Lokale nieprzygotowane na milenialsów?

Milenialsi piją mniej alkoholu niż starsze pokolenia, częściej sięgają po piwo bezalkoholowe. Jednak oferta piw bezalkoholowych, szczególnie w mniejszych sklepach i w lokalach, jest po prostu za mała.

Jak wynika z raportu Milenialsi a piwo aż dla 80% młodych mężczyzn piwo jest alkoholem pierwszego wyboru, podczas gdy wódkę wskazało jedynie 8% z nich. Kobiety natomiast po radlery sięgają chętniej niż po wino! Wyraźnie widoczny od lat trend obniżania zawartości alkoholu w napojach preferowanych przez młodych dorosłych wkracza w kolejną fazę – coraz większa liczba konsumentów, i to nie tylko milenialsów, w ogóle rezygnuje z procentów.

millenialsi_badanie.png

Niemal 40% respondentów podczas ostatniego badania zadeklarowało, że sięga po piwo bezalkoholowe co najmniej raz w tygodniu, a kolejne 40% co najmniej raz w miesiącu. Wyraźnie widać zatem, że z niszowego jeszcze kilka lat temu napoju, staje się ono elementem absolutnie obowiązkowym zarówno w ofercie sklepowej, jak i gastronomicznej. Widać też wyraźnie, że konsumpcja piwa bezalkoholowego, to wielkomiejski trend – prawie 60% osób pijących je regularnie mieszka w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców. Jednak można założyć, że podobnie jak inne trendy zapoczątkowane w metropoliach, tak i moda na piwo bezalkoholowe, będzie zdobywać popularność także w mniejszych ośrodkach. Zwłaszcza, że doskonale łączy się ona ze zdrowszym, bardziej odpowiedzialnym i naturalnym stylem życia, który zdobywa coraz więcej zwolenników.

bezalkoholowe_(2).png

Przyzwyczajeni do szerokiego wyboru niemal we wszystkich obszarach klienci oczekują coraz bogatszej oferty i większej dostępności piw bezalkoholowych – niemal 70% badanych twierdzi, że oferta piw bez procentów jest zbyt uboga. Respondenci chcieliby móc znaleźć na półce bezalkoholowej warianty znanych im na co dzień piw w różnych stylach – po 47% wskazało, że brakuje bezalkoholowej IPY i APY. Tyle samo oczekuje, że w sklepach będzie można kupić bezalkoholowe piwo pszeniczne. To w tym pytaniu najwyraźniej zarysowały się różnice pomiędzy płciami. Kobiety oczekują łagodnego piwa (pszeniczne wskazało 47% z nich), a panowie wolą bardziej wyraziste, chmielowe i goryczkowe propozycje (36% panów wybrało odpowiedź IPA/APA). Poza tym wśród odpowiedzi pojawiły się stouty, portery, piwa smakowe, witbier, a także sour ale.

Jak widać preferencje smakowe wśród osób pijących piwa bezalkoholowe są podobne jak w wypadku piw alkoholowych, co po raz kolejny udowadnia, że to właśnie smak i aromat są kluczowe, a obecność alkoholu lub jego brak są sprawą drugorzędną.

Dla tych którzy kochają piwo wybór wariantu z procentami lub bez uzależniony jest od okoliczności, ale oczekują oni, że w obu wypadkach pula, z której można wybierać będzie podobna i będzie można sięgać po to, co się lubi bez ograniczeń.

Kobiece piwo – czy ono w ogóle istnieje?

Drogie Panie, dzień kobiet to doskonały pretekst, by zaprosić Was do różnorodnego i bogatego świata piwa. Czas rozprawić się ze stereotypem, że piwo to typowo męski trunek!
Czytaj dalej

Aż 6 na 10 piw bezalkoholowych kupowane jest w niewielkich sklepach osiedlowych, blisko miejsca zamieszkania, ale oferta bezalkoholowa jest w nich bardzo skromna i często nie ma tam wielkiego wyboru. Podobny problem napotykać można także w restauracjach i pubach. Być może dlatego widać wyraźną różnicę między osobami pijącymi tylko piwa bezalkoholowe, a pozostałymi grupami,

jeśli chodzi o miejsca, gdzie najbardziej lubicie pić piwo bezalkoholowe – tylko 4% spośród Was wybiera lokal,

a aż 55% konsumuje piwo bezalkoholowe w domu u siebie lub u znajomych albo w plenerze.

Przyzwyczajeni do różnorodności klienci oczekują dużego wyboru i o ile oferta multitapów czy specjalistycznych sklepów piwnych zadowala nawet najbardziej wybrednych birofilów, to w kwestii dostępności piw bezalkoholowych wydaje się, że jeszcze wszystko przed nami ;). Piwo bez procentów to już nie fanaberia, a po prostu konieczność, jeśli sklep czy pub mają odnieść sukces, szczególnie w dużym mieście.

Zobacz co jeszcze powiedziała nasza społeczność o piwach bezalkoholowych:

  1. Piwo bezalkoholowe – smak jest najważniejszy
  2. Piwo bezalkoholowe – przynajmniej raz w tygodniu

 

Badanie „Piwo bezalkoholowe” zostało przeprowadzone w dniach 20 lipca – 12 sierpnia 2018 wśród pełnoletnich fanów profilu Birofilia.org na Facebooku. Formularz pozwalał na jednokrotne wypełnienie ankiety na jednym urządzeniu i był dostępny tylko dla użytkowników skierowanych na stronę przez odpowiedni link. Zabraliśmy łącznie 439 kompletnych wypełnień kwestionariusza.