Top 15 piwnych blogów 2017

Oto ulubieni blogerzy i vlogerzy najbardziej piwnej społeczności w Polsce. Sprawdźcie, kto został przez Was doceniony.

W 2017 roku media społecznościowe, w tym także blogerzy, byli podstawowym źródłem wiadomości z piwnego świata. O nowościach, piwnych trendach i wydarzeniach dowiadywaliście się głównie z blogów, Facebooka, forów oraz innych tematycznych grup w Internecie – tę odpowiedź w naszym piwnym podsumowaniu roku wskazało aż 59% z Was!

Poniżej znajdziecie zestawienie TOP 15 piwnych blogerów. W pytaniu o najlepszy piwny blog roku zebraliśmy aż 1166 odpowiedzi, więc wiemy kogo najchętniej czytacie i oglądacie :)  Łącznie w naszym rankingu uwzględniliśmy 38 piwnych blogów i video blogów.

 

15. Chmielobrody
Chmielobrody to strona prowadzona przez Michała „Stempla” Stemplowskiego. Stosunkowo młody blog, który powstał na początku 2016 roku, z prawdziwym rockandrollowym przytupem wkroczył do piwnego świata. Michał to członek metalowego zespołu, od początku skupiał się na recenzjach i degustacjach piwnych. Nowością w świecie piwnych blogerów były wywiady przy piwie z polskimi artystami, w których zdradzali oni nie tylko, które piwa są według nich najsmaczniejsze, ale także mówili o swoich planach na przyszłość. Chmielobrody odwala kawał dobrej dziennikarskiej roboty szerząc nie tylko pasję do wybornego piwa, ale także prowadząc niezwykłe rozmowy z gwiazdami polskiej sceny muzycznej.

15_chmielobrody.png

Od autora:

Nie ukrywam, iż jestem bardzo pozytywnie zaskoczony takim wyróżnieniem. Staram się wkładać w prowadzenie bloga całą swoją siłę i pasję, jaką mam do piwa oraz do dziennikarstwa i tym samym szerzyć ideę degustacji wybornego piwa w dobrym towarzystwie. Zresztą to główny cel mojej działalności blogerskiej – szerzenie kraftu i wprowadzanie go w te zakamarki, w jakie jeszcze nie dotarł. W kolejnych miesiącach zaczną pojawiać się nowe formaty na vlogu, jak i kolejne odcinki „Chmielobrodego kontra…”, jednakowoż nie zamierzam zapomnieć o pisaniu felietonów, relacji czy degustacji, chociaż te ostatnie zejdą zapewne na dalszy plan. Jeszcze raz bardzo dziękuję wszystkim, którzy oddali głosy na mój blog, co dodatkowo motywuje mnie do wytężonej pracy

 

14. Smaki-Piwa
Smaki Piwa to blog zainicjowany przez Bartka Napieraja, pasjonata i miłośnika piwa, którego piwna przygoda zaczęła się od przeprowadzki do Wrocławia, gdzie w piwnicy znalazł pierwsze kolekcjonerskie kufle i pokale pozostawione przez poprzednich lokatorów. Piwne Smaki to prawdziwa skarbnica piwnych recenzji i to nie tylko trunków typowo rzemieślniczych i elitarnych, ale również tych popularnych, dostępnych nawet w marketach. Obecnie Piwne Smaki przeniosły się z bloga na profil facebookowy https://www.facebook.com/smaki.piwa/ , gdzie niemal codziennie dodawane są nowe publikacje – zarówno dotyczące konkretnych piw, jak i całej branży browarniczej.

14_smakipiwa.png

 

13. Blog Homebrewing
Jeśli nie jest Wam obce warzenie piwa w domu lub właśnie rozpoczynacie przygodę w produkcji własnego piwa ten blog jest właśnie dla Was! Tworzony przez niezwykłą kobietę, laureatkę nagrody Grand Champion Birofilia – Dorotę Chrapek, która zawojowała zdominowany przez mężczyzn piwny świat. Dorota jest specjalistką od siania fermentu i zacierania ;) Na łamach swojego bloga dzieli się specjalistyczną wiedzą, nie tylko tą teoretyczną, ale przede wszystkim praktyczną. Każdy piwowar domowy, zarówno początkujący, jak i zaawansowany, może czerpać z jej wieloletniego doświadczenia, podejrzeć sztuczki i sprytne sposoby ułatwiające uzyskanie pożądanych rezultatów podczas warzenia. Na homebrewing.pl znajdziecie receptury i przepisy  na domowe piwo oraz mnóstwo porad, które przydadzą się nie tylko początkującym piwowarom.

13_homebrewing.png

Od autorki:

W Nowym Roku na blogu oprócz opisów klasycznych stylów piwnych i porad jak je warzyć, omawiania tradycyjnych surowców i technologii, częściej będą pojawiać się teksty o nowych trendach, o rodzących się stylach, często jeszcze nie w pełni zdefiniowanych, o typowych i nietypowych dodatkach. Będą testy nowych drożdży, chmieli, słodów i akcesoriów. W długofalowych planach mam uporządkowanie wszystkich artykułów i przygotowanie na ich podstawie poradnika na wzór „How To Brew” Johna Palmera.

 

12. Birofile
Birofile.blogspot.com to obecnie przede wszystkim kanał na YouTube, na którym autor, Tomasz Migdałek, prezentuje swoje piwne przygody i degustacje, a których ocenia piwo zarówno trudno dostępne trunki z niszowych browarów rzemieślniczych, jak i znacznie bardziej popularne piwa z oferty większych browarów. Tomasz, jako jeden z nielicznych polskich blogerów piwnych, nie stroni również od degustacji piw warzonych w domowym zaciszu. Jeśli poszukujecie piwnych promocji to z pewnością zainteresuje Was cotygodniowy cykl #PiwneOkazje, w którym zebrane są piwne oferty popularnych sklepów, dzięki czemu  można w krótkim czasie dowiedzieć się, gdzie najkorzystniej zakupić najlepsze piwo.

12_birofilie.png

 

11. Piwny Brodacz
PiwnyBrodacz to blog prowadzony przez Patryka Piechockiego, jeden z najładniejszych w polskiej blogosferze piwnej, gdyż jego autor zwraca baczną uwagę nie tylko na trunki, ale także na design. Świetne kompozycje, dobrej jakości fotografie, a do tego lekkie pióro i żartobliwy charakter tworzonych tekstów podbijają serca miłośnika piwa. Przyjemny dla oka layout, pomysłowe teksty oraz połączenie dwóch pasji: miłości do piwa i jazdy na rowerze tworzy z Patryka prawdziwego Rycerza Ducha Kraftu, który trafia co coraz większego grona odbiorców.

11_piwnybrodacz.png

 

10. Jerry Brewery
Blog Jerrego – króla piwnych newsów – to ciekawa propozycja zwłaszcza dla osób, które lubią wiedzieć, co w piwie piszczy (jeden ze świetnych cykli na blogu). JerryBrewery.pl to blog pełen konkretnych informacji, aktualnych piwnych trendów, wydarzeń i festiwali branżowych oraz recenzji piwnych premier. Jeżeli chcecie dowiedzieć się czego najlepiej słucha się przy piwie, czy gdzie za granicą znajdziecie najlepsze piwa – Jerry jest do dyspozycji. Po godzinach autor współpracuje z jednym z polskich browarów, pomagając jego ekipie w promocji.

10_jerrybrewery.png

 

9. Piwne Podróże
Idealny blog dla miłośników piwa i podróży! Marzycie o podróżach pod znakiem piwa? Tomasz Gebel udowadnia, że wycieczki do browarów, piwnych miejsc, bliższych i dalszych zakątków świata sygnowanych znakiem piwa to świetna frajda i zdobywanie różnego doświadczenia – nie tylko piwnego czy podróżniczego. Jego obszerne relacje z wyjazdów są tak barwnie opisane, że niemal czuć wiatr we włosach, żar słońca na twarzy i smak piwa w ustach, które Tomek opisuje. Blog istnieje od 2011 roku a na liście zdegustowanych krajów znajduje się aż 30 państw.

9_piwnepodroze.png

Od autora:

Bardzo mi miło, że pewne rzeczy się nie zmieniają i nie tylko ja czytam i lubię swojego bloga. Niezwykle mi miło, że drugi raz z rzędu mój blog otrzymał najlepsze z możliwych wyróżnień – uznanie czytelników i miłośników dobrego piwa. Przyjemnie jest dowiedzieć się, że moje hobby – piwne podróże – jest interesujące na tyle, by mój blog pojawiał się wśród najlepszych piwnych blogów w Polsce. To dla mnie bardzo ważne w trwającym właśnie okresie deficytu czasu na pisanie oraz poszukiwania sensu i motywacji do działania.
Nie ukrywam, że Piwne Podróże z bloga o piwie wciąż ewoluują w stronę stylu życia. Polega on na coraz bardziej intensywnym podróżowaniu, poznawaniu ludzi, nowych miejsc i smaków. Bycie w piwnej podróży to świetny stan, którego doświadczyć powinien każdy.
Rok 2017 był dla mnie intensywny, blog został odświeżony, dzięki czemu wygląda teraz świetnie, ale też czasu na niego mam nieco mniej, co negatywnie odbiło się na częstotliwości wpisów. Kolejny na pewno nie przyniesie istotnej zmiany w tej materii, ale będę chciał regularnie publikować wpisy podróżnicze. A może nawet filmy!

 

8. Chmielnik Jakubowy
Chmielnik Jakubowy prowadzony przez Jakuba Siustę to prawdziwa kopalnia recenzji piwnych i wiadomości “z życia kraftu”. Jakub opisuje przede wszystkim wieści z Piwnej Sahary Polski, czyli Szczecina i jego okolic. Nieustannie zgłębia tajniki polskiej, piwowarskiej sceny rzemieślniczej. Piwem a dokładnie jego degustacją zajmuje się od 2012 roku, od tamtej pory gromadzi zapiski o wypitych trunkach, a ma się czym pochwalić, bo wypił ponad 900 różnych piw!

8_chmielnikjakubowy.png

Od autora:

Gdy dwa lata zaczynałam blogować, nie sądziłem, że kiedykolwiek Chmielnik Jakubowy trafi do grona blogów, które społeczność beer geeków wskaże jako ulubione. Tak jednak się stało, co dla mnie jest naprawdę dużym zaskoczeniem oraz wyróżnieniem, za które serdecznie dziękuję. Wygląda na to, że brakowało do tej pory serwisu, który skupiałby się na newsach ze świata piwa rzemieślniczego. Prowadząc Chmielnik Jakubowy staram się tę niszę wypełnić, dlatego też założyłem ostatnio na Facebooku osobny fanpejdż pt. Wieści z Kraftu. Jest on skierowany głównie do tych, których nie interesują piwne recenzje. Jakkolwiek w 2018 r. nie mam zamiaru całkowicie rezygnować z notatek degustacyjnych, tak mogę obiecać, że będę kładł jeszcze większy nacisk na newsy, szczególnie na te lokalne – zachodniopomorskie. W sferze dalekich marzeń mam rozszerzenie zespołu redakcyjnego, początkowo na zasadach wpisów gościnnych. Kto wie – może uda się to zrobić jeszcze w 2018 r. Podobnie chciałbym kiedyś ruszyć z relacjami na żywo z wydarzeń. Trzymajcie kciuki, żeby to wszystko się udało.

 

7. Chmielokracja
Jeden z najmłodszych piwnych blogerów w Polsce – Michał Sidd Zaborowski to wschodząca gwiazda blogosfery. Jego blog jest jak dobry porter – dojrzewa z czasem i podobnie jest w tym wypadku – blog ewoluuje i rozwija się wraz z właścicielem. Michał zaskakuje rzetelnymi recenzjami, uczestniczy w piwnych wydarzeniach i chce związać swoją przyszłość z piwem i piwowarstwem. Chmielokracja.pl to świetny blog polecany szczególnie osobom, które dopiero wkraczają w świat piwnych rozmaitości i wraz z autorem mogą rozwijać swoją pasję.

7_chmielokracja.png

Od autora:

Bardzo cieszą mnie wszystkie głosy oddane na mój blog. Jeszcze bardziej motywuje mnie to do dalszej pracy i rozwoju Chmielokracja.pl.
W nowym roku na stronie pojawi się więcej materiałów naukowych i badań poświęconym piwu, piwowarstwu i beerpairingowi. Planuję też ruszyć na dobre z kanałem na YouTube, na którym zagoszczą filmy w formatach dotychczas nieznanych w kraftowej blogosferze. Już teraz zapraszam wszystkich i dziękuję za uznanie!

 

6. Male Piwko
Twórczy, różnorodny blog to z pewnością niezła gradka dla miłośników dobrego piwa. Bartosz Nowak pisze i mówi bez obwijania w bawełnę, potrafi ciekawie i barwnie opowiadać. Po obejrzeniu kilku recenzji można poczuć się jak na piwnie z dobrym kumplem. Jest autorem bardzo różnorodnym i ciekawym, który nie boi się wyrażać swoich opinii ,nie tylko o wypitych trunkach ale także o newsach i wydarzeniach ze świata miłośników piwa i piwowarów.

6_malepiwko.png

 

5. Piwolucja
Piwolucja.pl to blog wypełniony po brzegi fajną treścią. Jak napisał sam autor – Łukasz Matusiak blog powstał, by edukować, wyjaśniać i zapoznawać z niezwykle różnorodnym piwnym światem. Świetnie wyważony, zapełniony przystępnymi i interesującymi tekstami i infografikami, podejmujący tematy lifestylowe i okołopiwne. Na Piwolucji.pl znajdziecie genialny generator stylów piwnych, darmowego e-booka oraz wyjątkowy w swojej formie piwny livestream-show tworzony wraz z Bartkiem Nowakiem z Malepiwko.pl.

5_piwolucja.png

Od autora:

Muszę przyznać, że w ostatnich dniach mam mniej czasu na zajmowanie się piwem. Zmieniłem branżę, a tym samym pracę. Skupiam się na wdrożeniu, jednocześnie wolny czas przeznaczając na sprawy inne niż blog. Uznanie innych pomoże mi w szybszym powrocie do piwno-blogowego flow. Dziękuję za to, że wciąż chcecie mnie czytać. Będzie mała przerwa, ale nie składam broni ;)

 

4. Polskie Minibrowary
Docent to niezwykle aktywny i zabiegany człowiek! Zawsze wie gdzie zajrzeć, by napić się dobrego piwa, dużo podróżuje, a jeśli coś gdzieś się dzieje w piwnym świecie, to z pewnością tam zawita. Można go spotkać na piwnych wydarzeniach, w browarach rzemieślniczych i piwnych lokalach w całej Polsce. Ostatni rok to dla Michała Marandy jeszcze większa aktywność na Facebooku i YouTubie, gdzie publikuje niemal codziennie, do tego dochodzą świetne rozmowy z pasjonatami i profesjonalistami związanymi z piwnym światem, co jest ogromnym plusem jego działalności. Różnorodne i ciekawe treści, przyciągają ogromną rzeszę widzów i czytelników, którzy mogą dowiedzieć się, co w polskim browarnictwie piszczy i przyjrzeć się tej branży z wielu różnych stron.

4_polskieminibrowary.png

Od autora:

Po raz kolejny dziękuję społeczności Birofilia.org za docenienie :) Relacjonuję najciekawsze wydarzenia polskiej sceny rzemieślniczej już od 8 lat i w nadchodzącym roku nie zamierzam tego zmieniać. W ostatnim czasie akcent silniej położony jest na materiały wideo, szczególnie na rozmowy z piwowarami i ciekawymi osobami ze środowiska i nie tylko. Zachęcam do oglądania, czytania i do zobaczenia na nadchodzących piwnych festiwalach!

 

3. Kororowe Szyszki
KororoweSzyszki.pl to vlog prowadzący przez dwóch przesympatycznych panów. Majk i Misio w bardzo luźny i prześmiewczy sposób na swoim youtubowym kanale recenzują piwo. Czasem próbują zwykłych, codziennych piw, ale częściej do szkła degustacyjnego trafiają piwa rzemieślnicze i wyjątkowe, niecodzienne trunki. Vlog polecany jest dla osób o mniej poważnym podejściu do życia, które podchodzą do picia piwa z radością i bez spiny. Duża ilość piwnych recenzji podana w przystępny i humorystyczny sposób, może spodobać się wielu miłośnikom piwa. Naprawdę jest z czego wybierać. 

3_kororowe_szyszki.png

Od autorów:

Serdecznie dziękujemy za oddane głosy. Jest nam tym milej, że nie zapłaciliśmy za nie ani złotówki. Jak wiecie nagrywamy do Was z piwnicy. W tej materii nic się nie zmieni. Jeśli dopomoże łagodna zima to nie będzie przerwy w nadawaniu i będziemy Was mogli raczyć kolejnymi nudnymi Live’ami w wersji HD 4K.
Pozdrawiamy gorąco i dziękujemy raz jeszcze,
Majk i Misio

 

2. Jabeerwocky na YouTube
Youtubowy głos jednego z warszawskich multitapów, który już od 2 lat szturmem podbija serca miłośników piwa. Dwójka prowadzących – Rafał Kowalczyk i Marcin Chmielarz często podejmują tematy związane z różnymi piwnymi tabu, rozprawiają się z piwnymi mitami, podejmują wyzwania piwnych recenzji, przekazują jednocześnie sporo rzetelnej wiedzy doprawionej szczyptą humoru i dobrego smaku. Panowie są niezaprzeczalnie kraftowym głosem rozsądku, rozprawiają się mistrzowsko z mitami a do trudnych tematów np. kwestii prawnych podchodzą w sposób wywarzony, bazując na bogatym własnym doświadczeniu, czasami przyprawionym nutką ironii i żartów. Jeśli jeszcze nie znacie tego kanału na Youtube, to koniecznie musicie zmienić ten stan rzeczy!

2_jabeerwocky.png

Od autorów:

Wocky-Talky: craftowy głos rozsądku na YouTube. To nie nasz wymysł, tak często nas nazywacie. Dziękujemy za uznanie, cieszy nas niezmiernie, że nasza forma przekazu spotyka się z tak pozytywnym odbiorem. Dzięki za subskrypcje, komentarze, a także za głosy krytyki, czasem nawet uzasadnionej ;). W 2017 postawiliśmy sobie za cel regularność nagrań i pracę nad jakością, 2018 nie może być pod tym względem gorszy. Będzie piwna edukacja, publicystyka, wywiady, wizyty w zakładach pracy ;). Ja zawsze co środę widzimy się na naszym kanale, a przy każdej możliwej okazji wpadajcie do naszego pubu.

 

1. Tomasz Kopyra
Trudno wyobrazić sobie kogoś innego na pierwszym miejscu niż Tomasza Kopyrę z bloga blog.kopyra.com. Nie można odmówić mu bogatej wiedzy, doświadczenia piwowarskiego ani popularności – przez jednych uwielbiany, przez innych niekoniecznie. Niekiedy kontrowersyjny, kiedy indziej bardzo merytoryczny. To prawdziwy człowiek-instytucja – bloger, vloger, piwowar, publicysta i dobry duch polskiej sceny rzemieślniczej. Duża aktywność zarówno na blogu jak i w mediach społecznościowych klasyfikuje go na pierwszym miejscu w niemal każdym zestawieniu piwnych twórców. Tomasz Kopyra, jako jeden z pierwszych pokazał różnorodność piwnych smaków i aromatów, sięgając nie tylko po trunki rzemieślnicze, ale także te bardziej popularne, dostępne nie tylko w sklepach specjalistycznych, ale też np. w marketach. Jego niewątpliwą zasługą jest piwna edukacja rzesz Polaków. Nazywany jest nawet niekiedy „ojcem polskiego kraftu” – dzięki swojej pasji i pisaniu o niej zapoczątkował piwną rewolucję w Polsce. Bywa wszędzie tam gdzie warto się pojawić, zna wszystkie osoby liczące się w branży i jest niezaprzeczalną gwiazdą piwnego Internetu nie tylko w Polsce, ale i na świecie. I na pewno nie powiedział jeszcze ostatniego słowa :)

1_kopyrablog.png
 
Najlepsze piwne blogi według społeczności Birofilia.org w 2017 roku (TOP 15):

1. Tomasz Kopyra z blog.kopyra.com
2. Jabeerwocky na YouTube
3. KororoweSzyszki.pl
4. PolskieMinibrowary.pl
5. Piwolucja.pl
6. MalePiwko.pl
7. Chmielokracja.pl
8. Chmielnik-Jakubowy.pl
9. PiwnePodroze.pl
10. JerryBrewery.pl
11. PiwnyBrodacz.pl
12. Birofile.blogspot.com
13. Blog.Homebrewing.pl
14. Smaki-Piwa.pl
15. Chmielobrody.wordpress.com

 
Pozostałe piwne blogi uwzględnione w rankingu (w kolejności alfabetycznej)
 • AmatorPiwa.blogspot.com
 • BeerFreak.pl
 • BeerPoland.pl
 • Browar Gdynia na YouTube
 • Browarnik.blogspot.com
 • Browerowy.wordpress.com
 • facebook.com/blogdziennikpiwny
 • HopsAddicts.com
 • JakubekPiwaBlog.wordpress.com
 • KilkaSlowoPiwie.com
 • KraftDraft.blogspot.com
 • MojKufelek.pl
 • Notopopiwku.blogspot.com
 • Piwazazywa.blogspot.com
 • Piwkowie.blogspot.com
 • Piwna Planeta na YouTube
 • Piwnakompania.wordpress.com
 • PiwnyGaraz.pl
 • PiwnyTurysta.wordpress.com
 • Piwolog.pl
 • TheBeerVault.blogspot.com
 • zpiwem.pl
 • Zwrotnica.com.pl

Klasterni Pivivar Strahov

Gdzie w Pradze warto skosztować dobrego czeskiego piwa? Miejsc wartych uwagi jest mnóstwo, ale na żelaznej liście znajduje się z pewnością browar klasztorny Strahov.
Czytaj dalej