Piwne atrakcje Śląska – top 5

Województwo Śląskie obfituje w historyczne miasta i piękne miasteczka. Każdy birofil będzie zachwycony atrakcjami z piwem w tle, które pozwolą odwiedzić kilka zaskakujących miejsc.

5. Browar Miejski w Bielsku-Białej

browar_miejski.png

Udając się do Bielska-Białej z pewnością nie będziemy się nudzić – zwiedzając urokliwe, wąskie uliczki Starego Miasta w Bielsku, warto zajrzeć do Browaru Miejskiego. Miejsce przepełnione jest historią, gdzie niemal na każdym kroku można zauważyć ślady tradycji miejskiego piwowarstwa.

Browar mieści się w starej, pięknie odnowionej kamienicy i podzielony jest na 3 pomieszczenia. W jednym z nich znajduje się warzelnia, w której można zapoznać się z technologią produkcji piwa, ale także obejrzeć pamiątki i birofilia związane z browarnictwem w Bielsku-Białej. Trunek prosto z leżakowni, znajdującej się w średniowiecznych piwnicach Browaru trafia do nalewaków w pubie – każdego dnia można napić się trzech z dwudziestu piw znajdujących się w ofercie lokalu.

 

4. Browar CzenstochoviA

czestochowia_kadzie.png

Niezwykle atrakcyjne miejsce dla miłośników dobrego, rzemieślniczego piwa. Browar CzenstochoviA to połączenie hotelu, restauracji, browaru i spa. Dla osób ciekawych produkcji warzenia piwa, zainstalowano przeszklone pomieszczenie, w którym widać całą piwną instalację. W restauracji można zjeść ciekawe potrawy przyrządzone przez szefa kuchni, do których wykorzystuje m. in. wysłodziny z browaru oraz zawsze napić się trzech spośród piw produkowanych w browarze.

Relaksacyjna część to Piwne SPA, które zapewnia wyjątkowy odpoczynek w Łaźniach Piwnych. Zabieg z wykorzystaniem surowców do produkcji piwa składa się z odprężającej wizyty w saunie, aromatycznej kąpieli w drewnianej bali z dodatkiem chmielu, drożdży i słodu oraz w końcu relaksacyjnej sesji z piwem na leżaku. Zabieg poprawia kondycję skóry, ujędrnia ciało, wspomaga mikrokrążenie, wycisza i koi umysł, pomaga w napięciach nerwowych i bezsenności, łagodzi stres i odpręża.

 

3. Piwiarnia Żywiecka

piwiarnia_zywicka.png

Otoczona zabudowaniami browaru, Piwiarnia Żywiecka znajduje się w jednym z najstarszych budynków Arcyksiążęcego Browaru w Żywcu – niegdyś znajdowała się tam słodownia, gdzie kiełkowało i suszyło się zboże niezbędne do produkcji piwa.

Piwiarnia Żywiecka jest sercem miasta, gdzie bardzo często odbywają się ciekawe wydarzenia i koncerty, a świeże piwo wprost z browaru smakuje najlepiej. Goście chętnie przychodzą tutaj nie tylko na piwo, ale także na pyszny obiad. Po zwiedzaniu żywieckiego Muzeum turyści mogą w piwiarni spróbować wszystkich, wyśmienitych Specjalności Żywca i dobrze zjeść w miłym towarzystwie. W trakcie zwiedzania Żywca, tego lokalu po prostu nie można pominąć! Wszakże w Żywcu piwo smakuje najlepiej!

 

2. Browar Zamkowy Cieszyn

browar_zamkowy_cieszyn.jpg
 

Browar Zamkowy Cieszyn to jeden z najstarszych browarów w Polsce, w którym do dzisiaj piwo warzone jest tradycyjnymi metodami. Od trzech wieków cieszyńscy piwowarzy zachwycają miłośników piwa niezwykłymi trunkami. Tutaj warzone są cieszyńskie specjalności, które cieszą podniebienie birofilów w całym kraju. W Browarze Zamkowym powstaje między innymi Grand Champion, czyli piwo uwarzone na podstawie receptury laureata Konkursu Piw Domowych, na którego grudniową premierę oczekują miłośnicy piwa z całego kraju.

Wiekowe mury browaru i stare, zabytkowe maszyny nadal są tu używane do produkcji piwa. Świetną wiadomością, jest to, że można je zobaczyć zwiedzając budynki! Browar Zamkowy Cieszyn otwiera swoje wrota dla turystów w każdą sobotę i niedzielę. Czas zwiedzania to około godzina, gdzie wraz z przewodnikiem można poznać zasady tradycyjnego kunsztu piwowarskiego.

cieszyn_rotunda.png

Po nacieszeniu oka retro instalacją do warzenia piwa i nabyciu ogromnej ilości wiedzy warto przejść się po okolicznym Wzgórzu Zamkowym, zwiedzić cieszyński Zamek, odpocząć w ogrodach przy Rotundzie czy wspiąć się na Wieżę Piastowską. W Cieszynie jest co robić i warto go odwiedzić!

 

1. Arcyksiążęcy Browar w Żywcu i Muzeum Browaru

arcyksiazecy_browar_zywiec.JPG

Miłośników złotego trunku z pewnością zaciekawi wizyta w Żywcu. W malowniczej, górzystej okolicy, w historycznym mieście, nieco na uboczu, mieści się jeden z największych i najbardziej popularnych browarów w Polsce. Arcyksiążęcy Browar w Żywcu zaskakuje swoją wielowiekową historią i współczesnymi możliwościami produkcyjnymi.

Zwiedzanie Żywca warto rozpocząć od wizyty w Muzeum Browaru, warto jednak pamiętać, że zwiedzanie obiektu wymaga wcześniejszej rezerwacji, zwłaszcza w szczycie sezonu, w weekendy oraz w wakacje. Warto zadbać o to jeszcze przed wyjazdem, bo może się okazać, że zostaniemy odprawieni z kwitkiem, ponieważ pomieszczenia Muzeum mają ograniczoną pojemność, a stanowią ważną atrakcję turystyczną przyciągającą także turystów spoza Polski. Żywieckie muzeum jest tzw. punktem kotwicznym Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego o ponadregionalnym znaczeniu dla przemysłowej historii Europy.

muzeum_browaru_zywiec.png

Po poznaniu tradycyjnych metod warzenia piwa i historii związanej z powstaniem i funkcjonowaniem browaru w dawniejszych czasach w Muzeum Browaru, niejeden birofil zastanowi się, jak wygląda współczesne rzemiosło piwne. Wybierając się na rozszerzone zwiedzanie Muzeum, będzie mógł na własne oczy zobaczyć obecne technologie produkcji piwa odwiedzając z przewodnikiem fragmenty funkcjonującego browaru, gdzie produkowane jest piwo Żywiec. Interaktywne muzeum, gdzie można dotykać i robić zdjęcia zapewni wiele atrakcji i przeniesie w czasie do 1881 roku. Po obejściu wszystkich sal na zwiedzających czeka degustacja świeżego, żywieckiego piwa w klimatycznych pomieszczeniach z duszą a osoby głodne kolejnych porcji wiedzy mogą wyruszyć w dalszą drogę przez pomieszczenia produkcyjne Browaru.

Browar Lubrow

Szukasz wyjątkowego miejsca na trójmiejskiej mapie piwnej? Browar Lubrow jest idealnym miejscem dla Ciebie nawet, jeśli jesteś tu tylko przejazdem!
Czytaj dalej

Województwo śląskie obfituje w piwne atrakcje, tutaj można dowiedzieć się jak wygląda tradycyjny i współczesny warsztat piwowarski, zrelaksować się w wyjątkowym Piwnym SPA i napić się wyśmienitego piwa w doborowym towarzystwie!