Browar Miejski

Status

Funkcjonuje

http://www.browarmiejski.pl

Adres

ul. Piwowarska 2, 43-300 Bielsko-Biała

Urokliwe wąskie uliczki Starówki w Bielsku-Białej kryją szczególną kamienicę, gdzie warzone jest i podawane wyśmienite piwo. Mowa oczywiście o Browarze Miejskim, który warzy piwo Bielitzer.

Browar Miejski usytuowany na ul. Piwowarskiej w Bielsku jest minibrowarem restauracyjnym, w którym delektując się piwem można podejrzeć jego proces produkcji. Tradycje piwowarskie w Bielsku-Białej sięgają XVI w, kiedy to książę Kazimierz przekazał mieszkańcom Bielska swój browar. Przez ponad 300 lat w mieście warzone było piwo, a w XVII I XVIII w parało się tym zajęciem ponad 100 rodzin, aż do 1805 roku, kiedy rozpoczął działalność oddalony o około 30 m browar miejski. Obecny Browar Miejski kontynuuje te zwyczaje wytwarzając kilkanaście różnych piw. Piwo Bielitzer po raz pierwszy ujrzało światło dzienne w maju 2011 roku na otwarciu browaru i restauracji w pięknie odnowionej kamienicy.

Browar Miejski podzielony jest na 3 pomieszczenia, sale dla gości są na parterze i piętrze, a najmniejsze wnętrze zostało zaprojektowane tak, by osoby się w nim znajdujące popijając piwo i kosztując świetnych, tradycyjnych potraw mogły zobaczyć prace piwowara Romana Mihułowicza. Lśniące miedzią kadzie aż zapraszają do zapoznania się z całym procesem produkcji, który można śledzić na schemacie instalacji. Piwowar czasami pozwala zajrzeć do kadzi, poczuć aromat słodu czy chmielu, z którego warzone jest piwo.

Historia piwa klasztornego

Piwo w średniowieczu było tak popularne i tak często spożywane, jak w obecnych czasach kawa czy herbata. Mnisi mogli spożywać od 1,5 do 5 litrów piwa dziennie!
Czytaj dalej

Warzelnia to minimuzeum, w którym znajdują się birofilia związane z historią piwa w Bielsku-Białej. Tam można przyjrzeć się etykietom, fotografiom czy butelkom sprzed I wojny światowej. Piwo fermentuje w osobnym pomieszczeniu, a z leżakowni, która znajduje się w średniowiecznych piwnicach kamienicy piwo trafia wprost do baru restauracji. W karcie można znaleźć 20 różnych piw, zawsze dostępne są 3 w zależności od pory roku, zapotrzebowania i fantazji piwowarów.

Z kranów leją się  klasyczne jasne piwa dolnej fermentacji, kilka Ale – piw górnej fermentacji w stylu angielskim, mocne koźlaki, stouty, piwa ciemne, jasne, wędzone, podwójnie chmielone APA, belgijskie witbier czy lekkie piwo pszeniczne. Oprócz świetnych piw, naturalnie gazowanych, niefiltrowanych i niepasteryzowanych w Browarze Miejskim można posilić się tradycyjnym potrawami.

Warto wybrać się do Browaru Miejskiego z przyjaciółmi, rodziną czy na randkę. Lokal jest niezwykle klimatyczny, wystrój wnętrza przynosi na myśl stare oberże, karczmy i piwiarnie. Miłośnikom tradycji spodobają się odnowione, drewniane elementy stropu i konstrukcji kamienicy, kamienna podłoga i surowe mury, które latem przyjemnie chłodzą wnętrze.

 


fotografie: Browar Miejski