Piwiarnia Żywiecka

Status

Historyczne

Adres

ul. Browarna 88, 34-300 Żywiec

Otoczony ze wszystkich stron przez współczesne i zabytkowe budynki browaru lokal to jeden z najważniejszych punktów na mapie Żywca. Tu piwo smakuje najlepiej!

Piwiarnia Żywiecka jest ściśle związana z browarem – zabytkowy budynek, w którym się znajduje należy do najstarszych w całym kompleksie i został wzniesiony pod koniec XIX wieku. Pełnił wówczas funkcję słodowni – tam gdzie dawniej kiełkowało i było suszone zborze niezbędne do produkcji. Przebywając w tych murach każdy może zauważyć piękne, zabytkowe sklepienia ceglane, a umieszczone niemal na każdej ścianie archiwalne dokumenty i fotografie przypominają, o wyjątkowości żywieckiej piwiarni.

Obecnie spędzają tu czas zarówno stali klienci, mieszkańcy Żywca i okolic, często byli pracownicy browaru, jak również goście odwiedzający Muzeum Browaru. Piwiarnia Żywiecka to dla mieszkańców Żywca miejsce spotkań i rozrywki, ponieważ w lokalu przez cały rok organizowane są różnego rodzaju wydarzenia kulturalne. Turyści natomiast chętnie tu zaglądają po zakończeniu zwiedzania – obiad i miejscowe piwo to doskonałe ukoronowanie dnia pełnego atrakcji, moment celebrowania przyjemności. Tylko w jednym wszyscy są zgodni – piwo zawsze smakuje tu wyśmienicie!

Jako ciekawostkę dodać można, że Radek Kotarski nagrywał swój materiał o piwnych smakach właśnie tutaj – jako scenerię do nagrań wykorzystano niezagospodarowane, górne piętro Piwiarni.

Najlepszą pamiątką z Piwiarni Żywieckiej jest z pewnością zamknięta w eleganckiej, smukłej butelce Porterówka – likier powstający na bazie Portera Żywieckiego, który dostępny jest tylko w tym jednym miejscu na świecie. Przy okazji można również zaopatrzyć się w zestaw piwnego szkła, który długo przywoływał będzie przyjemne wspomnienia po powrocie do domu.