Lemoniada z piwem – przepisy
Idealnie gasi pragnienie, dostarcza elektrolitów, które szybko wypłukują się z organizmu latem i pomoże zabłysnąć na garden party. Poznaj przepisy na świetnie dobraną parę: lemoniadę i piwo.
Połączenia piwa z lemoniadą najlepiej smakuje, gdy drink samodzielnie przyrządzimy w domu. Radlery, to najczęstszy sposób podawania miksu piwa i lemoniady, zazwyczaj przeważa zawartość trunku alkoholowego (60%) nad bezalkoholowym, jednak w sprzedaży można spotkać mieszankę dwóch składników w równych proporcjach. Jeśli chcemy zabłysnąć na imprezie lub zwyczajnie mamy ochotę na lekki, orzeźwiający napój, przełamany goryczką piwa, warto zrobić go samodzielnie. Ile osób, tyle pomysłów na idealną lemoniadę z piwem, podpowiadamy kilka przepisów na letni napój.
Przepis podstawowy na klasyczną lemoniadę:
- 1 l wody źródlanej lub przegotowanej wystudzonej wody z kranu
- 2 cytryny
- 4 łyżki cukru trzcinowego
- kilka kostek lodu
Cytryny dobrze myjemy i wyciskamy sok z 1 cytryny. Drugą kroimy na ósemki, usuwamy pestki, wkładamy do dzbanka i zasypujemy cukrem. Lekko ugniatamy owoce z cukrem, tak by cytryna puściła sok. Zalewamy sokiem wyciśniętym z cytryny i wkładamy na pół godziny do lodówki. W tym czasie chłodzimy wodę w lodówce. Po upłynięciu wymaganego czasu, zawartość dzbanka dokładnie mieszamy (cukier powinien się rozpuścić), dodajemy wodę, mieszamy długą łyżką, a tuż przed podaniem dodajemy kostki lodu.
Domowy radler
Jeden z najłatwiejszych przepisów na radlera to połączenie domowej lemoniady z jasnym piwem. Jeśli wolimy bardziej wytrawne smaki to warto połączyć szklankę lemoniady z 0,5 l piwa, jednak idealne proporcje to 1:1.
Składniki:
- 0,5 (pół) lemoniady z przepisu podstawowego
- 0,5 (pół) jasnego piwa
- kilka listków mięty lub melisy cytrynowej do ozdoby
- kostki lodu
Do wysokiego naczynia wlewamy schłodzone piwo, następnie powoli dolewamy lemoniadę, tak by napój nadmiernie się nie pienił. Przed podaniem dodajemy kostki lodu i listki mięty do ozdoby.
Pszenolada
Tworząc lekkie letnie napoje warto dać ponieść się fantazji i zamiast zwykłego jasnego piwa użyć piwa w zupełnie innym stylu. Idealnym połączeniem na upały będzie niskoprocentowe piwo pszeniczne i lemoniada, które świetnie ugasi pragnienie i orzeźwi. Do przepisu można wykorzystać zarówno klasyczne piwo białe (weissbier) jak i bardziej niezwykłe (np. saison).
Składniki:
- 0,5 l piwa pszenicznego
- 0,5 lemoniady z przepisu podstawowego
- limonka
- kostki lodu
Wykonujemy lemoniadę na podstawie przepisu podstawowego z połowy składników. Do wysokiego dzbanka wlewamy schłodzone piwo pszeniczne, następnie powoli wlewamy lemoniadę. Tuż przed podaniem dodajemy kostki lodu i pokrojoną w plasterki umytą limonkę. Zamiast zwykłej wody dodawanej do lemoniady można użyć wody gazowanej.
Pszenolada ekspres
Jeśli zaskoczyli nas znajomi, a chcemy podać im piwną lemoniadę lub gdy nie macie czasu na zrobienie lemoniady w domu wypróbujcie poniższy przepis.
Składniki:
- 0,5 schłodzonego cytrusowego napoju gazowanego np. 7UP, Sprite
- 0,5 piwa pszenicznego
- limonka
- kostki lodu
Myjemy limonkę i kroimy ją w plasterki. Do wysokiego dzbanka wlewamy schłodzone piwo pszeniczne, następnie powoli dolewamy napój gazowany. Warto go wcześniej odkręcić i trochę odgazować. Tuż przed podaniem dodajemy plasterki limonki i lód w kostkach.
IPAlada
Lubicie solidną dawkę chmielu, a nie przepadacie za słodyczą? Warto wypróbować bardziej wytrawny piwny napój na bazie lemoniady
Składniki:
- 0,5 l lemoniady z przepisu podstawowego ze zmniejszoną o połowę ilością cukru
- 0,5 piwa w stylu IPA
- limonka
- kostki lodu
Przygotowujemy lemoniadę z połowy porcji pamiętając, by dodać jedynie 1 łyżkę cukru. Limonkę dobrze myjemy, kroimy na pół, z jednej połówki wyciskamy sok a drugą kroimy w plastry. Do wysokiego dzbanka wlewamy piwo, dolewamy lemoniadę i sok z limonki. Przed podaniem do napoju dodajemy kostki lodu oraz pozostałą limonkę.
Radler na bogato
Przepis przeznaczony jest dla osób, które mają trochę czasu na zabawę w kuchni i chcą spróbować wyjątkowego smaku radlera.
Składniki:
- 0,5 l jasnego piwa może być np. lager, pszeniczne, witbier, pils, itp.
- 1 pomarańcza
- 1 cytryna
- 1 limonka
- 2 łyżki cukru trzcinowego
- 3 strąki z nasionami kardamonu
- gałązka melisy cytrynowej lub mięty
- 0,5 l wody gazowanej
- kilka kostek lodu
Owoce dokładnie myjemy, kroimy na pół i jedną część każdego cytrusa kroimy na półplasterki. Wkładamy do naczynia i zasypujemy cukrem. Lekko ugniatamy i wstawiamy do lodówki na pół godziny. Nasiona kardamonu wyłuskujemy ze strąków, lekko zgniatamy i wkładamy na rozgrzaną patelnię. Prażymy przez 1 minutę, mieszając, by uwolnić aromat. Dodajmy do naczynia z cytrusami i mieszamy. Chłodzimy pół godziny. Po tym czasie wyciskamy sok z pozostałych owoców, dodajemy do naczynia a następnie zalewamy wodą. Dokładnie mieszamy. Wlewamy schłodzone piwo do dzbanka a następnie dodajemy lemoniadę. Przed podaniem wkładamy gałązkę ziół i kostki lodu.
Smacznego!