów - blog prowadzony od przypadku do przypadku nie spowodował wypadnięcia z zestawienia, bo fani mogli liczyć na regularne publikacje w mediach społecznościowych, przede wszystkim na Facebooku i Instagramie. Dużo degustacji, fajne fotki, luźny styl i dużo nowych treści przez cały rok - to sprawdzony przepis na sukces w świecie internetowych twórców. U Chmielobrodego zdecydowanie zdał egzamin!

Cieszy mnie to, że mimo trudnego minionego roku przede wszystkim w zakresie gospodarczym, rzesza piwnych miłośników się rozrasta. Co prawda nie jest to poziom, o jakim marzą browary i kontraktowcy, ale mimo wszystko każdy progres powinien cieszyć. Być może dzięki temu 2023 rok będzie nieco bardziej łaskawy dla niektórych knajp, restauracji czy producentów piwa, bo to, że część z nich nie przetrwa, jest niestety pewne. Tym bardziej jestem wdzięczny za każdy oddany na mnie głos, bo dzięki temu ponownie mogę pojawić się w tym rankingu, mimo iż powodów do tworzenia treści w 2022 roku nie było wiele. Chylę czoła i będę starał się nadgonić to, czym nie zdołałem się z Wami podzielić.

Michał Stemplowski - Chmielobrody

8. Browar Mem na Facebooku
Wszyscy lubimy się pośmiać, a strona na Facebooku zbierająca humor tematyczny i branżowy to coś, czego najwyraźniej nam brakowało, bo cieszy się ona dużą popularnością. Aktywności i komentarzy mogą pozazdrościć żartownisiom inni twórcy. Część żartów bywa hermetyczna, bo dotyczy konkretnych wydarzeń, jednak z większością może się identyfikować każdy miłośnik piwa kraftowego lub piwowar domowy. Najważniejsze, że zawsze można tu zajrzeć i się pośmiać!

7. Birofile na YouTube
Tomasz Migdałek to osoba, którą powinien znać każdy miłośnik kraftowego piwa. Dzięki jego cotygodniowemu cyklowi Piwne Okazje można korzystać z aktualnych promocji w marketach. Co tydzień ktoś odwala za nas ciężką i nudną robotę przeglądając gazetki promocyjne i wyłuskując z nich najlepsze oferty promocyjne dotyczące piw nowofalowych oraz tych pochodzących z mniejszych browarów. W roku 2022, kiedy ceny rosły z miesiąca na miesiąc tego typu zestawienia były szczególnie cenne.

6. Piwny Klub
Piwny klub to debiutant w zestawieniu, jednak to bardzo aktywny twórca, wokół którego dużo się dzieje. W dość przewidywalnej branży stanowi powiew świeżości i pokazuje, że wszystko co znamy można z sukcesem robić inaczej - festiwale, degustacje, rozmowy i edukacja tutaj są inne. Dzięki temu każdy może wybrać to, na co ma ochotę i co mu odpowiada!

Cześć tu Paweł z Piwnego Klubu - ten głos rozbrzmiewa codziennie w tysiącach polskich domów. To miłe. Dziękujemy!

Rok 2022 był bardzo dynamiczny, nie tylko dla nas, ale i dla całej branży. Pomimo wielu trudności i komplikacji, po raz kolejny udało nam się stworzyć przestrzeń do rozwoju branży. Lotny Festiwal Piwa, Piwo na Konferencję, Akademia Piwnego Klubu - to tylko niektóre projekty, które udaje nam się realizować. Bardzo dziękujemy naszym partnerom, fanom i... hejterom. Bez Was by nas nie było! :)

Za najważniejsze w roku 2022 uznalibyśmy zdecydowanie "tiktokizację" życia. Krótkie, dynamiczne formy i jeszcze większa oszczędność czasu - to najważniejsze zmiany, które zaczęły się w 2022 roku i będą trwać w 2023. Co jeszcze czeka nas w tym roku? Na pewno jeszcze większa profesjonalizacja branży (może w końcu jakieś przejęcia?), cięcie kosztów i podnoszenie cen. Idąc dalej: może zaczniemy pić mniej? Parafrazując pewne bardzo znane powiedzenie jednego z czołowych polskich blogerów piwnych: będziemy pić mniej, ale dokładniej! Tego właśnie życzymy sobie i Wam. Jeszcze raz bardzo dziękujemy!

P.S. W tym roku kończymy już 6 lat! W związku z tym zapraszamy 11 marca do pubu Smoke we Wrocławiu na nasze szóste urodziny! Jak co roku - będzie mnóstwo dobrej zabawy i parę niespodzianek. Do zobaczenia!

 

5. Ciekawe Piwa na Facebooku
Ten fanapge pojawia się w zestawieniu po raz pierwszy, ale od razu ląduje na wysokiej pozycji, wyprzedzając wielu doświadczonych twórców. Warto zauważyć, że autor wkłada tu trud przede wszystkim w regularne dostarczanie jakościowego kontentu, a dla odbiorców nie ma znaczenia, że nie posiada własnej strony internetowej czy archiwum publikacji, w którym łatwo byłoby dotrzeć do archiwalnych materiałów.  Najważniejsze są wciąż świeże piwa, które dla czytelników pozostają atrakcyjne i ciekawe.

4. PiwnePodroze.pl
Piwne podróże jak sama nazwa wskazuje łączą tematykę piwa i turystyki, albo raczej turystyki, której ważnym lub wręcz najważniejszym elementem jest piwo i produkujące je browary. Po pandemicznej przerwie na blogu znów pojawia się dużo relacji z wyjazdów, a fanpage na Facebooku jest regularnie aktualizowany.

Bardzo dziękuję za to wyróżnienie. Szczególne podziękowania należą się stałym i wiernym czytelnikom, bo to ich zainteresowanie w dużej mierze motywuje mnie do regularnego tworzenia.

Popularyzacja piwa rzemieślniczego, jego wejście pod strzechy już się dokonało - dobre piwo możemy kupić na stacjach benzynowych i w sklepach wielkopowierzchniowych w całej Polsce. Ze świecą dziś szukać miejsc pozbawionych dostępu do kraftu. Piwowarstwo rzemieślnicze już teraz idzie dwiema ścieżkami - szerokiej dystrybucji, w której muszą znajdować się piwa dla każdego - miłe i słodkie IPA, pilsy, piwa owocowe w szerokim tego słowa znaczeniu, ale wyprodukowane rzemieślniczo i dystrybucji skierowanej do miłośników piwa, birgików, ludzi wciąż szukających nowych smaków i rzadziej sięgających po to samo piwa dwa razy. Stąd też w 2022 było więcej inicjatyw dostarczających nam piwa klasyczne - koźlaki, pilsy, klasyki angielskie, portery bałtyckie, dzięki którym te piwa były bardziej popularne i dostępne (w marketach) i będzie ich jeszcze więcej w tym roku. Także dlatego, że są znacznie tańsze w produkcji niż mocno nachmilone, dzięki temu tańsze dla konsumenta. No ale będzie też coraz więcej piw dzikich, leżakowanych w beczkach - myślę że tu szczególnie kilka browarów może zaskoczyć bardzo nietypowymi połączeniami stylów i beczek. Nic zupełnie nie grozi wszelkim odmianom IPA, które w dalszym ciągu będą koniem pociągowym browarów i multitapów. 2023 będzie stał pod znakiem rosnących kosztów, ich obniżania oraz coraz droższego piwa. Mało to optymistyczne i mam szczerą nadzieję, że zbyt dużo browarów nie podda się w tym roku.

Ja będę kontynuował swoją krucjatę odwiedzania kolejnych browarów, poznawania nowych ludzi i być może warzenia kolejnych piw. W tamtym roku wypuściłem cztery piwa sygnowane przez Piwne Podróże - schwarzbier z Browarem Harpagan, tripel oraz export india porter z Browarem NOOK i black IPA z dodatkiem gałązek iglaków z Browarem Monsters. Ten rok zaczyna się już własnym, kooperacyjnym porterem bałtyckim z kawą i solą przygotowane wspólnie z Łukaszem Anczykiem z blogu Opiwatele. Mam nadzieję, że to nie koniec wrażeń. Liczę też, że dopracuje tematy związane z nagrywaniem, popracuję nad know how w tym temacie i dojdę do oczekiwanych przeze mnie rezultatów.

Tomasz Gebel

3. AmatorPiwa.blogspot.com
Jeden z najlepszych blogów dla piwoszy, dla tych którzy potrzebują Piwa Naszego Powszedniego, jak stanowi nagłówek bloga. Jeśli po prostu lubisz piwo, to jest miejsce, które powinieneś odwiedzić. Amator Piwa przede wszystkim degustuje trunki, na stronie zrecenzowanych zostało prawie 1400 piw! W ubiegłym roku na jego blogu pojawiło się ponad 60 tekstów, więc można być pewnym, że zawsze czeka tam jakaś nowość.

Bardzo mi miło, że zostałem tak bardzo dostrzeżony i wyróżniony. Naprawdę się tego nie spodziewałem :)

W związku z tym chciałbym podziękować wszystkim czytelnikom mojego bloga oraz osobom, które oddały na niego głos.

Rok 2022 z pewnością był trudny dla większości browarów ze względu na wysoką inflację i ogólne koszty działalności. Od kilku lat obserwujemy już pojedyncze przypadki zamykania browarów rzemieślniczych w Polsce i myślę, że w tym roku będzie podobnie. Aczkolwiek ogólna liczba czynnych warzelni wciąż rośnie, bo w miejsce zamkniętego browaru zaraz pojawiają się 2-3 nowe przybytki. Taki obraz sytuacji na pewno cieszy. Powodem do radości jest również stale rosnący udział w rynku piw rzemieślniczych i regionalnych. Jest to bardzo stały trend, który mam nadzieję w najbliższych latach się nie zmieni.

Nie chcę bawić się we wróżkę i typować jakie style piwa będą dominować w tym Nowym Roku, ale sądzę, że wciąż Pastry Stouty i Hazy IPA będą mega popularne. Liczę także na duży udział w nowościach wszelakich porterów bałtyckich oraz imperialnych Stoutów.

Piotr Wyrwas z blogu Piwa Naszego Powszedniego

2. PolskieMinibrowary.pl
Michal „Docent” Maranda po raz kolejny zajmuje drugą lokatę w rankingu piwnych twórców. Jego blog i kanały społecznościowe to kopalnia wiedzy, inspiracji, pomysłów i smaków. Piwne degustacje oraz spotkania z browarnikami i piwowarami, a także relacje z eventów to najważniejsze treści, które stanowią o wyjątkowości jego publikacji.

To chyba był najtrudniejszy rok w dotychczasowej historii polskiego piwnego rzemiosła i wszystko wskazuje na to, że obecny 2023 będzie podobny. Ale skoro znajdujemy się na dole sinusoidy, to za jakiś czas na pewno przyjdzie odbicie. Oby tej chwili doczekało jak najszersze grono browarów warzących dobre piwo i lokali takie piwo serwujących. A na polskieminibrowary.pl znajdziecie szczere rozmowy z postaciami polskiego craftu, kolejne wizyty w ciekawych browarach i oczywiście degustacje nietuzinkowych piw. Do zobaczenia na piwnych imprezach i festiwalach!

Michal 'Docent' Maranda

1. Blog.Kopyra.com
Tomka Kopyry nie trzeba nikomu przedstawiać. Po raz kolejny najbardziej rozpoznawalny piwny twórca zajmuje pierwsze miejsce w naszym zestawieniu. W ubiegłym roku na blogu oraz w mediach społecznościowych dużo się działo, regularne degustacje, premiery, rozmowy i przemyślenia. Rok 2022 to powrót do piwnej tematyki, co ugruntowuje pozycję autora jako pasjonata i eksperta w tej dziedzinie.

Wszystkim twórcom gratulujemy i życzymy udanego, pełnego nowych pomysłów roku 2023!

Zestawienia z lat poprzednich dostępne są na naszej stronie:

24 stycznia 2023 Birofilia.org