Piwne podsumowanie roku 2017

Kim są birofile? Gdzie zaopatrują się w ulubione piwa? Na co zwracają uwagę? Jaki był najważniejszy piwny trend 2017? Czas na wyniki badania podsumowującego miniony rok!

Jak co roku zapytaliśmy Was o piwne podsumowanie mijającego roku. W naszej ankiecie udział wzięło 591 piwnych pasjonatów, to dwa razy więcej niż rok temu! Zobaczcie co o mijającym roku sądzi najbardziej piwna społeczność w Polsce ;)

 

Co okazało się najważniejsze dla birofilów w roku 2017?

Różnorodność! Ogromna większość z Was nieustannie poszukuje nowych smaków i za każdym razem przy sklepowej półce dokonuje innego wyboru lub przynajmniej od czasu do czasu skusi się jakąś nowość - zaledwie 8% pytanych deklaruje, że ma wyrobiony gust i twardo trzyma się tego, co zna i lubi.

piwne_podsumowenie_2017_1.png
Znajduje to odzwierciedlenie w decyzjach przy zakupach - 69% piwnych pasjonatów wybiera miejsca, które dają im wybór - lubią eksperymentować i szukają ku temu okazji, 18% sięga przy sklepowej półce po ulubione marki, 6% kupuje tam, gdzie jest najtaniej, 4% - tam gdzie jest najbliżej, a 3% sięga po to, co piją ich znajomi. Ponad połowa najchętniej wybiera się na piwne zakupy do specjalistycznych sklepów lub lokali. Birofile najchętniej zapłaciliby za dobre piwo od 5 do 10 złotych, widać jednak niewielki wzrost osób gotowych wydawać więcej, a aż 1/4 respondentów deklaruje, że za dobre piwo zapłaci każdą cenę.
 
piwne_podsumowenie_2017_2.png
 

Piwne style

Bogactwo i różnorodność piwnej oferty widać również w zmieniających się preferencjach dotyczących ulubionego stylu - w tym roku aż dwukrotnie, do 26%, zwiększyła się liczba respondentów, którzy nie potrafili wskazać swojego ulubionego stylu, zauważalnie zmniejszyła się jednocześnie grupa miłośników goryczki - odpowiedź IPA/APA w tegorocznym badaniu wskazało 28% badanych, podczas gdy w roku ubiegłym było to aż 37% odpowiedzi.

piwne_podsumowenie_2017_3.png
Zauważalnie też zmniejszyła się grupa piwoszy, którzy preferują klasyczne piwo jasne pełne. Niewielkie zmiany można zaobserwować także w odpowiedziach dotyczących zawartości alkoholu w piwie. Nieco więcej osób wybiera piwa lekkie lub mocne, co prawdopodobnie ma związek z większą ilością piwnych eksperymentów, a nieco mniej osób sięga po standardowe piwo o mocy od 4,5% do 8%, chociaż to wciąż dominująca odpowiedź (wskazywana przez około 2/3 respondentów), bo jednak większość piwnych stylów klasyfikuje się do tej kategorii.
 
piwne_podsumowenie_2017_4.png

Swoją dominację wśród piwnych dodatków w tym roku podkreśliły owoce - wybrała je niemal połowa pytanych, przy zauważalnym spadku zainteresowania dla ziół i przypraw.

piwne_podsumowenie_2017_5.png

Trendy i nowości

Birofile śledzą rynkowe trendy, a także aktywnie poszukują wiedzy oraz informacji o nowościach. Cenią oni profesjonalizm oraz dużą wiedzę i na podstawie takich rekomendacji podejmują decyzje - głównym źródłem informacji o piwie są blogi tematyczne oraz social media, a ich znacznie jeszcze wzrosło w porównaniu do ubiegłego roku - odpowiedź tą wskazało 3/4 pytanych, na drugim miejscu znalazły się sklepy i puby - wskazane przez ponad 40% osób.

piwne_podsumowenie_2017_6.png

Zmniejszyło się natomiast znaczenie inspiracji i informacji uzyskiwanych podczas piwnych imprez, festiwali i wydarzeń oraz rekomendacji znajomych. Birofile to świadomi konsumenci - uważnie przyglądają się rynkowi piwnemu oraz zwracają uwagę na aktualne trendy.

Ankietowani wskazali, że na festiwalach i sklepowych półkach zauważyć można było w roku 2017 przede wszystkim piwa leżakowane w beczkach (52% w porównaniu do 32% w ubiegłym roku), coraz większą różnorodność stylów piwnych (43% w porównaniu do 31% w ubiegłym roku). Respondenci zwrócili także uwagę na nowe odpowiedzi w ankiecie - modę na kwaśne piwa wskazało 40% z nich, a piwa nisko- i bezalkoholowe 25%.

piwne_podsumowenie_2017_7_2.png

Czego birofile nie tolerują?

W tym roku birofile sprzeciwili się wyraźnie dodatkom do piwa, które trafiają do kufli i szklanek poza procesem produkcyjnym, szczególnie zaś wzmacnianiu piwa dodatkowymi procentami. Tzw. U-boty, czyli piwo z zatopionym kieliszkiem wódki są absolutnie nie do przyjęcia dla ponad 1/3 ankietowanych. Na drugim miejscu uplasowali się przeciwnicy łączenia piwa ze słodkimi syropami smakowymi i sokami - to 28% pytanych.

 

Badanie zrealizowano w dniach 2-14 grudnia 2017 w oparciu o społeczność profilu Birofilia.org na Facebooku. W badaniu udział wzięło 591 piwnych pasjonatów.

27 grudnia 2017 Birofilia.org