Ranking piwnych blogerów 2020

Polską blogosferę piwną podsumowujemy już po raz piąty - mamy w tym roku debiutantów, zmiany w czołówce i jedną główną konkluzję - bycie blogerem piwnym w 2020 roku wcale nie musi wiązać się z… posiadaniem bloga!

Tradycyjnie już przy okazji piwnego podsumowania roku zapytaliśmy naszych użytkowników o ich ulubionych piwnych Influencerów. Poniżej prezentujemy zestawienie top 10 najbardziej popularnych blogerów piwnych w 2020 roku wraz z komentarzami autorów. Łącznie w naszej ankiecie oddano 755 głosów. Zestawienia z lat ubiegłych znajdziecie na końcu artykułu.

JerryBrewery.pl – miejsce 10
Blog o piwie i muzyce, gdzie oba tematy regularnie się przeplatają. Oprócz tego znajdziecie tu piwne receptury, przepisy kulinarne i relacje z podróży. Szczególnie fajne są playlisty nadające klimat wieczornej degustacji. Warto zajrzeć na kanały social media, bo w ostatnich miesiącach dzieje się tam więcej niż na blogu.

Rok 2020 był dla nas wszystkich ekstremalnie dziwny, nie inaczej było z moją osobą. Brak wydarzeń piwnych sprawił, że trochę zwolniłem w tematach blogowych, przenosząc działalność głównie do social mediów. Tym bardziej dziękuję za zauważenie i docenienie tego, co robię. To dla mnie naprawdę sporo znaczy, gdyż pisze się niby głównie dla siebie, ale bez grona zadowolonych odbiorców ta zabawa nie miałaby sensu. Kłaniam się w pas!

W 2021 r. na pewno będę bardziej aktywny, choć niekoniecznie bezpośrednio na blogu. Wkrótce więcej szczegółów. :)

Beer Geek (Michał Synowiec na YouTube) – miejsce 9
Oto piwny bloger, który znalazł się w zestawieniu, chociaż nie ma bloga! Jego aktywność to przede wszystkim kanał na YouTube oraz fanapge na Facebooku. Beer Geek to głównie filmiki degustacyjne – kilka razy w tygodniu można napić się piwa przez monitor z Michałem i posłuchać jego kilkunastominutowej recenzji. Do szkła trafiają tu głównie piwa kraftowe i często pojawiają się nowości.

AmatorPiwa.Blogspot.com (Piotr Wyrwas) – miejsce 8
Na blogu w każdym miesiącu możecie spodziewać się piwa naszego powszedniego, czyli kilku recenzji trunków ze sklepowych półek lub skarbów z jego piwniczki. Łącznie na stronie istniejącej od  2012 roku znaleźć można ponad 1250 recenzji, a liczba opisanych piw rośnie z każdym miesiącem! Znajdziecie tutaj także relacje z podróży i wydarzeń oraz subiektywne spojrzenie autora na polską branżę piwną.

Bardzo mi miło, że po tylu latach działalności zostałem w końcu dostrzeżony i wyróżniony przez czytelników Birofilia.org. Z pewnością da mi to więcej motywacji do działania, bo przecież w ostatnim roku liczba postów wyraźnie zmalała. Nie mniej wciąż prę do przodu niczym dzik, czy inny nosorożec. Pozdrawiam i dziękuję za Wasze głosy :)

Smaki-Piwa.pl – miejsce 7
Ten blog, a w 2020 roku głównie kanały w mediach społecznościowych, to dokładnie to, czego możemy się spodziewać po nazwie – autor degustuje różne piwa, dorzucając do swoich opisów piękne, profesjonalne zdjęcia, a także sypiąc jak z rękawa informacjami dotyczącymi stylów i browarów. Poza piwem można się tu spodziewać także tematów kulinarnych, relacji z wyjazdów i eventów oraz ciekawostek z piwnego świata – jedno jest pewne, piwosze nie będą się tu nudzić!

Blog.Homebrewing.pl – miejsce 6
Blog Doroty Chrapek to skarbnica wiedzy dla piwowarów domowych – w piwnej niszy skoncentrowała się ona na jeszcze mniejszym wycinku tematu i pisze niemal wyłącznie o piwnych stylach, ich historii i propozycjach receptur przetestowanych przez nią w praktyce. Dla piwowarów domowych taka wiedza może być na wagę złota, ponieważ autorka jest autorką receptury Grand Championa w roku 2010 i jedyną kobietą dotychczas wyróżnioną w tym konkursie.

Dorota_chrapek.jpg

PiwnePodroze.pl (Tomasz Gebel) – miejsce 5
Jak sama nazwa wskazuje blog koncentruje się na łączeniu dwóch pasji – miłości do piwa i podróżowania! Okazuje się, że to całkiem zgrabny duet – autor zwiedza browary rzemieślnicze i restauracyjne, organizuje piwne wycieczki, odwiedza niezwykłe piwne miejsca lub po prostu delektuje się ulubionym trunkiem w pięknym i interesującym otoczeniu. Koniecznie zajrzyjcie na Facebooka i Instagrama, bo dzieje się tam więcej niż na blogu!

800_tomasz_gebel.jpg

Serdecznie dziękuję sympatykom i czytelnikom Piwnych Podróży za takie wyróżnienie. Cieszę się, że ludzi lubiących piwne podróże jest tak wielu. Rok 2020 był czasem powrotu do regularności w pisaniu. Scena piwowarstwa rzemieślniczego w tym czasie w dalszym ciągu się polaryzuje, z jednej strony mamy świetne piwa dostępne na wyciągnięcie ręki, z drugiej coraz większy elitaryzm i snobizm. Pomimo skomplikowanych czasów bardzo wiele dzieje się w świecie kraftu i trudno jest być na bieżąco z wszystkimi trendami. Dla mnie najważniejsze jest pozostawanie na bieżąco z wszelkiej maści mocnymi porterami, prezentowanie nowych browarów oraz ciekawe miejsca związane z piwem. W 2021 planuję regularnie bywać w górach i przywozić z tych wyjazdów degustacje na szczytach. Może też uda mi się przekonać siebie samego do treści mówionych? Raz jeszcze dziękuję za wyróżnienie i do zobaczenia na piwnym szlaku!

Chmielobrody (Michał Stemplowski) – miejsce 4
Chmielobrody degustuje i porównuje piwa, rozmawia z piwowarami i dzieli się swoimi przemyśleniami na temat piwa. W 2020 duża część materiałów pojawiała się w social media, zazwyczaj w formie filmików, blog jednak pozostał i jest nadal regularnie aktualizowany, więc warto tam czasem zajrzeć i nadrobić piwne zaległości.

700_chmielobrody.jpg

Znalezienie się po raz kolejny w topie piwnych blogerów, wybieranych przez czytelników portalu birofilia.org, to niebywały zaszczyt. Szczególnie iż ten trudny rok nie był i dla naszych treści łaskawy. Oby nadchodzący pozwolił nam na więcej, bo będzie to dowodem na lepszą sytuację całego piwnego kraftu. Dzięki za głosy i obyśmy mogli spotykać się nie tylko wirtualnie!

Birofile na YouTube – miejsce 3
Kanał Birofile to przede wszystkim cotygodniowy przegląd oferty sklepowej, w którym autor podpowiada gdzie i za ile można będzie znaleźć w kolejnych dniach fajne piwne okazje. Dla piwoszy o ograniczonym budżecie oraz wszystkich osób, które po prostu nie lubią przepłacać kupując piwo to punkt obowiązkowy!

PolskieMinibrowary.pl (Michał „Docent” Maranda) – miejsce 2
Jeden z najbardziej różnorodnych pod względem poruszanej tematyki piwnych blogów w Polsce – znajdziecie tutaj materiały z wizyt w regionalnych browarach i fajnych pubach, relacje z wydarzeń, rozmowy z piwowarami oraz oczywiście degustacje, a także porcję piwnej publicystyki na bardzo dobrym poziomie. Docent publikuje dużo, ma ogromną wiedzę, zna każdego, kogo warto znać w piwnym świecie, a na dodatek pisze i opowiada ciekawie oraz publikuje z dużą częstotliwością, więc na pewno nie zabraknie wam piwnej lektury czy filmików do towarzystwa przy degustacji.

800_docent.jpg

Dzięki wielkie za Wasze głosy! Rok 2020 był wyzwaniem dla całego rynku piw rzemieślniczych. Na palcach jednej ręki mogę policzyć moje relacje z piwnych festiwali, które w sezonie zwykły odbywać się co tydzień. Wizyty w browarach i bezpośrednie spotkania z piwowarami były prawdziwym świętem. Nie mam pewności, czy lokale które udało się odwiedzić, otworzą się ponownie. Rok 2020 przeorał rynek w przeddzień dziesięciolecia polskiego craftu. Mimo wszystko nadal można liczyć na koloryt w świecie piw, o którym jak co roku mam zamiar Wam opowiadać. Mam nadzieję, że w 2021 uda się nam spotkać na świętowaniu jedenastolecia PolskieMinibrowary.pl!

Blog.Kopyra.com – miejsce 1
Najpopularniejszy polski twórca internetowy zajmujący się piwną tematyką po raz kolejny króluje w zestawieniu – Tomasz Kopyra od lat opowiada i pisze o piwie przy okazji edukując Polaków w zakresie różnorodności i bogactwa piwnego świata. Na jego kanale na YouTube oraz blogu znajdziemy degustacje, relacje z wydarzeń, materiały edukacyjne dotyczące historii i charakterystyki poszczególnych piwnych stylów, cykl tutoriali dla początkujących piwowarów domowych, a także felietony na tematy mniej lub bardziej związane z piwem.
 

Zobacz rankingi piwnych blogerów z lat ubiegłych:

Piwny blog roku 2016
https://birofilia.org/historie/birofile-wybrali-top-10-blogerow.html

Piwny blog roku 2017
https://birofilia.org/historie/top-15-piwnych-blogow-2017.html

Piwny blog roku 2018
https://birofilia.org/historie/piwny-blog-roku-2018.html

Piwny blog roku 2019
https://birofilia.org/historie/piwny-blog-roku-2019.html

 


Źródło fotografii: Autorzy blogów ;)