3 piwne książki dla początkujących

Dopiero zaczynasz swoją piwną przygodę i chcesz szybko zdobyć podstawowe informacje? A może potrzebujesz uporządkować swoją wiedzę gromadzoną przez lata? Oto 3 piwne lektury, po które powinieneś sięgnąć na początek.

Oczywiście – wiele informacji można pozyskać z Internetu, piwne blogi to nie tylko recenzje, wydarzenia i premiery, ale także porcja rzetelnej piwnej wiedzy. Jednak dotarcie do niej bywa problematyczne – informacja jest fragmentaryczna i rozrzucona po wielu pojedynczych wpisach czy filmikach, zazwyczaj na wielu różnych stronach, a prezentowane przez różnych autorów dane często wzajemnie się wykluczają.

Jeśli dopiero zaczynasz, właśnie połknąłeś piwnego bakcyla i chcesz szybko nadrobić zaległości, to książki stanowią najlepsze źródło wiedzy. Wystarczy przeczytanie jednej książki, żeby przewyższać wiedzą 90% ludzi z Twojego otoczenia. A gdy zbudujesz solidne fundamenty dla swoich piwnych zainteresowań łatwiej Ci będzie później stać się prawdziwym piwnym ekspertem, ponieważ nie dasz się nabrać na piwne mity ani marketingową ściemę.

Książki o piwie to także doskonały prezent dla miłośników złotego trunku i birofilów – to zaskakujące, ale wielu ludzi, którzy lubią piwo niewiele wie o historii tego trunku czy procesie jego powstawania.

 

tomasz_kopyra_piwo.jpg

Piwo. Wszytko, co musisz wiedzieć, żeby nie wyjść na głupka.
Tomasz Kopyra

Każdy miłośnik piwa zna to nazwisko – Tomasz Kopyra na YouTube oraz na swoim blogu od lat mówi o piwie, piwnych wydarzeniach, premierach, a także warzeniu piwa w domowych warunkach. Niemal 100 000 subskrybentów i kilkadziesiąt milionów odsłon filmików mówi samo za siebie – to najpopularniejszy piwny ekspert w Polsce. W książce znajdziemy wszystko, czego potrzeba na początek piwnej przygody: informacje surowcach do produkcji piwa i ich charakterystyce, łyk historii złotego trunku, wiadomości o piwnych stylach, a także podstawowe informacje dotyczące degustacji piwa, jego smaków i zapachów. Oczywiście nie mogło też zabraknąć rozdziału o samodzielnym warzeniu piwa w domowym zaciszu, ani anegdot, ciekawostek, praktycznych porad oraz piwnych mitów, które zostały pokonane solidną dawką wiedzy. Ponad 250 stron to idealna porcja na początek – mnóstwo wiedzy zebrane w jednym miejscu,  podane w sposób sprawy i przystępny, idealny dla laika. To przekrojowa publikacja, którą z pewnością warto mieć w swojej piwnej biblioteczce. Jeśli jednak jesteś zaawansowanym birofilem i rozwijasz swoje zainteresowania od lat, może się okazać, że wiadomości zawarte w książce są dla ciebie zbyt ogólne i potrzebujesz bardziej precyzyjnego i szczegółowego źródła wiedzy.  

 

leksykon_piwa.jpg

Ilustrowany leksykon piwa
Leszek Rum

Oto nietypowy sposób na poznawanie piwnego świata – leksykon! Otwierasz książkę, czytasz jedno hasło i już jesteś mądrzejszy! Liczne ilustracje pozwalają łatowej przyswajać informacje i skłaniają do kartkowania książki. Nie jest to raczej pozycja do czytania w długie jesienne wieczory, a szybka i sprawna pomoc, gdy spotykamy na swojej drodze nieznany nam termin lub nowy piwny styl. Taki leksykon to podręczny, rzetelny pomocnik na drodze piwnego pasjonata, który lubi próbować nowych rzeczy, a jednocześnie jest ciekaw piwnego świata i jego tajemnic. Leksykon to wyjątkowa forma prezentacji informacji, jednak w tym wypadku autorowi udało się przemycić pomiędzy rzędami haseł sporo ciekawostek i historyjek, a także mnóstwo rzetelnej branżowej wiedzy podanej w sposób ciekawy i zachęcający do lektury. A może by tak w zamian za każde wypite w tym roku piwo odczytywać jedno hasło… ?

 

najlepsze_piwa.jpg

Piwo. Najlepsze piwa z polskich sklepów
Bartosz Senderek

Oto propozycja dla tych, którzy wolą zdobywać wiedzę w bardziej praktyczny sposób, najlepiej połączony z degustacją :D Jeśli chcesz poznać różnorodność piwnego świata, szukasz nowych smaków i lubisz próbować nowych rzeczy, a zawartość piwnych półek nieco Cię onieśmiela – to książka dla Ciebie. Autor wybiera dla Ciebie to, co najlepsze, sięga po najbardziej charakterystyczne piwa w różnych stylach, a przy okazji przemyca trochę historii, garść informacji o stylach oraz wprowadza w świat piwnych degustacji. Prowadzi Cię za rękę w świat piwa i robi to w najlepszy możliwy sposób – oferując Ci sprawdzone marki, które powinien poznać każdy miłośnik piwa i to na dodatek takie, które możesz kupić w większości lepiej zaopatrzonych sklepów monopolowych w Polsce. W piwnym świecie to jest dopiero sztuka! Bo wyjątkowych, limitowanych piw z małych browarów jest naprawdę mnóstwo, nie sposób nadążyć za ponad tysiącem polskich piwnych premier rocznie, ale czasem dokonując wyboru przy sklepowej półce chcemy trafić na pewniaka, chcemy wiedzieć co znajdziemy w butelce i chcemy mieć pewność, że się nie rozczarujemy. I ta książka znacząco ułatwia wybór. Oczywiście należy wziąć poprawkę na to, że pozycja została przygotowana w 2015 roku, nie zawiera pełnego przekroju piwnej nowej fali, skupia się przede wszystkim na podstawowych piwnych stylach, ze znacznym udziałem mocno chmielonych piw o amerykańskim rodowodzie, które wówczas były synonimem piwnej rewolucji. Jednak zawiera również inne propozycje i trzeba przyznać, że zaskakująco mało się postarzała biorąc pod uwagę fakt, że to tak naprawdę piwny przewodnik zakupowy.

Budweis – Czeskie Budziejowice

Czeskie Budziejowice to jeden z najważniejszych punktów na piwnej mapie Europy. To stąd pochodzi Budweiser o nazwę którego trwa już ponad 100 letni spór.
Czytaj dalej