Od czego zacząć przygodę z piwami rzemieślniczymi?

Masz znajomych, z którymi chciałbyś wybrać się na piwo, ale oni nie wiedzą co to kraft? Oto mini poradnik, który możesz im podsunąć jako wstęp do bogatego świata piw rzemieślniczych. Ten poradnik przyda się każdemu kto kocha piwo ;)

A może do tej pory piwo raczej Ci nie smakowało i nie przepadasz za charakterystyczną chmielową goryczką? Ten poradnik jest dla Ciebie!

Gdzie wypić piwo rzemieślnicze
Zaciekawiony modą na piwa rzemieślnicze postanowiłeś wstąpić do specjalistycznego sklepu, a tam dostałeś oczopląsu i zawrotu głowy? Nie przejmuj się, każdy początkujący miłośnik dobrego piwa przez to przechodził. Obecnie dostępność piwnych stylów i mnogość ich reprezentantów w sklepach i pubach jest tak ogromna, że trudno się zdecydować na jedno konkretne piwo, nawet zaawansowanemu beer geekowi. Nie warto więc wchodzić do takiego sklepu nieprzygotowanym, warto wcześniej ustalić, jakie piwo przypadnie Ci najbardziej do gustu. Dzięki temu Twój portfel nie zubożeje na coś, co zwyczajnie Ci nie posmakuje. Pierwsze spotkanie z trunkami rzemieślniczymi zawsze skutkuje intensywnymi doznaniami smakowymi, warto się do tego trochę przygotować, by czerpać najwięcej przyjemności i frajdy z degustacji.

Jeśli masz wśród swoich znajomych birofila, który już nieco zna się na kraftach, możesz go podpytać o zawiłości piwnego świata. Z pewnością doradzi Ci co najlepiej wybrać na start, a może nawet zaprosi do wspólnego degustowania. Gdy kogoś takiego Ci brakuje najlepiej wybierz się do multitapu – pubu, gdzie dostępne jest przynajmniej kilka wariantów piw rzemieślniczych z beczki. Zazwyczaj masz tam także do czynienia z kompetentną obsługą, która zadając nakierowujące pytania postara się dopasować konkretne piwo pod gusta klienta. W większości z multitapów dostępne są deski degustacyjne złożone z kilku piw w mniejszych objętościach np. 100-150 ml.

700_450_od_czego_zaczac.png

Dobrym pomysłem jest przygotowanie się do pierwszych prób i zastanowienie jakie smaki Ci odpowiadają. Jeśli do tej pory smakowało Ci zwykłe jasne piwo, na początek najlepiej wybrać gatunek piwa, który nie różni się ekstremalnie od tego, który piłeś zazwyczaj. W marketach najczęściej dostępne są lagery i pilznery.

Jeśli nie przepadasz za smakiem piwa np. nie lubisz chmielowej goryczki, to masz przed sobą sporo do spróbowania, unikaj wtedy takich stylów jak IPA, AIPA, bo są to zazwyczaj bardzo aromatyczne i pięknie pachnące trunki, jednak chmielowa goryczka jest w nich intensywna i dominująca. Przygodę z piwami rzemieślniczymi warto w takim wypadku zaczynać od letnich, lekkich i owocowych piw lub typowo zimowych, rozgrzewających i aromatycznych porterów i stoutów.

Aż 60% klientów sięga po nowe piwne style

Różnią się smakiem, kolorem i zapachem, ale łączy je jedno - pokazują jak wiele możliwości może wydobyć z piwa kreatywne podejście i właściwy dobór składników.
Czytaj dalej

Który styl piwny na pierwszy raz?
Jakie piwo kraftowe wybrać na początek? Można zacząć delikatnie czyli np. od piw pszenicznych. Można też rzucić się od razu na głęboką wodę sięgając po intensywne, aromatyczne piwa w różnych stylach. Niebezpieczeństwem pierwszego wyboru jest to, że delikatne piwa, zazwyczaj proponowane na „pierwszy raz z kraftem” mogą zwyczajnie znudzić, nie doszukasz się w nich intensywnej goryczki, ani nowych zaskakujących aromatów, których być może się spodziewasz. Czyli obejdzie się bez fajerwerków. Z kolei po jednym łyku np. mocno nachmielonej ipy, czy wędzonego stouta może zupełnie odrzucić Cię od piw rzemieślniczych. Kluczem do sukcesu jest oczywiście kilkukrotna degustacja i czasami długie poszukiwanie stylu idealnego dla siebie. Jak więc się za to zabrać, gdy stoisz z rozdziawionymi ustami przed piwnym menu i nie masz pojęcia co wybrać? Spokojnie barman nie mówi, co Ciebie w obcym, nikomu nieznanym języku ;)

700_450_piwa_rzemieslnicze.png

Wystarczy odpowiedzieć sobie na kilka pytań: na co masz ochotę? Czy aktualnie szukasz czegoś na ochłodę i orzeźwienie, czy za oknem zawieja i deszcz, więc wolisz coś na rozgrzewkę? Czy lubisz goryczkę w piwie, a może to właśnie ona najbardziej Ci w tym trunku przeszkadza? Który smak bardziej przypadnie Ci do gustu gorzka czekolada, kawa, zioła, a może przyprawy korzenne lub owoce? Wystarczy trochę uruchomić wyobraźnię i wtedy poprosić o pomoc barmana. Oto mała ściąga dla początkujących:

piwo pszeniczne/piwo białe – jedno z najczęściej wybieranych piw dla początkujących beer geeków, to lekkie piwo z dominującymi nutami owocowo-przyprawowymi przypada do gustu zarówno kobietom jak i mężczyznom. Idealnie nadaje się na lato, świetnie gasi pragnienie wywołane upałem i doskonale orzeźwia. Jego charakterystycznymi cechami jest jasny, słomkowy kolor, intensywna kremowa biała piana i aromaty goździków, bananów oraz kolendry. Można po nie sięgnąć, gdy nie przepadamy za chmielową goryczką.

APA – czyli American Pale Ale, mogą wybrać osoby, którym nie przeszkadza chmielowa goryczka, ale nie lubią przesady. Pewnie będą zaskoczeni bogatszym aromatem zapachowym w porównaniu do lagerów i z pewnością zaciekawi ich inny, bardziej złożony smak. Mocny cytrusowy aromat piwa, pochodzi właśnie od chmielu, dzięki któremu trunek pięknie pachnie i świetnie smakuje, jednak nie jest zdominowany przez intensywną goryczkę.

700_450_rzemieslnicze.png

IPA, czyli Indian Pale Ale to najlepszy wybór dla tych, którzy lubią chmiel i pochodzącą z niego goryczkę. To gorzkie, intensywnie chmielone piwo zaskakuje zarówno smakiem, jak i aromatem. Możemy spodziewać się niezwykłych zapachów takich jak kwiaty, nektar, owoce egzotyczne, cytrusy, zioła, a także tytoń czy pieprz oraz mocnego uderzenia goryczy. Dla laika pierwszy kontakt z tym stylem to zazwyczaj niezapomniane doświadczenie – trudno jest pozostać wobec tego stylu obojętnym albo się go kocha, albo nienawidzi. Równie często odpowiada za miłość do kraftu jak i za przyrzeczenie, że więcej takich „wynalazków” nie będzie się kupować.

Saison – propozycja dla osób, które szukają w piwie odświeżenia, nie przepadają za goryczką i lubią owocowe alkohole. Piwo charakteryzuje się kwaskowatym smakiem, aromatem owoców np. cytrusów, często z wyczuwalnym zapachem ziół lub przypraw. Jest lekkie i kojarzy się z latem.

Sour ale – piwo w tym stylu coraz częściej spotykane w specjalistycznych sklepach oraz multitapach. Jego główną cechą charakterystyczną jest to, że jest… kwaśne! To doskonały wybór dla tych osób, które unikają goryczki. Sour ale nie ma jej zazwyczaj prawie wcale, a jego charakterystyczny cierpki smak często łagodzony jest owocowymi dodatkami, więc styl ten często wybierają kobiety. Sour ale to piwa lekkie, o niewielkiej zawartości alkoholu, które doskonale pasują do upalnej letniej pogody. Jeśli dotychczas wydawało Ci się, że nie lubisz piwa, to może zmienisz zdanie sięgając po kwacha.

700_450_rzemieslnicze_ciemne.png

Stout – piwo często wybierane przez panie, o karmelowych i czekoladowych nutach, może przypominać w smaku likier kawowy z dodatkiem czerwonych owoców np. wiśni. Milk Stout, czyli piwo, które zostało uwarzone z dodatkiem laktozy ma delikatniejszy aromat palonej zbożowej kawy i może być wytrawne lub wyraźnie słodkie.

Porterciemne piwo o intensywnym smaku i bogatym aromacie. Jest gęste, kremowe, rozgrzewające i często można wyczuć w nim nuty kawowe, czekoladowe, waniliowe oraz aromaty suszonych owoców. To doskonały wybór, jeśli dotychczas piwo wydawało się nudne, wodniste i bez smaku. Portery świetnie sprawdzają się zimą, bo te dość mocne piwa potrafią doskonale rozgrzewać zmarzluchów 

700_450_piwa_rzemieslnicze_ciemne.png

Po spróbowaniu żadne piwo nie przypadło Ci do gustu? Nie przejmuj się i próbuj dalej! Jeśli lubisz wyzwania i eksperymenty z nowymi smakami to świat piwa stoi przed Tobą otworem i na pewno w końcu znajdziesz w nim coś dla siebie :)