Piwny blog roku 2019

Wybraliście swoich ulubionych blogerów i vlogerów piwnych - sprawdźcie kto w tym roku znalazł się w zestawieniu.

Już po raz czwarty podsumowujemy dla Was piwną blogosferę i przedstawiamy Wam listę twórców, których najbardziej lubicie i cenicie. Poprzednie zestawienia możecie znaleźć tutaj:

Na naszej tegorocznej liście znaleźli się twórcy, którzy opublikowali jakiekolwiek materiały ciągu ostatnich 6 miesięcy, w ten sposób staraliśmy się wziąć pod uwagę blogi aktywne, których autorzy w dalszym ciągu dostarczają nam wszystkim piwne inspiracje i opinie ;) W sumie w badaniu oddanych zostało 467 głosów, rozdzielonych pomiędzy 27 twórców piszących i nagrywających filmiki o piwie, a zaledwie 5% respondentów zadeklarowała, że nie czyta i nie interesuję się piwną blogosferą. Co ciekawe zacierają się coraz bardziej różnice pomiędzy blogerami, a twórcami wideo – obecnie właściwie każdy twórca posiada swój kanał na YouTube, a często także w innych mediach społecznościowych i przygotowuje różne poboczne treści niezależnie od swojej blogowej działalności i pisania artykułów.

W tym roku wśród 10 najpopularniejszych Waszym zdaniem blogów dwa musiały się podzielić zajmowanym miejscem – w ten sposób na pozycji 4 oraz 7 znajdują się po dwa blogi.

Miejsce 8. KilkaSlowoPiwie.com
Kilka słów o Piwie to jeden z najbardziej ciekawych i nietypowych blogów piwnych na naszym rynku. Najważniejszym łącznikiem pomiędzy różnorodnymi piwnymi materiałami z polski i zagranicy jakie prezentowane są na blogu jest osoba autora, którego omawiane tematy dotyczą osobiście, a w swoich artykułach przedstawia on własne przemyślenia, doświadczenia i rynek piwa widziany ze swojej perspektywy. Mniej tu recenzji i piwnych premier, a więcej ciekawych piwnych miejsc, interesujących relacji z wydarzeń z piwem w roli głównej oraz niebanalnych doświadczeń, w tym tak niezwykłych jak sędziowanie podczas zagranicznego festiwalu piwnego, czy piwne wyprawy, zarówno do pobliskich Czech, jak i dalekich Stanów Zjednoczonych.

Kilka_Słów_o_Piwie_2019.jpg
 
Od Autora:

W tym roku mija 10 lat od momentu, kiedy założyłem stronę, do tego będę obchodził 30. urodziny, z tej okazji już teraz mogę powiedzieć, że szykowane jest wyjątkowe piwo z tej okazji, szczegóły wkrótce. Ponadto dzięki wielkie dla wszystkich którzy mnie czytają, za kolejny wspólny rok, za wiele inspirujących spotkań dotyczących naszej wspólnej pasji. Działam dalej, w planach jak co roku kolejne podróże za piwem i kilka słów we wpisach w ramach szerzenia wiedzy o dobrym piwie.

 

Miejsce 7. Birofile na YouTube (ex aequo)
Tomasz Migdałek to miłośnik piwa, który poprzez filmiki na swoim kanale na YouTube dzieli się z widzami swoją piwną pasją. Regularnie sprawdza piwne promocje przygotowując co tydzień ich zestawienie w cyklu Piwne okazje, tak by piwosze mogli delektować się swoim ulubionym trunkiem nieco taniej. Jego degustacje to piwa z polskich browarów – zarówno powszechnie dostępne, jak i bardziej nietypowe – jednak zazwyczaj są to trunki dostępne dla większości polskich klientów, a nie tylko dla bywalców multitapów, więc wiele osób ma szanse porównać swoje wrażenia z opinią tego vlogera. Autor gromadzi wokół siebie niewielką, ale wierną publiczność, która ceni jego szczerze, wyważone i pozbawione hejtu opinie na piwne tematy.

Birofile2019.jpeg
 
Od Autora:

Dziękuję czytelnikom Birofilia.org za oddane na mnie głosy! Mają dla mnie wielką wartość, bo od początku prowadzę kanał z myślą o konsumentach. Stąd relacje z festiwali piwnych w całej Polsce, stąd publikowane regularnie Piwne Okazje z przeglądem najciekawszych sklepowych ofert. Robię to non-profit, dlatego każda taka forma uznania ze strony widzów jest dla mnie najlepszą nagrodą. 2019 rok był dla mnie bardzo aktywny twórczo, odwiedziłem wiele piwnych wydarzeń – mam wielką nadzieję, że w 2020 będzie podobnie. Raz jeszcze wielkie dzięki i, jak często mówię w swoich filmach, pijcie dużo dobrego piwa!

 

Miejsce 7. PiwnyBrodacz.pl (ex aequo)
Blog Piwnego Brodacza to przede wszystkim recenzje premier i ciekawych piw rzemieślniczych dostępnych w polskich sklepach – tego typu treści najmocniej kojarzą się chyba z blogiem piwnym, chociaż obecnie stanowią zaledwie część treści tworzonych przez piwnych blogerów i vlogerów. Tutaj jednak dominują, więc jeśli nie wiecie po co sięgnąć stojąc przy półce w swoim lokalnym sklepie specjalistycznym, to Patryk Piechocki, czyli autor tego bloga, może Wam doradzić i zainspirować do zakupu.

Piwnybrodacz2019.jpg  

 

Od autora:

Dzięki wielkie wszystkim głosującym. Nie jest to łatwy kawałek chleba, szczególnie jak się pracuje w korpo i ma też inne hobby. O mieszkaniu na kompletnym zadu… końcu świata (jeżeli chodzi o craft) nawet nie wspomnę. Wszędzie tu daleko, nawet do craftowego lagera (taki suchy żarcik). Po pewnej stagnacji blogowej wracam powoli, widać to po interakcji ludzi i ich zaangażowaniu (np. na Facebooku). Dlatego przeczuwam, że w tym roku wrócę do formy blogerskiej, jak i tej rowerowej. Chcę jeszcze bardziej połączyć te moje dwa główne umiłowania, szczególnie jeżeli chodzi o stricte rowerowy content na stronie. Pozdro elo 3 2 0

Miejsce 6. Zwrotnica.com.pl
Karolina i Kacper słyną w piwnej blogosferze przede wszystkim z tytanicznej pracy, którą co roku wykonują przygotowując obszerne podsumowanie roku w piwnym świecie. Dzięki prowadzonym przez cały rok statystykom piwnych premier widać w nim jak na dłoni najpopularniejsze style i ogólne trendy dotykające piwnej branży. Poza tym na ich blogu regularnie pojawiają się relacje z wydarzeń, recenzje lokali i browarów restauracyjnych, a w ostatnim roku coraz śmielej wkracza tam food pairing i potrawy do piwa i z piwem w roli głównej. Publikacje na blogu okraszone są pięknymi zdjęciami, przykuwającymi oko infografikami lub filmikami, które pojawiają się także na kanale Piwnej Zwrotnicy na YouTube.

zwrotnica2019.jpg
 
Od Autorów:

Dziękujemy wszystkim za uznanie w rankingu. Staramy się co roku robić to, co do nas należy, a przy okazji rozwijać Waszą wiedzę o piwie! Czekamy na kolejne miesiące pełne dynamicznych działań, bo planów mamy aż nadto :)

 

Miejsce 5. Piwolucja.pl
Waleczny i nieprzebierający w słowach piewca piwnej rewolucji, miłośnik piwa, który równie często jak recenzjami czy porównaniami konkretnych piw raczy czytelników uniwersalną wiedzą, która pozostaje tak samo aktualna dziś jak i za 5 czy 10 lat, niezależnie od rozwoju piwnego rynku i świadomości konsumentów. Jeśli szukacie argumentów do rozmów z piwnymi laikami, to Łukasz Matusik dostarczy je na tacy, opakowane w krótkie zdania bez miejsca na niedomówienia – regularnie rozprawia się w ten sposób piwnymi mitami i różnego rodzaju stereotypami narosłymi wokół piwa. Jego blog to także potężna dawka piwnej wiedzy, od piwnych podstaw, które powinien znać każdy, aż po bardziej szczegółowe i konkretne zagadnienia, a wszystko to podane w smacznej i lekkostrawnej formie.

700_piwolucja_lukasz_matusik.png

Od Autora:

„Wyróżnienie od Czytających jak zwykle bardzo cieszy i motywuje. Nie chcę zabrzmieć jak stary wyga, któremu bliżej do emerytury niż do imprez studenckich, jednak moje podejście do sceny piwnej i blogowania bardzo dojrzało. Chciałbym, aby moja tegoroczna twórczość byłą właśnie taka — stonowana, ale nie nudna. Dojrzała, ale z iskrą. Taką iskrą są dla mnie wyróżnienia, takie jak to. Dziękuję za to i do przeczytania :)

Miejsce 4. Blog.Homebrewing.pl (ex aequo)
Blog Doroty Chrapek, jedynej dotychczas kobiety, która sięgnęła po najwyższe trofeum piwowarskie w Polsce, zdobywając tytuł Grand Championa w roku 2010 za swoją recepturę Belgian Pale Ale, to kopalnia piwowarskiej wiedzy, pomysłów, inspiracji i receptur dla piwowarów domowych. Blog Doroty skoncentrowany jest na technicznych i technologicznych aspektach warzenia piwa, na piwowarskich surowcach, składnikach i dodatkach stosowanych w piwowarstwie, niekiedy też wspominając niejako przy okazji o pochodzeniu czy niezwykłych dziejach różnych piwnych stylów. Jego wysoka pozycja potwierdza, że jest spora rzesza osób, która ceni taką wiedzę i jej potrzebuje, więc tym bardziej cieszy, że znalazł się profesjonalista, który na co dzień dzieli się swoją piwowarską wiedzą i doświadczeniem.

Dorota_chrapek.jpg

Od Autorki:

Pragnę serdecznie podziękować całej społeczności Birofila.org za wyróżnienie i to kolejny rok z rzędu :) Utwierdza mnie to w przekonaniu, że warto pisać i szerzyć piwną edukację. W nadchodzącym roku nie planuję żadnej większej rewolucji na blogu. Mam zamiar skupić się na tym co najbardziej mnie interesuje, czyli piwnych stylach i wskazówkach do tego jak uwarzyć wyśmienite piwo.

Miejsce 4. Chmielobrody (ex aequo)
Piwna recenzja? Proszę bardzo! Chmielobrody degustuje i dzieli się wrażeniami regularnie na swoim blogu i kanale na YouTube, nie tylko interesuje się piwem, ale także jest z nim zawodowo związany, ponieważ prowadzi w Katowicach sklep specjalistyczny. Piwne recenzje i zestawienia to treść kojarząca się najbardziej z piwną blogosferą, a strona prowadzona przez Michała „Stempla” Stemplowskiego pokazuje, że wciąż pozostaje to dobrą receptą na fajny i popularny blog w tej kategorii tematycznej, co potwierdza jego wysokie miejsce w naszym zestawieniu. Tylko tyle i aż tyle, bo piwne degustacje Chmielobrodego to zgrabne i dobrze przygotowane materiały.

Chmielobrody2019-02.jpg

Od autora:

To już trzeci raz z rzędu społeczność Birofilii potwierdziła, że moja robota ma jakikolwiek sens. I chociaż blogerka piwna to nisza w niszy, tak nadal chce mi się to robić, a Wasze poparcie zwyczajnie dodaje wiatru w żagle. Stąd bardzo dziękuję za każdy oddany na mnie głos i mam nadzieję, że w 2020 roku nie raz usłyszycie o Chmielobrodym; oby nie tylko na moich kanałach. Wasze zdrowie!

Miejsce 3. Chmielokracja.pl
Bardzo sprawny miks znanych i lubianych tematów widocznie przypadł Wam do gustu – nowych treści nie jest może wiele, jednak wystarczająco, żeby zachęcić wiernych fanów do powrotu co jakiś czas, a to co się pojawia jest podane przyjemnie i sprawnie, ze znawstwem tematu, a jednocześnie lekko, przejrzyście i ładnie. Dzięki powtarzalnemu formatowi piwnych recenzji, prostej formule prezentującej podstawowe fakty, bez zbędnych ozdobników, w szranki mogą stawać bardzo różne piwa, a wyniki degustacji można ze sobą łatwo porównywać, co najwidoczniej przypadło do gustu czytelnikom. Poza recenzjami pojawiają się relacje z piwnych wypraw i podsumowania wydarzeń oraz festiwali piwnych, a także felietony i artykuły dotyczące rynku piwa.

700_chmielokracja.png

Od autora:

Niezmiernie miło już trzeci rok z rzędu znaleźć się w czołówce zestawienia Birofilia.org. Kolejny raz przekonuję się, że warto dalej tworzyć bloga i dziękuję Wszystkim za głosy, mimo że ostatni rok był mniej intensywny twórczo niż poprzednie. Zdążyłem się jednak doskonale wyspać i teraz będę odrabiał zaległości. Znalazłem też ostatnio swój statyw kamerowy, więc wypada zacząć nagrywać też vloga. To będą pracowite miesiące.

Miejsce 2. PolskieMinibrowary.pl
Docent, czyli Michał Maranda, od 1998 roku odwiedza browary rozsiane po Polsce i Europie, a od 2010 roku prowadzi bloga, który dokumentuje te wyprawy, skupiając się przede wszystkim na niewielkich browarach restauracyjnych, regionalnych i rzemieślniczych. Piwne wyprawy związane są również z licznymi piwnymi wydarzeniami, które odwiedza, a potem relacjonuje na swoim blogu. W 2019 roku jego blog świętował 5 milionów wyświetleń, a wśród treści coraz częściej pojawiały się materiały dotyczące konkretnych piw, w ramach degustacji ciekawych propozycji pojawiających się na rynku oraz w cyklu Debiut Miesiąca, a także szersze przeglądy prezentujące dorobek konkretnych browarów. PolskieMinibrowary to jeden z najaktywniejszych blogów w zestawieniu – w ubiegłym roku pojawiło się na nim około 200 nowych publikacji, więc czytelnicy mogli liczyć średni na 2 nowe posty w tygodniu.

Docent-polskieminibrowary2019.jpg

Od autora:

Rok 2020 jest dziesiątym rokiem działalności PolskieMinibrowary.pl. Już teraz zapraszam wszystkich fanów na urodzinową imprezę, która odbędzie w w okresie letnim w Warszawie. Dzięki, że towarzyszycie mi w tej przygodzie i do zobaczenia!

Miejsce 1. blog.Kopyra.com
Tomasza Kopyry z blogu blog.kopyra.com nie trzeba przedstawiać chyba nikomu, kto choć w niewielkim zakresie interesuje się piwem. Niektórzy piwosze go uwielbiają, inni nie cierpią, jednak większość miłośników piwa zetknęła się z nim na jakimś etapie swojej piwnej przygody – część warzyła swoje pierwsze piwo korzystając z jego tutoriali, a inni poszukiwali informacji o nowych i interesujących piwach, których chcieliby spróbować. Jedno jest pewne – Tomasz Kopyra to wysokiej klasy specjalista, który nie szczędzi wysiłków, by pokazać, że piwo to znacznie więcej niż „złoty trunek”, a w bogatym i różnorodnym piwnym świecie znajdzie się miejsce dla każdego, bo paleta piwnych smaków oraz aromatów jest wprost nieskończona.

Od Autora:

Na pytanie, czy to nadal blog o piwie, odpowiadam: już dawno nie.

W naszym głosowaniu mogliście oddawać głosy na 27 blogów i kanałów na YouTube, a także dodać własne propozycje w odpowiedzi otwarte. Oto alfabetyczna lista wszystkich twórców, na których mogliście głosować w ankiecie:

 • AmatorPiwa.blogspot.com
 • Birofile na YouTube
 • Blog.Homebrewing.pl
 • Blog.Kopyra.com
 • Browar Gdynia
 • Browarnik.blogspot.com
 • Browarq na YouTube
 • Chmielnik-Jakubowy.pl
 • Chmielobrody
 • Chmielokracja.pl
 • Jabeerwocky na YouTube
 • JerryBrewery.pl
 • KilkaSlowoPiwie.com
 • KororoweSzyszki na YouTube
 • MalePiwko.pl
 • PiwnaKompania.com
 • PiwnePodroze.pl
 • PiwnyBrodacz.pl
 • PiwnyGaraz.pl
 • PiwnyPamietnik.pl
 • PiwnyTurysta.pl
 • Piwolucja.pl
 • PolskieMinibrowary.pl
 • Smaki-Piwa.pl
 • TargiPiwne.pl
 • The Beervault
 • Zwrotnica.com.pl

 

Źródło fotografii: Autorzy blogów ;)