Piwo łączy wszystkich – Raport Birofilia 2016

Birofile podsumowali rok 2016, a przy okazji powiedzieli nam sporo o sobie. Kim jest birofil? Dlaczego pije piwo? Jakie piwo lubi najbardziej? Jakie były najważniejsze piwne trendy 2016?

Warto zacząć od odpowiedzi na pytanie: Kim w ogóle jest polski birofil?

Respondenci okazali się zaskakująco jednolitą grupą – aż 93% z nich to mężczyźni, 80% z nich ma od 26 do 49 lat, a dwóch na trzech mieszka w dużym mieście powyżej 100 000 mieszkańców. Okazuje się, że piwo łączy ich wszystkich ponad podziałami – pasuje do wszystkiego (59% odpowiedzi), warto także na nie iść właściwie z każdym, nawet z teściową czy politykiem, bo piwo jednoczy nas wszystkich (56% odpowiedzi). Piwo to ważny element codzienności birofilów, ich zdaniem najgorszą zbrodnią jest zostawienie niedopitego piwa, czego nigdy nie zrobiłaby ponad połowa z nich. Miłośnicy piwa wyróżniają się także lokalnym patriotyzmem – niemal 94% z nich w ubiegłym roku piło głównie piwo z polskich browarów. Nie oznacza to jednak, że we wszystkim są tacy zgodni…

Postanowiliśmy podzielić birofilów ze względu na ich piwne zaangażowanie, doświadczenie i charakter ich pasji. W ten sposób powstały następujące grupy:

  • Browarnicy, czyli osoby zawodowo związane z piwem,
  • Kolekcjonerzy, czyli miłośnicy piwnych gadżetów i akcesoriów,
  • Piwowarzy, którzy sami warzą piwo w domowym zaciszu,
  • Odkrywcy, którzy chętnie uczestniczą w piwnych wydarzeniach i festiwalach,
  • Piwosze, czyli ci, którzy po prostu lubią piwo.

Birofile mają wyrobiony gust i smak – aż 58% poszukuje wciąż nowych smaków i piwnych odkryć, 28% pije to, co zna i lubi, tylko od czasu do czasu sięgając po nowe smaki, a 11% trzyma się sprawdzonych rozwiązań i nie szuka nowych wrażeń.

kim_jest_polski_birofil.png
Aż 61% birofilów preferuje piwo jasne, a 39% jako ulubiony rodzaj wybrała piwo ciemne. Taki rozkład głosów może mieć związek z większą dostępnością i różnorodnością piw jasnych, które występują zarówno w wariantach klasycznych, jak i nowofalowych, mocnych i lekkich, a także smakowych czy owocowych. Z kolei piwa ciemne, zwłaszcza najbardziej charakterystyczne dla tej grupy portery i stouty, z piwowarskim skarbem Polski, czyli porterem bałtyckim na czele, to kategoria piw dla koneserów, które potrafią zachwycić złożonością i bogactwem smaków i aromatów.

Widać też wyraźnie, że birofile na bezludną wyspę (albo ci bardziej nowocześni – na stację kosmiczną ;) zabraliby przede wszystkim (58%) piwa nowofalowe, mocno goryczkowe, z dodatkiem amerykańskich odmian chmielu. Z kolei 40% osób zdecydowałoby się na klasykę, piwa owocowe stanowiłby zupełny margines – tylko 2%.

Jak nietrudno przewidzieć wśród ulubionych stylów pojawiają się przede wszystkim nowofalowe IPA i APA, który wskazało 37% respondentów, wysoką pozycję zajęły piwa ciemne – porter wskazało 17% pytanych, a stout 11%, warto zauważyć, że lagera wybrało 18% respondentów. 8% osób wskazało lekkie letnie piwa, takie jak witbier, saison czy piwa pszeniczne, które idealnie wpasowują się w egzotyczny klimat bezludnej wyspy. Po ok. 5% respondentów przyznało się do tego, że nie ma ulubionego piwnego stylu lub że nie ma go na zaproponowanej liście i wpisało własną propozycję, najczęściej pojawiające się wówczas odpowiedzi to lambic, sour, piwa belgijskie, koźlak i barley wine.

dlaczego_pija_piwo.png
Birofile okazali się zaskakująco jednomyślni, jeśli chodzi o powody picia piwa – aż 89% z nich, jako najważniejszy wskazało fakt, że piwo jest po prostu dobre i cenią w nim przede wszystkim smak i aromat. Kolejne powody wybierane przez ankietowanych to relaks, możliwość fajnego spędzenia czasu i okazja do spotkań ze znajomymi. Najmniej ważna dla birofilów okazała się niższa niż w innych trunkach zawartość alkoholu.

Najczęściej piwo pite jest w domach – u siebie lub u znajomych – odpowiedziało tak 41% birofilów, jedna trzecia respondentów stwierdziła, że najbardziej lubi pić piwo w lokalu (pubie, piwiarni, restauracji lub multitapie), 19% najchętniej wybiera plener, a zaledwie 7% preferuje picie podczas wydarzeń – zarówno tych bezpośrednio związanych z piwem, np. piwne festiwale, jak i innych, np. koncertów muzycznych.

Jeśli chodzi o zakupy birofile wybierają przede wszystkim specjalistyczne sklepy piwne – odpowiedź tą wybrała niemal połowa badanych, 28% badanych stwierdziło, że kupuje trunek w różnych miejscach, po prostu tam gdzie dobre piwo jest dostępne. Jedna czwarta wybiera zakup piwa w lokalu, a po 18% kupuje piwo w lokalnych sklepikach osiedlowych lub w dużych sklepach, supermarketach i dyskontach.

piwne_trendy_2016.png
Najczęściej wybieraną odpowiedzią na pytanie o cenę było pomiędzy 5 a 10 zł – wskazała ją niemal połowa birofilów, a prawie jedna czwarta uznała, że za dobre piwo zapłaci każdą cenę!

Dominującym trendem piwnym roku 2016 według naszej społeczności było leżakowanie piwa w beczkach (32%) oraz coraz większa różnorodność piwnych stylów dostępnych w sprzedaży (31%). Mniejsze znacznie miały amerykańskie chmiele, dzikie drożdże i piwa z dodatkami – odpowiednio 18%, 10% i 8% wskazań. Jeśli jednak dodatki w piwie się pojawiały to największe znaczenie miały owoce w różnych postaciach (38%), przyprawy (33%) oraz zioła (15%).

Zobaczymy co przyniesie nam 2017 rok?

Badanie zrealizowano w dniach 18-22 stycznia 2017 w oparciu o społeczność profilu Birofilia.org na Facebooku. W badaniu udział wzięło 255 piwnych pasjonatów.

Informatyk, który w pracy warzy piwo – to możliwe!

Taką szansę dostają pracownicy Grupy Żywiec w odbywającym się raz do roku Konkursie Piw Pracowniczych.
Czytaj dalej