Piwne podsumowanie roku społeczności Birofilia.org

Na polskiej scenie piwnej naprawdę dużo się działo w 2018 - piwa bezalkoholowe szturmem zdobyły rynek, jasne lagery wracają do łask, coraz chętniej pijemy piwo w domach, media społecznościowe są podstawowym źródłem wiedzy o ofercie browarów.

Na początek warto przyjrzeć się przede wszystkim trendom, które dominowały w 2018 roku. Najważniejszym z nich zarówno naszym zdaniem jak i według Was były piwa bezalkoholowe i niskoalkoholowe – to najczęściej wskazywana odpowiedź, która uzyskała 45% głosów wyprzedzając wszystkie inne trendy!

Zaledwie 1/4 z Was deklaruje, że pije wyłącznie piwa zawierające alkohol – dla pasjonatów piwa w roku 2018 liczył się przede wszystkim smak, a nie procenty. Coraz większy wybór piw bezalkoholowych na rynku powoduje, że poszerzanie piwnych horyzontów to obecnie coraz częściej wynik ciekawości i akt odwagi, by przy sklepowej półce czy podczas wizyty w pubie ze znajomymi dokonać nietypowego wyboru. Znaczna część odpowiedzi otwartych dotyczących piwnych odkryć i najlepszych piw 2018 roku wskazywała właśnie piwa o małej zawartości alkoholu.

piwna_pasja_2018.png

Tak jak kilka lat temu wytrawnego birofila można było rozpoznać po tym, że sięga po piwa coraz mocniejsze, bardziej esencjonalne i bogatsze, takie jak RIS, porter bałtycki czy barley wine, tak teraz modne stało się wybieranie piw bez procentów lub z minimalną zawartością alkoholu, bo dzięki temu może ono towarzyszyć nam jeszcze częściej, także w sytuacjach, w których dotychczas było niedostępne.

Co więcej, dynamiczny wzrost tego segmentu rynkowego powoduje, że nawet doświadczony i wybredny amator piwa ma obecnie z czego wybierać w tej kategorii, a branża z pewnością nie powiedziała w tym temacie jeszcze ostatniego słowa.

nowe_trendy_2018.png

Wśród widocznych na rynku oraz wskazywanych przez Was trendów niesłabnącą popularnością cieszyły się także piwa leżakowane w beczkach po mocnych alkoholach – tę odpowiedź wybrało 43% ankietowanych. Oczywiście widać także dalszy rozwój i różnorodność piwnych stylów, zauważacie również wśród rynkowych premier coraz większą ilość piw kwaśnych – każda z tych odpowiedzi wskazana została przez prawie 1/3 z Was. Coraz bardziej widoczny wśród browarów kraftowych jest też powrót do tradycyjnych piwnych stylów (28% wszystkich odpowiedzi) –

nagroda Kraft Roku 2018 dla jasnego lagera to zdecydowanie nie przypadek, a prostych, tradycyjnych piw możemy spodziewać się na rynku coraz więcej, bo piwne eksperymenty jednak gdzieś mają swój kres. 

Co to jest piwo jasne pełne?

Klasyczne piwo jasne pełne pite jest od pokoleń. Czy jasne pełne to styl piwa? Jaki trunek kryje się pod tą nazwą?
Czytaj dalej

Birofile czekają już nie tylko na coraz bardziej ekstrawaganckie i niezwykłe smaki, ale coraz częściej również na powtarzalne, sprawdzone piwo z ulubionego browaru, które mogą kupić w ciemno, wiedząc dokładnie czego można się spodziewać po otwarciu butelki. Przedstawicie PSPD w naszej rozmowie podsumowującej rok 2018 wskazywali właśnie powtarzalność jako temat, na który w nadchodzących miesiącach będą zwracać uwagę zarówno piwowarzy jak i konsumenci.

ulubiony_styl_2018.png

Zmienia się też piwny rynek – nie zawsze i nie wszędzie nadąża on za natłokiem premier i nowości. O ile mieszkańcy dużych miast nie mają z tym problemu, to wciąż mamy na mapie Polski jeszcze dużo miejsc, gdzie nowofalowe piwo jeszcze nie dopłynęło.

Aż 2/3 respondentów deklaruje, że wciąż poszukuje nowych smaków i za każdym razem sięga po inne piwo – okazuje się, że puby i piwiarnie w mniejszych miastach są do tego kompletnie nieprzygotowane

(pisaliśmy już o tym w artykule: Lokale nieprzygotowane na milenialsów).

Do tego coraz lepiej wyedukowani miłośnicy piwa mają też coraz większe wymagania, zarówno dotyczące oferty, bo spodziewają się w lokalu dużego wyboru piwnych stylów (8 lub więcej z czego 4 na kranie to najczęściej wskazywana odpowiedź – 54%!), jak i piwnej etykiety, odpowiedniego szkła, czy sposobu serwowania trunku. W związku z tym, że niewiele miejsc jest w stanie spełniać tak wygórowane wymagania, ponad połowa birofilów najchętniej pije piwo w domu, zarówno u siebie, jak i u znajomych, delektując się piwnymi smakami, które im odpowiadają. I liczba ta rośnie z każdym rokiem!

miejsce_picia_piwa_2018.png

 

Chętnie korzystacie z coraz bogatszej oferty, zarówno w sklepach i lokalach specjalistycznych, które były wskazywane najczęściej jako miejsca zakupu piwa (2/3 odpowiedzi), jak i w supermarketach czy dyskontach. Sporo osób zaczyna też warzyć piwo w domu – to właśnie dobrze rozwinięta oferta sklepów internetowych z surowcami do piwowarstwa domowego zapewnia dostęp do owoców piwnej rewolucji na co dzień. Skoro w okolicznych sklepach i pubach nie ma tego, co Was interesuje, to bierzecie sprawy w swoje ręce – połowa z Was w ubiegłym roku korzystała z bogactwa piwnych festiwali uczestnicząc przynajmniej w jednej imprezie tematycznej pod znakiem piwa, a 1/3 członków naszej społeczności deklaruje, że zakasała rękawy tworzy piwo na własne potrzeby w domowym zaciszu.

nowe_piwa.png

Internet i media społecznościowe to obecnie podstawowe źródło wiedzy o nowych i wartych spróbowania piwach – tak odpowiedziało 2/3 uczestników ankiety spychając pozostałe odpowiedzi na dalszy plan.

Z jednej strony to miejsce komunikacji browarów, dzięki któremu mogą one informować o premierach, z drugiej strony nie sposób nie docenić profesjonalnej blogosfery piwnej – grona osób, które pasjonują się piwem, znają się na nim, a ich opinie można uznać za miarodajne. W natłoku piwnych premier (jak podaje blog Piwna Zwrotnica, analizujący nowości wypuszczane przez polskie browary, w 2018 roku padł kolejny rekord i w ciągu 12 miesięcy pojawiło się 2013 nowych piw – to prawie 40 piw tygodniowo!) po prostu nie da się spróbować wszystkiego, ani nawet większości – to właśnie piwni twórcy często odpowiadają choćby za wstępną selekcję tego, co trafia do degustacji pod strzechami polskich domów.

O naszych zakupach decyduje także obsługa w sklepach i pubach, a także piwne festiwale, które w 2018 co prawda trochę się zmieniły, ale wcale nie straciły na znaczeniu. Wprawdzie raczej nie mamy już szans na rekordy frekwencji, z czym organizatorzy chyba się już pogodzili i przestali się ścigać za wszelką cenę coraz bardziej rozszerzając formułę, by ściągnąć nieprzekonanych i początkujących. Ale to może i lepiej, bo na wydarzeniach praktycznie nie zdarzają się już teraz przypadkowe osoby, powstają nowe interesujące inicjatywy w tym zakresie, a kalendarz piwnych imprez jest wypełniony po brzegi, zwłaszcza w sezonie, i nie dotyczy to tylko dużych miast!

Piwny rok 2018 był niesamowity i mamy nadzieję, że w 2019 będzie jeszcze lepiej!


Badanie „Piwne podsumowanie 2018 roku” zrealizowano w dniach 12-27 grudnia 2018 w oparciu o społeczność profilu Birofilia.org na Facebooku. W badaniu udział wzięło 305 piwnych pasjonatów.

 

Piwne podsumowania społecznosci Birofilia.org z lat ubiegłych: