Piwne podsumowanie roku 2023 społeczności Birofilia.org

W tym roku już po raz ósmy podsumowujemy rok na rynku piwnym razem z najbardziej piwną społecznością w Polsce. Sprawdźcie jakie trendy dominują, na co zwracają uwagę konsumenci i jak kształtują się ich przyzwyczajenia związane z piwem.

Kim są prawdziwi pasjonaci piwa?

Birofile, którzy wzięli udział w naszym badaniu to przede wszystkim mężczyźni – udział kobiet w wypełnieniach naszego kwestionariusza wyniósł 6 procent. 87% piwnych pasjonatów ma więcej niż 40 lat, mieszkają przeważnie w średnich i dużych miastach. Nasza społeczność jest szczególnie zainteresowana tematyką piwa – 55% śledzi na bieżąco piwnych influencerów i aktywnie korzysta z mediów społecznościowych. Co czwarty badany jest zaangażowany w różne piwne aktywności, wykraczające poza picie piwa – 13% z nich regularnie odwiedza piwne festiwale, 6% to piwowarzy domowi, 6% kolekcjonuje piwne gadżety, a 2% pracuje w browarnictwie lub handlu. Większość osób deklaruje, że wybiera piwo ze względu na smak i aromat – po prostu dlatego, że im smakuje, ale co piąta osoba łączy picie piwa z okazją do relaksu. Ulubionym miejscem picia piwa pozostaje dom – odpowiedź tę wybrało niemal 60% pytanych, na drugim miejscu znalazł się plener z rekordowym wynikiem 24%, a na kolejnym lokale, które wybiera mniej niż 1 osoba na 10.

Jakie piwo piją i dlaczego?

1/3 uczestników ankiety pije zarówno piwa tradycyjne, zwierające alkohol, jak i piwa bezalkoholowe, jednak piwo bez procentów nie jest już dla nich nowością i są do niego przyzwyczajeni. Większość badanych deklaruje, że próbuje nowości co jakiś czas (32%) lub nieustannie poszukuje nowych smaków (18%), jednak ponad 40% pytanych ma wyrobiony gust i trzyma się tego, co zna i lubi. Aż 87% badanych pije głównie piwa jasne, a amatorów piw ciemnych jest tylko 13% (ulubiony rodzaj piwa). Trend umacniania się piw jasnych na pozycji lidera spożycia jest widoczny od początku prowadzenia przez nas badań – w rekordowym roku 2017 proporcje były bardzo wyrównane 57% do 43%, ale od tego momentu rozdźwięk między tymi dwoma skrajnie różnymi odmianami piwa ciągle się powiększa.

Najpopularniejsze są piwa o standardowej mocy – pije je 80% ankietowanych, warto jednak zwrócić uwagę na zmiany w pozostałych kategoriach. Popularność piw mocnych w ciągu ostatnich 4 lat spadła z 12% do 4% w najnowszym badaniu, a piw lekkich wzrosła z 10% do 15% w 2023 roku. Wśród dominujących piwnych stylów nie nastąpiły znaczące zmiany – najpopularniejsze pozostaje piwo jasne pełne / lager wybrane przez niemal 60% odpowiadających, kolejne miejsca zajmują IPA/APA (12%) oraz porter (5%), stout (3%) i piwo pszeniczne (2%). 1 osoba na 10 twierdzi, że nie ma ulubionego stylu lub lubi różne odmiany piwa. Znów jednak widać w tym pytaniu znaczące zmiany na przestrzeni lat – w porównaniu z rokiem 2018 popularność nowofalowych piw IPA/APA zmniejszyła się z 34% wskazań wówczas, do zaledwie 12% w tym roku!

Piwne trendy 2023

Wśród trendów piwnych najważniejszym według respondentów jest powrót do tradycyjnych stylów piwnych, które wskazało 6 na 10 odpowiadających. Uczestnicy badania mają świadomość szerokiej piwnej oferty (26% odpowiedzi), ale wybierają to, co jest sprawdzone i lubiane. W ciągu ostatnich 6 lat zainteresowanie nowymi stylami spadło o 17 p.p, a w tym samym czasie zainteresowanie tradycyjnymi stylami wzrosło o 29 p.p. – ankietowani popróbowali już szalonych nowości będącej owocami piwnej rewolucji, ale ostatecznie wrócili do tego, co najbardziej im smakuje, zwłaszcza, że w obliczu wysokiej inflacji zwiększyła się wrażliwość cenowa konsumentów i są oni mniej skłonni do podejmowania ryzyka zakupowego.

Wśród piwowarskich trendów wymieniane były te związane z leżakowaniem piwa w beczkach (28%), dużą popularnością amerykańskich odmian chmielu (13%), co było jednym z wyróżników piwnej rewolucji. Użytkownicy wskazywali również rozwój oferty piw bezalkoholowych i niskoalkoholowych (16%) oraz piw z dodatkami (14%). Pytani o ulubione dodatki do piwa 30% badanych wskazywało, że preferuje piwo bez dodatków. Jeśli jednak mieliby je wybierać, to wśród odpowiedzi króluje sok, który wybrało 4 na 10 badanych, co kiedyś byłoby nie do pomyślenia w tej grupie ortodoksyjnych piwoszy. Zresztą owocowe dodatki (w tym owoce świeże, mrożone, kandyzowane, liofilizowane, soki czy aromaty) stanowią w sumie połowę wskazań w tym pytaniu. Poza tym respondenci wybierali przyprawy (9%) i zioła (5%).

Zakupy piwa

Największe znaczenie dla pasjonatów przy piwnych zakupach ma dostępność ulubionej marki lub piwa – odpowiedź tę wybrała ponad połowa respondentów, na kolejnym miejscu znalazła się różnorodność i bogactwo piwnej oferty wskazane przez co czwartego pytanego, 16% osób wskazało cenę jako główne kryterium podczas zakupów piwa, a 7% kupuje tam, gdzie najbliżej. Warto zwrócić w tym miejscu uwagę na trendy – w ciągu ostatnich 6 lat znaczenie różnorodności na sklepowej półce spadło z 67% do 25% w aktualnym badaniu, a równocześnie wybór podyktowany głównie ceną zyskał na znaczeniu czterokrotnie z 4% w 2017 aż do 16% obecnie.

Konsumenci zwracają większą uwagę na cenę piwa, a sam rynek jest coraz bardziej konkurencyjny – w tym roku dobre piwo według ankietowanych powinno kosztować pomiędzy 2,5 zł do 5 zł (46% badanych) lub od 5 do 10 zł (38% badanych). Od kilku lat wzrasta znaczenie dyskontów i dużych sklepów, takich jak supermarkety w piwnych zakupach – to tam najczęściej kupowało piwo w 2023 roku aż 43% pytanych, drugie miejsce zajmują małe sklepy, w tym np. sklepy osiedlowe wybrane przez 29% osób, a trzecie sklepy lub lokale specjalistyczne, który wybrało 22% respondentów. Warto zauważyć drastyczny spadek w tej ostatniej kategorii – w ciągu 6 lat odsetek ten zmniejszył się o niemal 2/3 z 65%.

Konsumenci dowiadywali się w ubiegłym roku o nowych piwach częściej w punktach sprzedaży (35%) i z mediów społecznościowych (23%) niż od znajomych (17%) albo reklam (15%). Na koniec zapytaliśmy piwną społeczność Birofilia o kupowanie piwa w butelkach zwrotnych – niemal połowa piwnych pasjonatów robi to regularnie, 1/3 okazjonalnie i tylko 1 osoba na 5 nie robi tego wcale. Aż 2/3 badanych w ubiegłym roku nie tylko kupowało, ale także zwracało butelki zwrotne po piwie do sklepu.

A jaki był dla Was rok 2023? Jakie piwne odkrycia i spostrzeżenia ze sobą przyniósł?


Badanie zostało zrealizowane w dniach 7-31 grudnia 2023 wśród fanów profilu birofilia.org na Facebooku poprzez kwestionariusz internetowy. Łącznie uzyskano 316 kompletnych wypełnień ankiety.