Zapomnij o paragonie i zwróć butelki w sklepie
Od września 2019 tysiące sklepów w całej Polsce przyjmie butelki po piwie bez paragonu.
Browary od dawna zastanawiają się jak poradzić sobie z problemem niezwracanych butelek zwrotnych – z jednej strony jest to problem ekologiczny, bo produkowane są śmieci i to na dodatek całkiem niepotrzebnie, a z drugiej strony dodatkowy koszt, bo butelka zwrotna jest solidniejsza i przez to droższa w produkcji, a gdy jest wyrzucana to jej potencjał zostaje zmarnowany. Dlatego też producenci piwa już od dawna głowią się, jak skuteczniej zmotywować klientów do oddawania butelek zwrotnych.
Dlaczego to takie ważne?
Szklana butelka nie jest odpadem dopóki nie trafi do kosza na śmieci. Wciąż za mało mówi się o tym, że można w ogóle uniknąć śmiecenia wybierając opakowania zwrotne i wielorazowego użytku. W wypadku piwa to naprawdę proste, bo dostępność tego trunku w butelkach zwrotnych jest naprawdę duża. Kłopoty zaczynają się jednak później, gdy opakowanie zostaje opróżnione. Jeśli butelka trafi do kosza na szkło to rozpoczyna się jej zupełnie niepotrzebna droga do huty szkła, gdzie zostanie przerobiona na nowe butelki – wiążą się z tym koszty finansowe i ekologiczne. Sortowanie jest uciążliwe, transport stłuczki wymaga paliwa, a jej ponowne przerobienie dużych nakładów energetycznych. I w wypadku butelki zwrotnej to wszytko jest całkowicie zbędne! Wystarczy ją tylko zebrać, dostarczyć do browaru, umyć i napełnić ponownie piwem!
Zwróć butelkę bez paragonu!
Dlatego w kwietniu 2019 roku Żywiec rozpoczął realizację akcji „Zwróć butelkę” – pilotaż odbył się na Śląsku. Jej celem było sprawdzenie skuteczności nowego mechanizmu zwrotu butelek – bez konieczności posiadania paragonu, bezproblemowo w każdym sklepie biorącym udział w akcji. Włączyło się w nią ponad 400 sklepów z terenu województwa śląskiego. W punktach sprzedaży pojawiły się plakaty zachęcające do zwracania butelek, a w Internecie wyszukiwarka sklepów przyjmujących butelki bez paragonu. Według danych udostępnionych przez Grupę Żywiec, pomimo niższej kaucji – klienci bez paragonu otrzymywali 0,35 zł, odsetek zwracanych butelek zwiększył się o 20%.
Wyniki pilotażu zachęciły do uruchomienia projektu w całej Polsce. Od sierpnia 2019 rozszerzana jest baza sklepów biorących udział w akcji. Obecnie jest to już ponad tysiąc sklepów, w których konsumenci kupują piwo w butelce zwrotnej, a kolejne sklepy dołączane są stopniowo lub zapisują się poprzez formularz na stronie zwrocbutelke.pl. Sklepy przyjmują zarówno butelki z paragonem, zwracając kaucję 50 gr, jak i bez paragonu – za 35 gr. Akcja obejmuje butelki następujących marek: Żywiec, Warka, Warka Radler, Tatra, Specjal, Królewskie, Leżajsk, Brackie oraz EB.
Według Grupy Żywiec tylko połowa konsumentów w Polsce oddaje butelki zwrotne. Najczęstszą przeszkodą jest właśnie konieczność posiadania paragonu. Akcja „Zwróć butelkę” ma pomóc rozwiązać ten problem. Co ciekawe nie istnieje żaden prawny wymóg, który uzasadniałby wymaganie od nas paragonu przy zwrocie butelki. Jest to raczej utrwalona kulturowo zasada, zgodnie z którą sprzedawcy proszą o okazanie paragonu, żeby upewnić się że butelka została zakupiona w ich sklepie. Poza sklepami, partnerami akcji są sieci handlowe, hurtownie i dystrybutorzy – ich listę można znaleźć na stronie programu.
Sklepy i dystrybutorzy zainteresowani dołączeniem do kampanii „Daj butelce drugie życie” mogą skorzystać z wniosku na stronie internetowej.