10 piwnych trendów 2019, o których musisz wiedzieć

Rok 2019 to kolejny rok piwnych rekordów i rozwoju polskiej branży piwowarskiej. Jakie trendy były najbardziej widoczne wśród niemal 2500 premierowych piw w ostatnich 12 miesiącach?

Jak co roku zapytaliśmy Was o piwne podsumowanie mijającego roku. Zobaczcie co o mijającym roku sądzi najbardziej piwna społeczność w Polsce ;)

1. Piwa bezalkoholowe i niskoalkoholowe
Aż połowa naszych respondentów wskazała tę odpowiedź jako najważniejszy trend roku 2019 – i nie ma się co dziwić. W ostatnich latach triumfalny podbój sklepów przez piwa bez procentów widać gołym okiem, z marginalnego produktu dostępnego w bardzo wąskim asortymencie, obecnie zerówki i piwa o minimalnej zawartości alkoholu stały się powszechnie dostępne, a ich różnorodność zadowolić może nawet wybrednych beer geeków. Aż 70% piwoszy pije zarówno piwa zawierające alkohol, jak i te bez niego, a według szacunków grupy Nielsen piwo bez procentów to już 5% całego rynku piwa! W naszej ankiecie miłośników piw bezalkoholowych, niskoalkoholowych i lekkich po raz pierwszy odkąd prowadzimy te badania było w tym roku więcej niż amatorów mocnych piw.

Jak się robi piwo bezalkoholowe?

Piwo bezalkoholowe to alternatywa dla tradycyjnego piwa jak i napój nawadniający po wysiłku fizycznym. Warto wiedzieć w jaki sposób piwo bezalkoholowe powstaje i na czym polega proces...
Czytaj dalej

2. Leżakowanie w beczkach
Leżakowanie mocnych piw w beczkach po szlachetnych alkoholach stało się już na naszym rynku standardem, a miłośnicy piwa docenili dodatkowe smaki i aromaty, o które może zostać wzbogacone piwo dzięki takiemu procesowi. Odpowiedź tę wskazało niecałe 40% respondentów, nieco mniej niż w ubiegłym roku, jednak wynika to raczej z okrzepnięcia tego trendu niż ze zmniejszenia jego rynkowej reprezentacji.

 

trendy.png

3. Moda na piwa kwaśne
Sour Ale niegdyś stanowił marginalny element sceny piwnej, zarezerwowany raczej dla amatorów mocnych wrażeń i miłośników odkrywania coraz to nowych i dziwnych piwnych smaków. Jednak obecnie właściwie w każdym multitapie czy dobrze zaopatrzonym sklepie piwnym możemy spotkać różnego rodzaju kwaśne piwa, zazwyczaj z owocowymi dodatkami, chociaż nie zawsze. Smak kwaśny wszedł na stałe do piwnego repertuaru w naszym kraju, tak jak kilka lat temu szturmem nasz rynek zdobyła intensywna goryczka.

4. Wyrobiony gust piwoszy
Po latach zakupowego szaleństwa z jednej strony oraz intensywnego poszukiwania granic piwowarstwa przez browarników z drugiej, emocje związane z nowościami nieco ostygły. Coraz większe grono miłośników piwa sięga po nowości raz na jakiś czas lub prawie nigdy, stawiając przy codziennych zakupach na to co znają i lubią – zarówno jeśli chodzi o ulubione style, jak i ulubione browary. W ten sposób zachowując odpowiednią dawkę zmienności, by się nie znudzić, otrzymują to co lubią, bez ryzyka totalnej wpadki i piwa, które okaże się niesmaczne lub totalnie niedopasowane do ich preferencji. Grupa birofilów która za każdym razem próbuje czegoś nowego znacząco się zmniejszyła w ostatnim roku i obecnie praktycznie zrównała się ilościowo z grupami eksperymentującymi w swoich piwnych zakupach mało lub wcale.

 

pasja.png

5. Różnorodność stylów to norma
Rynek piwny stał się stabilniejszy i bardziej przewidywalny, jednak w żadnym wypadku nie nudny. Cały czas pojawiają się nowe style i smaki, a polski rynek szybko i z dobrymi efektami adaptuje nowości zza granicy. Wciąż pojawiają się nowe eksperymenty, zwłaszcza ze stylami historycznymi czy nietypowymi dodatkami, których lista jeszcze przez długie lata nie zostanie całkowicie wyeksploatowana. W tej chwili amator piwa, nawet o nietypowym guście i preferencjach smakowych, jest w stanie wybierać z szerokiej oferty, niezależnie od tego czy preferuje piwa mocne, czy bezalkoholowe, goryczkowe, słodkie czy kwaśne. Dla każdego coś dobrego!

6. Powrót do tradycyjnych piw
Drugim zauważalnym trendem jeśli chodzi o piwne smaki, jakby w kontrze do różnorodności, jest powrót do tradycyjnych stylów. Wygląda na to, że część konsumentów jest już trochę zmęczona coraz dziwaczniejszymi piwami z odjechanymi dodatkami. Są to osoby, które chcą się po prostu napić dobrego, zbilansowanego, sesyjnego piwa bez specjalnych fajerwerków, ale takiego które będzie smakować i którym bez ryzyka wpadki można poczęstować znajomych spoza kręgu beer geeków podczas wspólnej imprezy czy grilla u znajomych. Ekstremalne piwne doznania są interesujące, ale po pewnym czasie najwidoczniej zaczynają się nudzić i coraz większe grono piwoszy po tym, gdy spróbowali już wszystkiego wraca do standardowych, znanych od wieków stylów szukając jednocześnie ich współczesnych, dobrych interpretacji.

 

rodzaj+piwa.png

7. IPA rządzi
Największy odsetek uczestników ankiety, mniej więcej co trzeci badany, wskazał IPA/APA jako swój ulubiony styl, co w czasach po piwnej rewolucji absolutnie nie zaskakuje, zwłaszcza że na rynku wciąż pojawiają się nowe trendy i wariacje na temat tych stylów. W 2019 roku nie można było przeoczyć piw z dopiskiem DDH, czyli Double Dry Hop na etykiecie, mówiącym o dodatkowej porcji chmielu dodawanej podczas chmielenia na zimno, dla jeszcze mocniejszego podkreślenia chmielowych aromatów. Do tego trzeba dodać na pewno nieprzejrzyste, mniej goryczkowe wersje New England IPA. Zgodnie z oczekiwaniami rynku, także wśród premierowych piw najwięcej było IPA oraz APA, co oznacza, że browary chętnie warzą to, czego oczekują klienci i starają się odpowiadać na ich potrzeby.

 

style.png

8. Ale być może już niedługo
Co ciekawe w tym roku aż 20% respondentów odpowiedziało, że nie ma ulubionego stylu lub lubi je wszystkie. Z jednej strony to na pewno wyzwanie dla piwnego rynku, by zapewnić takim osobom wystarczająco szeroką gamę trunków do degustacji, z drugiej dobrych piw jest obecnie tak dużo, że nie trzeba już zamykać się w określonym stylu chcąc pić dobre trunki. Wśród naszych respondentów wciąż istnieje duża grupa kupująca za każdym razem coś innego i nie ustająca w piwnych poszukiwaniach. A im więcej smacznych piw się spróbuje, tym bardziej widać, że zamykanie się w sztywnych ramach piwnych stylów może ograniczać przyjemność degustacji albo zwyczajnie trudno się zdecydować który ze stylów jest tym ulubionym.

9. Amerykańskie chmiele
Amerykańskimi chmielami polskie piwa pachną i smakują! Tylko jedna, najpopularniejsza ich odmiana, Citra, została użyta w co szóstym premierowym piwie 2019 roku, a biorąc pod uwagę całościowe dane chmiele ze Stanów Zjednoczonych wykorzystano aż w 70% piwnych premier ubiegłego roku. Dla porównania wszelkie rodzime, polskie odmiany zostały użyte zaledwie w co ósmym nowym piwie. Dane te są nieco zaburzone ze względu na fakt, że wiele browarów produkuje swoje flagowe produkty od lat według niezmienionych receptur, a statystyki dotyczą tylko nowości. Jednak od czasów piwnej rewolucji używanie amerykańskich odmian chmielu to standard, polski konsument lubi ich smak i aromat, a pozbawione ich polskie piwowarstwo byłoby znacznie uboższe.

 

nowe_piwa.png

10. Piwo w supermarketach
W odpowiedziach naszych respondentów widać też wyraźnie jeszcze jeden trend – systematycznie spada udział małych sklepów, a w ostatnim roku również sklepów i lokali specjalistycznych jako miejsca zakupu piwa. Zyskują natomiast duże sklepy i dyskonty. Widać tu wyraźnie trend dostrzegalny także w pozostałych gałęziach handlu – sklepy wielkopowierzchniowe skuteczniej wabią do siebie klientów w ciągu tygodnia niż mniejsze podmioty i zamiast tracić na wolnych niedzielach, to zyskują. Dotyczy to także rynku piwa i związane jest z zarówno z często organizowanymi promocjami i korzystnymi cenowo okazjami, jak i z ogromnym poszerzeniem piwnej oferty przez największych graczy rynkowych. A wyedukowany jak nigdy wcześniej klient, który wie, co lubi, nie potrzebuje już aż tak bardzo pomocy doradcy w wyborze i jest w stanie samodzielnie się obsłużyć przy sklepowej półce.

Obraz rynku piwa anno domini 2019 jest niezwykle ciekawy i różnorodny – jesteśmy bardzo ciekawi jakie zmiany i trendy czekają nas w 2020 roku.

Piwne podsumowania społeczności Birofilia.org z lat ubiegłych:

 

Badanie „Piwne podsumowanie 2019 roku” zrealizowano w dniach 31 grudnia 2019 – 19 stycznia 2020 w oparciu o społeczność profilu Birofilia.org na Facebooku. W badaniu udział wzięło 208 piwnych pasjonatów. Dane na temat premier piwnych pochodzą z podsumowania przygotowanego przez Zwrotnica.com.pl.