Piwny blog roku 2018

Najbardziej piwna społeczność w Polsce wybrała swoich ulubionych blogerów!

Już po raz trzeci wybieraliśmy najlepsze piwne blogi. W naszym plebiscycie oddano łącznie 627 głosów! Podobnie jak w 2017 roku publikujemy zestawienie 15 najpopularniejszych twórców internetowych.

Zanim przejdziemy do tego, co najbardziej Was interesuje, czyli kolejności poszczególnych blogów warto wspomnieć o kilku ważnych spostrzeżeniach, których dostarczyły Wasze głosy i opinie. Po pierwsze blogi i media społecznościowe stanowią podstawowe źródło wiedzy o piwach dla osób, które interesują się tym tematem – taką odpowiedź wskazało prawie 70% z Was!

nowe_piwa.png

W czasach kilku premier piwnych dziennie trzeba jakoś filtrować natłok informacji. To właśnie profesjonalizm blogerów piwnych jest jednym z czynników, które powodują, że piwna społeczność im ufa czerpiąc od nich wiedzę i inspirację. Można też zauważyć, że czołówka twórców mocno się do siebie zbliżyła – różnice wskazań w top 15 są najmniejsze od początku badania! Dodatkowo widać, że obecnie nie ma już dla miłośników piwa jednego źródła wiedzy – korzystają oni jednocześnie z wielu blogów, kanałów na YouTube oraz stron na Facebooku. No i na koniec jeszcze optymistyczna informacja – piwna scena blogowa wciąż się rozwija – w tym roku w badaniu ujęte zostało 50 twórców, z których niektórzy po raz pierwszy, a to z kolei stanowi rekordową liczbę blogerów związanych z chmielowym trunkiem.

14) Smaki Piwa (ex aequo)
Piwne recenzje i artykuły – na blogu oraz na Facebooku. Oto czego możecie się spodziewać po Bartku Napieraju i jego blogu. Jak sama nazwa wskazuje blog prowadzony jest przez smakosza i miłośnika kraftu, a na stronie znajduje się bardzo użyteczna mapa polskich browarów oraz kompletna lista piw degustowanych i ocenionych przez autora.

smaki_piwa.png

 

14) Piwna Zwrotnica (ex aequo)
Blog o dobrym piwie i designie prowadzony przez miłośnika kolei Kacpra oraz Karolinę, która zajmuje się farmacją. Coroczne zestawienie piwnych premier przygotowywane przez ten duet odbija się zawsze szerokim echem i jest pretekstem do dyskusji przy piwie w całym kraju. W tym roku Piwne podsumowanie publikowane jest po raz piąty. 

piwna_zwrotnica.png

Dziękujemy wszystkim za wyróżnienie – jest to dla nas duża motywacja do dalszego działania. Cieszymy się, mogąc dzielić się z Wami naszą przygodą związaną z piwem. Będziemy starali się dalej rozwijać bloga i dalej tworzyć ciekawe statystyki opisujące rynek piwa w Polsce, a także nie zapominać o dużej dawce dobrego humoru przy tym co robimy. Stopniowo rozwijamy video-blog, w zanadrzu mamy też plany na kilka nowych projektów, a już wkrótce będziemy zmieniać nieco identyfikację wizualną Zwrotnicy. Liczymy na Wasze wsparcie! Do zobaczenia gdzieś na piwnym szlaku!

 
zwrotnica_500.png

 

13) Piwny Brodacz
Piwny Brodacz to miejsce, gdzie znajdziemy piwne degustacje opatrzone bardzo ładnymi i różnorodnymi zdjęciami. Strona sprawia wyjątkowo przyjemne wrażenie, bo jej autor, Patryk Piechocki, interesuje się nie tylko piwem, ale też designem. Warto zwrócić uwagę, na regularne publikacje i lekkie pióro autora.

piwny_brodacz.png

 

12) Kororowe Szyszki
Majka i Misia nie mogło zabraknąć naszym zestawieniu – dwóch panów nagrywa vlogi w piwnicy degustując piwa, żartując i świetnie się bawiąc. Cała treść tworzona przez ten duet jest lekka, humorystyczna, prześmiewcza i totalnie wolna od spiny! Jeśli macie ochotę obejrzeć piwną recenzję podczas konsumpcji, to może być dobry wybór.

kororowe_szyszki.png

 

11) Jerry Brewery
Wolicie skupiać się na trendach, a nie na poszczególnych premierach? Blog Jerrego to coś dla Was – znajdziecie tu poradniki, przegląd newsów, relacje z wydarzeń czy opis trendów widocznych na polskiej scenie kraftowej. Jak wskazuje podtytuł bloga treści, które tutaj znajdziecie, są „wywarzone” a ich lektura to przyjemność. A jeśli lubicie odkrywać nowe brzmienia to regularnie publikowane „Nuty do piwa” z pewnością przypadną Wam do gustu.

jerry_brewery.png

Szanowni, bardzo dziękuję, że kolejny rok z rzędu znalazłem się w zestawieniu i że wciąż cieszę się Waszym uznaniem. To dla mnie o tyle ważne, że od dwóch lat przeszedłem na zawodowstwo, dołączając do jednego z browarów. Mimo to pozostaję dla Was wiarygodny i jest to dla mnie powód do dumy. Jeszcze raz dziękuję! Z racji rosnących obowiązków osobistych i zawodowych czasu na blogowanie mam jakby mniej, ale wciąż zamierzam prowadzić moją stronę oraz rozwijać kanał na YouTube, na który zapraszam. Podobnie, jak w ostatnim roku, będę skupiał się na publicystyce, ciekawostkach „z drugiej strony barykady”, relacjach z wyjazdów i festiwali. Mam nadzieję, że nadal będziecie usatysfakcjonowani treściami, które u mnie znajdziecie.

 
jerry_500.png

 

10) The Beervault
Ja sama nazwa wskazuje ten blog to skarbiec pełen piwnych recenzji, relacji z podróży piwnym szlakiem oraz piwnej publicystyki. Możecie spodziewać się tu konkretów i obszernego archiwum – jeśli macie ochotę na przyjemną, lekką lekturę do wieczornej degustacji, to liczne relacje z podróży oraz spostrzeżenia dotyczące sceny kraftowej czekają na odkrycie!

beervault.png

Bardzo miło jest mi znaleźć się w gronie wyróżnionych blogerów. The Beervault jest jednym z najstarszych wciąż aktywnych blogów w polskiej piwnej blogosferze i ostatnimi czasy zmieniłem trochę jego punkt ciężkości, odchodząc częściowo od często zgryźliwych recenzji na rzecz poprzeplatanych anegdotami relacji z piwnych podróży – zgodnie z moimi zainteresowaniami, jako że moimi ulubionymi blogami są właśnie te podróżnicze. Należy się spodziewać dalszego rozwoju w tym kierunku – mam nadal do opisania pełno zaległych podróży, a już szykują się kolejne. Oczywiście w każdej z nich piwo jest albo w punkcie centralnym albo pobocznym.

 
beervault_500.png

 

9) Piwne Podróże
Jak sama nazwa wskazuje blog skupia się przede wszystkim na piwnej geografii – to doskonałe miejsce jeśli planujecie wyprawę do miasta o bogatej piwnej historii, bo z dużym prawdopodobieństwem autor, Tomasz Gebel, już tam był i będziecie mogli sięgnąć po garść porad i podpowiedzi z pierwszej ręki. Na stronie czeka na Was ponad 550 artykułów, a archiwum sięga do 2011 roku, więc w długie zimowe wieczory przy piwie z pewnością nie będziecie narzekać na nudę :)

piwne_podroze.png
 

Gdy rok temu dziękowałem za Wasze wyróżnienie pisałem o intensywnym okresie. Piwny Podróżnik na początku roku 2019 śmieje się z rok młodszego Tomka: „Co Ty wiesz o intensywności!?”. Rzeczywiście mnogość ważnych życiowych decyzji i zmian w sferze osobistej i zawodowej dość istotnie odbiły się na częstotliwości pojawiania się nowych wpisów na blogu. Staram się, by mimo wszystko były to teksty, do których przyzwyczaiłem moich czytelników. Wciąż najbardziej cieszy mnie pisanie o ciekawych piwnie miejscach i degustacjach w górach. Przede mną nowe wyzwania. Najważniejszym jest pogodzenie piwnych podróży z opieką nad trzymiesięczną córeczką. Ona już ma za sobą pierwszą wizytę w browarze! Oby tak dalej! Chcę podziękować wszystkim, którzy wskazują Piwne Podróże jako jeden z najciekawszych polskich blogów piwnych. Cieszę się, że jesteście!

 

8) Piwolucja
Ten blog to kopalnia wiedzy! Jeśli zaczynasz przygodę z piwem rzemieślniczym lub regionalnym, masz wśród swoich przyjaciół miłośnika piwa albo masz ochotę na piwne eksperymenty, ale nie wiesz od czego zacząć, to koniecznie zajrzyj do Łukasza Matusiaka. Znajdziesz tam mnóstwo informacji zgrabnie zapakowanych w przyjemne do czytania teksty, poradniki, infografiki i zestawienia.

piwolucja.png

Miniony rok był dla mnie rokiem zmagania się z samym sobą. To rok, w którym moja motywacja musiała skonfrontować się nie tyle z wypaleniem, co ogromem tematów przygasających zapał do pisania czy nawet interesowania się piwem. Wyjazdy, wycieczki, kobieta, przyjaciele, plany. Piwo to jednak temat, który wciąż kocham. Nasz romans nieco już okrzepł, jest stabilny, w końcu trwamy w kilkuletnim związku. Nie mamy już tyle energii co na początku, ale szanujemy się i dobrze nam ze sobą. To wyróżnienie jest dla mnie jak kop w tyłek od najlepszego kumpla, dający do zrozumienia, że zaniedbujesz drugą stronę i powinieneś wyskoczyć do kwiaciarni. Bombonierka też będzie wskazana. Może być płynna, najlepiej jakiś RIS Bourbon BA… :)  Dzięki za wyróżnienie Idę rozmasować tyłek… :)

 

7) Birofile na YouTube
Filmiki prezentują regularne degustacje organizowane przez Tomasza Migdałka, który ocenia zarówno popularne trunki, jak i niszowe sztosy. Na kanale pojawia się regularne zestawienie piwnych okazji, gdzie w jednym miejscu zebrane są aktualne promocje piwne z różnych sklepów, a niekiedy także degustacje piw domowych, co wśród blogerów piwnych stanowi rzadkość.

birofile.png

 

6) Blog Homebrewing
Warzycie piwo? Jeśli tak to na pewno znacie już bloga Doroty Chrapek – laureatki Grand Championa, która oferuje surowce do produkcji piwa w domowym zaciszu, a także mnóstwo sprawdzonej wiedzy. Jeśli dopiero planujecie rozpoczęcie przygody z warzeniem piwa, to ten blog to pierwsze miejsce, które warto odwiedzić w poszukiwaniu receptur czy charakterystyk poszczególnych surowców.

homebrewing.png

Pragnę serdecznie podziękować za wszystkie głosy oddane na blog.homebrewing.pl. Znaleźć się wśród najlepszych piwnych blogerów, to niesamowite wyróżnienie. Cieszy tym bardziej, że mój blog to trochę nisza w niszy ;) Piszę na tematy ściśle związane z piwowarstwem domowym, na blogu nie znajdziecie recenzji piw, relacji z imprez ani okołopiwnych felietonów. Za to jest szansa na zgłębienie tematów związanych z technologią produkcji, surowcami, sprzętem, a także znalezienie inspiracji do uwarzenia piwa w domu dzięki zamieszczonym na blogu recepturom, relacjom z moich piwowarskich poczynań, a także dokładnym opisom poszczególnych stylów piwnych.

 
hombrewing_500.png

 

5) Chmielobrody
Chmielobrody to przede wszystkim recenzje – czyli to czego każdy miłośnik kraftu spodziewa się na piwnym blogu. Są jednak zgrabnie przedstawione, zazwyczaj w ramach jednego artykułu zaprezentowanych jest kilka piw, a nie tylko jedno. Do tego aktywny kanał na YouTube, gdzie pojawiają się rozmowy z browarami i innymi osobami zaangażowanymi w polskie piwowarstwo rzemieślnicze. Jak widać to recepta na fajny, popularny blog :) 

chmielobrody.png

W zeszłym roku ogromnym zaskoczeniem było pojawienie się mojego bloga w rankingu najlepszych blogerów, wybieranych przez społeczność portalu Birofila.org. Nie mniejszego zaskoczenia doznaję dzisiaj, kiedy okazuje się, że poprawiłem wynik zeszłoroczny. To naprawdę dodaje wiatru w skrzydła i nadaje większego sensu temu, czym chcę nadal się zajmować, a więc szerzyć fascynację dobrym piwem i pokazywać świat kraftu takim, jakim jest w rzeczywistości. Dziękuje wszystkim za głosy i obiecuję nadal trzymać poziom. Baaa, ja zamierzam go podnosić! Pojawi się nowy format na vlogu, małej zmianie ulegnie forma recenzji piw i w końcu powinna poprawić się jakość obrazu materiałów video. Wszystko ku chwale kraftu ;)

 
chmielobrody_500.png

 

4) Polskie Minibrowary (ex aequo)
Jeśli gdzieś odbywa się jakieś piwne wydarzenie lub otwiera się jakiś nowy browar to możecie mieć pewność, że Docent z pewnością tam jest albo był, albo właśnie się tam wybiera :) Luźny styl, dużo treści live, rozmowy z piwowarami oraz spojrzenie na polską scenę piwną z nieco innej strony, nastawionej przede wszystkim na ludzi stojących za poszczególnymi browarami to wyróżniki tego bloga. Warto mieć go w zakładkach, bo nowa treść pojawia się na nim regularnie i w sporej ilości.

minibrowary.png

Wielkie dzięki za docenienie! To już 9 rok istnienia PolskieMinibrowary.pl, a info zwrotne od użytkowników jest niezbędne, by ciągle działać na wysokich obrotach. W 2019 możecie spodziewać się tego, co najbardziej istotne, czyli rozmów z twórcami piwa i osobami zaangażowanymi w piwną scenę. Mam nadzieję nie odpuszczać cyklu Debiut Miesiąca, bo dzięki temu na bieżąco śledzę sytuację na rynku. Prócz tego oczywiście wizyty w browarach, lokalach z dobrym piwem i na festiwalach. Do zobaczenia gdzieś na piwnym szlaku!

 
minibrowary_500.png

 

4) Chmielokracja (ex aequo)
Jeśli macie ochotę na piwny tekst na każdy dzień roku, to Chmielokracja doskonale się sprawdzi :) Możecie wybierać tutaj z szerokiego wachlarza tematów piwnych: pojawiają się oczywiście piwne premiery i to w sporej ilości, a towarzyszą im różnego rodzaju zestawienia, reportaże, artykuły foodpairingowe, pamiętniki piwowara, przemyślenia i podsumowania dotyczące piwnego rynku. Artykuł zabarwione są często humorem, a niekiedy również odrobiną sarkazmu, ale wszystko podane jest w przyjemnej do konsumpcji formie.

chmielokracja.png

Serdecznie dziękuję za wszystkie oddane głosy. Niezmiernie cieszy mnie obecność w czołówce kolejny rok z rzędu. Utwierdzam się w przekonaniu, że warto działać dalej, a odświeżenie formuły i szaty graficznej bloga było dobrym pomysłem. W nowym roku zamierzam skupić się na nieszablonowych testach piw, relacjach z festiwali, badaniach i przede wszystkim publicystyce. Nadal stawiać będę na format przystępny dla początkujących beergeeków, jak i ciekawy dla zaawansowanych koneserów. Wierzę, że wreszcie ruszę z własnym kanałem na Youtube i jestem pewien, że powstanie w formacie, jakiego jeszcze nigdy w tej branży nie było. Szykują się intensywne miesiące, pora wziąć się do pracy.

 
chmielokracja_500.png

 

3) Jabeerwocky na YouTube
To jedyny na naszym rynku przykład, w którym o piwie rozmawiają właściciele pubu, a jednocześnie wysokiej klasy specjaliści związani zawodowo z piwnym rynkiem od wielu lat. Poruszają tematy związane z piwnym rynkiem, trendami, a ich rozmowy oraz wymiana poglądów pozwalają początkującym i zaawansowanym miłośnikom piwa poszerzyć swoją wiedzę. Tematyka kanału jest bardzo uniwersalna i ponadczasowa, a gospodarze Rafał Kowalczyk i Marcin Chmielarz śledzą trendy oraz komentują aktualne wydarzenia w branży.

jabeerwocky.png

 

2) Chmielnik Jakubowy
To blog dla tych, których interesuje przede wszystkim ogólny obraz polskiej piwosfery, a nie kolejne premiery. Oczywiście tutaj także znajdziecie recenzje i to nawet całkiem spore ich archiwum, ale Chmielnik Jakubowy skupia się przede wszystkim na tym co dzieje się na rynku piwa i w browarach rzemieślniczych. Regularny przegląd newsów pozwala szybko zorientować się w sytuacji.

chmielnik_jakubowy.png

 

1) Blog Kopyra
Zdobywcy pierwszego miejsca, chyba nie trzeba wam przedstawiać – większość z Was w tym momencie słyszy w głowie charakterystyczne „Tu Tomasz Kopyra z blogu blog.kopyra.com” od którego zaczynają się jego filmiki. Tak jak Ewa Chodakowska ruszyła Polaków z kanapy, tak Tomasz Kopyra pokazał im różnorodność i bogactwo piwnego świata. Przez jednych uwielbiany i traktowany jak wyrocznia, przez innych… niekoniecznie, ale jednego odmówić mu nie można – to profesjonalista o ogromnej wiedzy i bogatym doświadczeniu, a w branży piwowarskiej zna chyba każdego, kogo warto znać.

kopyra.png

 

piwny_blog_roku_2018.png

Top 15 piwnych blogów 2018
1)    Blog Kopyra
2)    Chmielnik Jakubowy
3)    Jabeerwocky na YouTube
4)    Chmielokracja, Polskie Minibrowary (ex aequo)
5)    Chmielobrody
6)    Blog Homebrewing
7)    Birofile na YouTube
8)    Piwolucja
9)    Piwne Podróże
10)    The Beervault
11)    Jerry Brewery
12)    Kororowe Szyszki
13)    Piwny Brodacz
14)    Piwna Zwrotnica, Smaki Piwa (ex aequo)

 

Pozostali twórcy ujęci w rankingu (w kolejności alfabetycznej):
Amator Piwa
Beer Freak
Browar Gdynia na YouTube
Browarnik
Browerowy
Dziennik Piwy
Hops Addicts
Izba Otrzeźwień
Jakubek Piwa Blog
Kilka Slowo Piwie
Kraft Draft
Kropla Piwa
Male Piwko
Mój Kufelek
No To Po Piwku
Piwa za żywa
Piwkowie
Piwna Kompania
Piwna Planeta
Piwne Opinie
Piwne Zakole
Piwny Garaż
Piwny Klub
Piwny Pamiętnik
Piwny Skryba
Piwny Turysta
Piwo to moje paliwo YouTube
Piwolog
Podcast Alchemia
Pora na kraft
Smakosz Piwa
W Krainie Piwostwoarow
Warsaw Beer Geek
Z Piwem

Rynek piwa w 2018 według PSPD

W rozmowie z zarządem Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych podsumowujemy najważniejsze wydarzenia i trendy na rynku piwowarstwa domowego i rzemieślniczego.
Czytaj dalej

Podsumowania z lat ubiegłych:

Zestawienie najlepszych polskich blogów za rok 2017

Najlepsze polskie blogi piwne w 2016 roku

 

Autorzy fotografii: Autorzy blogów ;)