Co to jest piwo jasne pełne?
Klasyczne piwo jasne pełne pite jest od pokoleń. Czy jasne pełne to styl piwa? Jaki trunek kryje się pod tą nazwą?
Wśród najbardziej dostępnych piw jasne pełne cieszy się największym powodzeniem. Sklepowe półki w marketach aż się od niego uginają, często można je kupić w promocyjnej cenie i każdy entuzjasta może znaleźć je praktycznie w każdym sklepie w Polsce. Jednak „jasne pełne” to nie odrębny styl ani gatunek piwa – określenie to przypisane jest zazwyczaj lagerowi, trunkowi dolnej fermentacji o średniej zawartości alkoholu.
Lagery to najliczniejsza rodzina piw, ciesząca się największą popularnością. Warzy się je najczęściej ze słodu jęczmiennego, wody oraz specjalnych szczepów drożdży z gatunku Saccharomyces carslbergensis.
Charakterystyczne mikroorganizmy działają w niskich temperaturach, zazwyczaj w zakresie około 8 – 13 stopni Celsjusza i nie unoszą się na powierzchni brzeczki, lecz opadają na dno kadzi fermentacyjnej. Proces ten nazywany jest fermentacją dolną. Ze względu na niższą temperaturę, wydłużony jest czas fermentacji. Leżakowanie trunku, od którego pochodzi jego nazwa (niem. lagern – leżakować, składować), odbywa się także w niskich temperaturach.
Dzięki takiemu sposobowi produkcji, otrzymuje się piwo dobrze odfermentowane, klarowne, o wyraźnie słodowym, czystym aromacie. Do lagerów zaliczane są piwa zarówno ciemne, jak i jasne, w zależności od użytych słodów, średnio i umiarkowanie goryczkowe. Wyróżnić można takie gatunki jak, m.in. piwa marcowe, pilznery, lagery monachijskie, jasne lagery.
Jasne, pełne to piwo w stylu jasny lager, które musi spełniać odpowiednie parametry. Piwa jasne nazywane są także lekkimi i na ogół mają mniejszą zawartość alkoholu od piw ciemnych. Warzy się je jedynie ze słodu jęczmiennego, nie palonego i nie dymionego. To właśnie jemu produkt finalny zawdzięcza swój złocisty kolor i łagodny smak. Ekstrakt początkowy, czyli zawartość cukrów w brzeczce, powinien utrzymywać się na średnim poziomie, pomiędzy 10 a 14% wag. (stopni Plato), co skutkuje otrzymaniem trunku o zawartości alkoholu około 4,5-6,2% obj.
Jasne pełne inaczej nazywane „light full”, warzone jest już od ponad stu lat, a pierwsze wzmianki o takiej nazwie pochodzą z lat 30 XX wieku. Polskie jasne pełne ma zazwyczaj zawartość ekstraktu na poziomie około 11,0 % wag. i zawiera od 5,0 do 6,0% alk. obj. Dobrze ułożony trunek, o pełnym słodowym smaku, z wyczuwalną, lecz nienachalną goryczką, o odpowiednio zbilansowanych nutach chmielowo-słodowych najczęściej towarzyszy piwoszom w upalny, letni dzień. Świetnie gasi pragnienie, a dobrze schłodzony orzeźwia i regeneruje siły.
Piwo jasne, pełne powinno się podawać w wyższych szklankach o wyprofilowanej górnej części, pokalach lub tradycyjnych kuflach, które utrzymają temperaturę około 6 – 8 stopni Celsjusza, w której trunek smakuje najlepiej. Ze względu na łagodny, umiarkowany i dobrze zbilansowany smak i aromat piwo to pasuje do większości dań, może więc stanowić doskonale uzupełnienie zarówno grilla w ogrodzie jak i bardziej wystawnego obiadu.