Birofile wybrali top 10 blogerów

Oto ulubieni blogerzy najbardziej piwnej społeczności w Polsce. Zobaczcie kto został przez Was doceniony!

Warto zwrócić uwagę, że blogerzy stanowią bardzo ważne lub wręcz podstawowe źródło wiedzy o piwnych trendach, nowościach i wydarzeniach. Birofile o nowych piwach dowiadują się właśnie z blogów, Facebooka, forów i innych tematycznych grup w Internecie – tę odpowiedź wskazało aż 40% z Was!

Poniżej prezentujemy TOP 10 tego zestawienia. Łącznie w przeprowadzonej przez nas ankiecie udzielono na ten temat niemal 500 odpowiedzi. Oto kogo najbardziej lubią i najchętniej czytają lub oglądają polscy birofile!

Top 15 piwnych blogów 2017

Oto ulubieni blogerzy i vlogerzy najbardziej piwnej społeczności w Polsce. Sprawdźcie, kto został przez Was doceniony.
Czytaj dalej

10. PiwnyBrodacz.pl

Blog prowadzony przez Patryka Piechockiego to kopalnia recenzji i jedno z piękniejszych miejsc w polskiej blogosferze piwnej – przyjemny dla oka design i przede wszystkim świetne, pomysłowe i po prostu piękne zdjęcia nikogo nie pozostawią obojętnym. Piwny Brodacz to miłośnik piw ciemnych i nietypowych, a jego lekki i żartobliwy styl idealnie pasuje do tematyki. Warto zwrócić uwagę na cykl Pijany Rowerzysta, w którym autor łączy swoje dwie pasje i prezentuje piwa w pięknych okolicznościach przyrody. Blog istnieje do 2013 roku.

700_450_piwny_brodacz.png

Od autora:

„Dobrze jest usłyszeć, że ktoś czyta te moje luźne przemyślenia i dziwne skojarzenia jeżeli chodzi o nasz ulubiony trunek. Blog traktuje bardziej jako hobby niżeli pracę (co widać po tym, że nie latam z językiem na wierzchu na każdą premierę/festiwal). Żyje w przekonaniu, że takie podejście jest najzdrowsze i cieszy mnie to, że wiele osób czytając moje posty myśli podobnie. Bez spiny i nadmiernego polowania na „sztosy” ludzie, tego Wam i sobie życzę.„

 

9. KororoweSzyszki.pl

Od 2015 roku blog, a od niedawna także kanał na YouTube recenzujący piwa – czasem te codzienne, jednak częściej do szkła trafiają trunki niecodzienne. Podtytuł bloga to Tylko „poważnie” – o piwie też i jakby się bliżej przyjrzeć, to trochę kłamie, bo jest głównie o piwie i prawie nigdy nie jest poważnie ;) Dużo luzu, mało zadęcia i duch kraftu unoszący się nad wszystkim nie może się nie podobać. Jeśli macie ochotę obejrzeć piwną recenzję podczas konsumpcji, to może być dobry wybór. Warto zwrócić uwagę na dużą bazę recenzji piw codziennych – jest z czego wybierać.

700_450_kororowe_szyszki.png

Od autorów:

„Szanowni Państwo ze strony Birofilia.org, Użytkownicy tegoż portalu, Głosujący, Sponsorzy, Tłumacze.

Jest nam niezmiernie miło, że ktoś z Was zagłosował na nas jako na jednych ze swoich ulubionych blogerów, bowiem z całą pewnością nie zasłużyliśmy. Choć nie znamy większości z Was, ani też nie zapłaciliśmy Wam za głosy (choć, kiedy pospłacamy nieco hipotek i  poprawi nam się z kasą być może się to zmieni) to jednak zdecydowaliście się wyświetlać naszą piwnicę w swoich komputerach, telefonach, tabletach. Niejednokrotnie podczas spotkań z przyjaciółmi, rodziną, dłużnikami, czy też po prostu załatwiając podstawowe czynności fizjologiczne. Z tego też miejsca chcemy za to bardzo gorąco podziękować i obiecujemy, że dołożymy wszelkich dostępnych nam sił, aby kolejne filmy pojawiały się na blogu i dostarczały Wam trochę radości.

Ci z Was, którzy jeszcze o nas nie słyszeli zapewne po powyższych słowach domyślili się, że piwo nie jest dla nas sprawą życia i śmierci. Jest dla nas sprawą życia. Życia radosnego, bowiem uważamy, że najsmaczniejsze piwo to takie, które pije się w radosnym gronie razem ze znajomymi i przyjaciółmi rozważając o tym, która ze Spice Girls najładniej się zestarzała, kiedy Ruscy wjadą z czołgami lub kto nie opuścił deski w kiblu. Was również ze szczerego serca zachęcamy do tego, aby nie brać piwa tak bardzo na serio, bo przede wszystkim ma ono dawać nam radość i szczęście. Spełnienie i satysfakcję. Zadowolenie i ukontentowanie.

Raz jeszcze dziękujemy za oddane głosy i zachęcamy do picia dobrego piwa.”

 

8. Piwolucja.pl

Jeden z najbardziej aktywnych blogów w zestawieniu, pełen różnego rodzaju piwnych inicjatyw – począwszy od ebooka czy infografik, poprzez cały szereg tematów okołopiwnych, na liveshow realizowanym z  Bartkiem Nowakiem z bloga MalePiwko.pl kończąc. Swego czasu hitem okazał się piwolucyjny generator stylów piwnych, a przy każdej okazji warto zajrzeć do ich poradnika prezentowego. Warto zwrócić uwagę, że jest to jeden z najbardziej różnorodnych blogów na piwnej scenie, a poruszane przez Łukasza Matusika tematy znacząco wykraczają poza piwne recenzje, które dla wielu innych autorów są podstawową lub jedyną treścią.

700_450_piwolucja.png

Od autora:

„Niezmiernie miło znaleźć się w takim rankingu wiedząc, że fani dobrych piw doceniają moją działalność blogerską. Mijają 4 lata, od kiedy wzrok Polaków staram się naprowadzać na górne półki sklepów z piwem. Takie wyróżnienie to dla mnie potwierdzenie, że warto o piwie pisać! Mam nadzieję, że nadchodzący rok zrekompensuje niewielki przestój z drugiej połowy roku ubiegłego. Mam sporo ciekawych pomysłów, nie tylko związanych z samymi wpisami na Piwolucji, ale także działalnością okołoblogową. W marcu posłuchacie mnie w Łodzi, w kwietniu w Warszawie, kto wie co przyniosą kolejne miesiące. Zastanawiam się także nad wejściem na YouTube już w pełnym wymiarze.”

 

7. PiwnePodroze.pl

Tomasz Gebel usłyszał kiedyś, że nie można wypić każdego piwa, jednak ciągle próbuje. A swoje próby opisuje i pokazuje na blogu, którego tytuł zdradza chyba wszystko, co powinniście wiedzieć. Jeśli lubicie piwo i podróże to po prostu nie możecie nie znać tego bloga. Wycieczki do browarów i piwnych miejsc, a także dłuższe i krótsze wyjazdy, w których tematem przewodnim staje się piwo, to wizytówka tego bloga. A piwosze dzięki obszernym relacjom mogą poczuć prawie jakby sami tam byli i sami piwo pili. Blog istnieje od 2011 roku, a na liście „zdegustowanych” krajów znajduje się aż 28 państw.

700_450_piwne_podroze.png

Od autora:

„Niezwykle mi miło, że osoby interesujące się piwem, zaangażowane w sferę piwowarstwa rzemieślniczego w kraju i czytelnicy blogów wymieniają mój blog wśród najciekawszych miejsc piwnej blogosfery. Serdecznie dziękuję za uznanie, a regularnym czytelnikom za głosy w dyskusji, ciekawe uwagi, wskazówki, a przede wszystkim za informacje zwrotne pozwalające mi dopasowywać blog nie tylko do moich, ale też do ich potrzeb.

Ewolucja ta dotyczy nie tylko samego bloga, ale przede wszystkim jego autora, czyli mnie. Piwne Podróże początkowo miały być miejscem, w którym będę mówił o tym, że piwo to nie tylko „złocisty trunek” czyli jasny lager. Piwo to niezwykle ciekawy świat kolorów, zapachów i smaków. Na blogu pojawiały się więc ciekawe piwa z całego świata – Czech, Niemiec, Belgii, Wysp Brytyjskich czy USA. Czy to własne zakupy przy okazji sporadycznych wyjazdów, czy – częściej – prezenty od bliskich i znajomych. W pewnym momencie blog zaczął żyć własnym życiem i wirtualne wyjazdy, przesuwanie palcem po mapie i językiem po butelkach zmieniło się w prawdziwe wyjazdy na i po piwo. Zamiast poznawać smaki charakterystyczne dla różnych miejsc w domowym zaciszu, zacząłem jeździć i pić piwa u ich źródeł. Piwne podróże, wizyty w browarach i spotkania z piwowarami stały się dla mnie najważniejszym elementem całego bloga. Istotnym elementem na blogu jest opisywanie jeszcze jednej mojej pasji – górskich wędrówek, zwykle także z piwem.

Blog powoli będzie się zmieniał, tak jak zmieniam się ja i to, co mnie najbardziej interesuje. W najbliższym czasie planuję małe odświeżenie designu bloga i logotypu. Niedługo zamierzam sprawdzić, jakie piwo pije się na gorącej wyspie na ocenie i jak wyglądają najniżej położone browary w Europie. Małe browary czeskie pojawiać się będą na blogu regularnie, podobnie jak relacji z wizyt u polskich rzemieślników. Stali czytelnicy powinni być usatysfakcjonowani. Tych, którzy u mnie jeszcze nie byli, serdecznie zapraszam, będziecie zadowoleni!”

 

6. Birofile.Blogspot.com

Blog oraz vlog zawierający piwne recenzje, przede wszystkim w postaci wideo. Ich autor Tomasz Migdałek dzieli się od lat swoją piwną pasją, recenzuje głównie piwa z polskich browarów i podkreśla, że jest to dla niego hobby, a nie sposób na zarobek. Jego opinie są szczere, ale wyważone i pozbawione hejtu. Warto zwrócić uwagę na cykl Piwne okazje, w którym autor przegląda gazetki promocyjne oraz fakt, że recenzowane piwa są dostępne dla większości polskich konsumentów, a nie tylko bywalców specjalistycznych piwnych sklepów. 

700_450_birofile_blogspot.png

 

5. MalePiwko.pl

Kolejny niezwykle różnorodny i twórczy blog w zestawieniu – Bartosz Nowak pisze, nagrywa i fotografuje, jest aktywny na blogu, YouTube i Facebooku oferując chętnym wgląd do swojego piwnego świata. A jest to świat bardzo różnorodny i ciekawy! Wiele ciekawych serii przeplata się na blogu, a recenzje prezentowane są obok innych mniej lub bardziej piwnych artykułów, które pozwalają nam lepiej poznać autora. Gdy regularnie bywamy na tym blogu, to po pewnym czasie przy kolejnych artykułach i filmikach możemy się poczuć jak na piwie z kumplem, bo autor jest bezpośredni, potrafi świetnie opowiadać i nie owija w bawełnę. Bardzo ciekawym pomysłem była realizowana pod koniec 2016 roku seria #KalendarzAdwentowy, w której przez 20 kolejnych dni następowała recenzja wideo 1 piwa – każdego w innym stylu i z innego zagranicznego browaru.

700_450_male_piwko.png

 

4. JerryBrewery.pl

Blog JerryBrewery.pl to interesująca pozycja zwłaszcza dla tych, których bardziej interesują trendy i wydarzenia na polskiej scenie piwnej niż recenzje poszczególnych premier. Konkrety, mnóstwo konkretów, po prostu samo mięcho – piwne newsy, rozmowy, wiedza, a od niedawna także… podcast „Na dnie Fermentora”, który powstał podobno z przekory, a w którym udział biorą także autorzy blogów MalePiwko.pl oraz TheBeerVault.blogspot.com. Jedno jest pewne – jeśli coś się dzieje w rodzimym krafcie, to Jerry z pewnością o tym napisze! Warto zaglądać do cyklu „Co w piwie piszczy?”, które regularnie podsumowują sytuację i co ważne robią to z perspektywy osoby głęboko osadzonej w piwnym świecie, ponieważ poza blogiem Jerry należy do ekipy jednego z polskich browarów rzemieślniczych. Na blogu znajdziecie ponad 1000 artykułów, więc z pewnością nie zabraknie Wam lektury na długie zimowe wieczory przy piwie.

700_450_jerry_brewery.png

Od autora:

„Co prawda nigdy nie pisałem dla nagród i wyróżnień, ale każdy pozytywny feedback ze strony Czytelników jest dla mnie bardzo cenny. Szczególnie w roku, w którym zaangażowałem się w tak wiele inicjatyw oraz przeszedłem na zawodowstwo, dołączając do browaru Brokreacja. Uznanie w oczach Czytelników traktuję więc jako potwierdzenie, że moje wybory i działalność mają sens. Dzięki!

A co planuję w najbliższym czasie? Cóż, ze względu na nawał obowiązków mam nadzieję, że przede wszystkim uda mi się utrzymać tempo zarówno na blogu, jak i w tworzonym z Kubą z The Beervault oraz Łukaszem z Piwolucji podcaście „Na Dnie Fermentora”. W czasie sezonu festiwalowego poprowadzę kilka wykładów, zaś później zabieram się za organizację warzenia The Bloggera 2017 oraz Beer Blog Day 2017. Oby mi tylko wystarczyło doby. ;)”

 

3. Jabeerwocky

blog_roku_3.png

Kanał na YouTube, internetowy głos jednego z warszawskich multitapów, który szturmem zdobył serca (i głosy!) birofilów. Dwójka prowadzących – Rafał Kowalczyk i Marcin Chmielarz nader często podchodzi do różnego rodzaju piwnych tabu, czy mitów i mistrzowsko się z nimi rozprawia, zazwyczaj pokonują je przy pomocy zdrowego rozsądku przyprawionego humorem. Odcinki o piwnych snobach czy IBU są po prostu mistrzowskie, a oglądając je nie mamy wątpliwości, że autorzy na planie świetnie się bawili. A każdy miłośnik kraftu i piwnych eksperymentów powinien koniecznie zobaczyć odcinki, w których piwni amatorzy degustują bardzo nietypowe piwa z browarów rzemieślniczych, opisując na żywo swoje doznania!  Jest tutaj wszystko co potrzebne – wiedza, humor, fajne tematy i dużo piwnego doświadczenia. Warto zwrócić też uwagę na świetne ogarnięcie kwestii technicznych – filmy mają dobrą jakość, nagrywane są porządnym sprzętem, dobrze zmontowane, a kadr z ceglaną ścianą w tle po prostu dobrze się prezentuje.

700_450_jabeerwocky_youtube.png

 

2. PolskieMinibrowary.pl

blog_roku_2.png

Jeśli coś się gdzieś dzieje lub gdzieś otwiera się nowy browar możecie być pewni, że Docent, czyli Michał Maranda, z pewnością tam zawita! Można go spotkać na większości polskich piwnych wydarzeń, ze względu na specyfikę jego strony autor dużo podróżuje odwiedzając najlepsze piwne lokale, minibrowary, browary restauracyjne i rzemieślnicze w całym kraju. Z każdym chętnie przybije piątkę i wypije piwo. Ostatni rok to jego ogromna aktywność na YouTube i Facebooku, gdzie możemy śledzić nie tylko jego piwne podróże, ale też degustacje, zapowiedzi oraz liczne spotkania i wywiady z innymi piwnymi pasjonatami. Publikacje pojawiają się prawie codziennie, są różnorodne, ciekawe i prezentują to, co dzieje się w polskim piwowarstwie z bardzo wielu różnych stron.

700_450_polskie_minibrowary.png

Od autora:

„Dziękuję społeczności profilu Biorfilia.org za docenienie mojego wkładu w scenę rzemieślniczego piwowarstwa w Polsce. Na PolskieMinibrowary.pl znajdziecie relacje z licznie odbywających się piwnych wydarzeń, wideorozmowy z piwowarami, degustacje i zestawienia najlepszych nowości. Do zobaczenia na którymś z nadchodzących piwnych festiwali!”

 

1. Blog.Kopyra.com

blog_roku_1.png
Trudno było spodziewać się innego lidera zestawienia – pierwsze miejsce zajął Tomasz Kopyra z blogu blog.kopyra.com. Zdania o nim są podzielone – jedni go uwielbiają, inni nienawidzą, a część po prostu zazdrości, jednak nie można mu odmówić ani bogatej wiedzy, ani doskonałej orientacji na rynku, ani popularności. Podobnie jak Ewa Chodakowska ruszyła Polaków z kanapy, tak Tomasz Kopyra pokazał im, że piwo to nie tylko „złocisty trunek”, ale całe spektrum barw, aromatów i smaków. Każdy kto zaczyna poznawanie piwnego świata prędzej czy później trafi na jego blog lub kanał na Youtube – świetny cykl „Warzę z Kopyrem” to bardzo często pierwsze kroki w piwowarstwie domowym, podobnie jak „Kurs sensoryczny” i „Piwne style” stanowią doskonały wstęp dla tych, którzy wolą pić niż warzyć własne trunki. Wydana w 2016 roku książka „Piwo. Wszystko co musisz wiedzieć, żeby nie wyjść na głupka” to kolejny krok w piwnej edukacji Polaków. Nie da się ukryć – Tomasz Kopyra jest wszędzie gdzie warto być, zna wszystkich, których warto znać i degustuje wszystko, czego warto spróbować.

700_450_blog_kopyra.png

 

Najlepsze piwne blogi według społeczności Birofilia.org

blog_roku_top_10.png

1) Blog.Kopyra.com
2) PolskieMinibrowary.pl
3) Jabeerwocky
4) JerryBrewery.pl
5) MalePiwko.pl
6) Birofile.Blogspot.com
7) PiwnePodroze.pl
8) Piwolucja.pl
9) KororoweSzyszki.pl
10) PiwnyBrodacz.pl

 

Pozostałe piwne blogi uwzględnione w rankingu (w kolejności alfabetycznej)

blog_roku_ranking.png

AmatorPiwa.blogspot.com
Blog.HomeBrewing.pl
Browarnik.Blogspot.com
Chmielnik-Jakubowy.pl
ChmieloBrody.pl
ChmieloKracja.pl
JakubekPiwaBlog.Wordpress.com
KilkaSlowoPiwie.com
MojKufelek.pl
NoToPoPiwku.Blogspot.com
PiwaZazywa.Blogspot.com
PiwnyGaraz.pl
PiwnyTurysta.Wordpress.com
Piwolog.pl
Smaki-Piwa.pl
TheBeerVault.blogspot.com
Zwrotnica.com.pl