Muzeum Browaru w Żywcu

Status

Funkcjonuje

http://muzeumbrowaru.pl

Adres

ul. Browarna 88, 34-300 Żywiec

Jeśli kochasz piwo, to arcyciekawe Muzeum Arcyksiążęcego Browaru w
Żywcu koniecznie powinno znaleźć się na Twojej trasie.

Muzeum w Żywcu zostało otwarte w 2006 roku, z okazji 150-lecia istnienia tutejszego browaru. Muzeum zajmuje 1600 metrów kwadratowych w historycznych podziemiach wykutych w skale, których zadaniem było utrzymywanie odpowiedniej temperatury podczas fermentacji i leżakowania piwa. Współcześnie technologia produkcji się zmieniła, więc zabytkowe podziemne pomieszczenia przeznaczone zostały na wystawę prezentującą dzieje piwa i żywieckiego browaru.

Sala Żywiołów, w której rozpoczyna się zwiedzanie, pozwala gościom poznać składniki wykorzystywane przy produkcji piwa – wodę, słód, chmiel i drożdże. W dalszej części przenosimy się do czasów historycznych, kiedy technologia produkcji znacząco różniła się od współczesnej, a zamiast fabryki mieliśmy do czynienia z rzemieślniczą manufakturą – bednarze, drukarze, szklarze oraz oczywiście piwowarzy i inni pracownicy browaru wspólnymi siłami dążyli do tego, by klienci mogli cieszyć się wyśmienitym piwem.

Muzeum jest częścią Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego oraz Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego (European Rout of Industial Heritage). Nie ma jednak co spodziewać się tu kapci, wszechobecnych zakazów fotografowania i tabliczek „Nie dotykać” – to nowoczesny obiekt, który stawia na doświadczenia zwiedzających zamiast zwykłego oglądania, można więc dotykać, próbować, pytać i robić zdjęcia! Warto zdecydować się na rozszerzoną trasę zwiedzania, która obejmuje nie tylko ekspozycję historyczną, ale również wizytę we współczesnej części browaru, gdzie goście mogą podglądać jak produkuje się piwo dostępne w sklepach. Oczywiście częścią zwiedzania jest także degustacja żywieckiego piwa :)