Co to jest Ale?
Ale to ogromna i niezwykle zróżnicowana grupa piw. Sprawdź co łączy je wszystkie!
Ale to ogólna nazwa piw tworzonych z wykorzystaniem szczepów drożdży górnej fermentacji. Tylko tyle i aż tyle. To wykorzystanie specjalnego typu drożdży wyróżnia te piwa od wszystkich pozostałych. Warto pamiętać, że Ale to bardzo szeroka kategoria, ponieważ przynależność do niej zależy tylko i wyłącznie od użycia jednego konkretnego składnika – odpowiednich szczepów szlachetnych drożdży piwowarskich, których charakterystyczną cechą jest unoszenie się na powierzchni brzeczki w postaci charakterystycznego kożucha lub puszystej piany. Zatem wśród piw ale znajdujemy ogromne bogactwo smaków, aromatów, kolorów i dodatków. Ich charakterystyczną cechą wyróżniającą je na tle tradycyjnego jasnego pełnego jest bogatszy bukiet będący efektem naturalnie występujących w nim związków produkowanych przez drożdże.
Górna fermentacja różni się znacząco od dolnej – chodzi nie tylko o zachowanie drożdży i miejsce ich przebywania w brzeczce, ale także o temperaturę w której następuje, zazwyczaj w przedziale 15-25 stopni Celsjusza. Jednak najważniejsze w wypadku górnej fermentacji są dodatkowe smaki i aromaty, które powstają w trakcie tego procesu jako produkt uboczny pracy drożdży. Dzięki większej zawartości m.in. estrów, alkoholi wyższych i fenoli w piwach górnej fermentacji jest znacznie większa różnorodność smaków i aromatów niż w wypadku popularnych lagerów.
W ten sposób w piwie pojawiają się aromaty przyprawowe, przywodzące na myśl goździki oraz posmaki owocowe, m. in. bananowe, jabłkowe, gruszkowe, brzoskwiniowe, truskawkowe, cytrusowe, a także nuty kwiatowe czy nektarowe. Oczywiście jeśli do piwa nie zostały dodane odpowiednie dodatki podkreślające te smaki i aromaty, to są one jedynie lekko wyczuwalne. Wyjątkami są saison czy weizen gdzie aromaty owocowe i przyprawowe są raczej intensywne. Warto wiedzieć, że są całkowicie naturalne, a odpowiedzialne za nie są właśnie drożdże górnej fermentacji.
Rozróżnienie na piwa górnej i dolnej fermentacji ma zaskakująco krótką historię – pojawiło się dopiero pod koniec XIX wieku, gdy na piwną scenę wkroczyły drożdże lagerowe. Wcześniej wszystkie piwa na całym świecie produkowane były przy użyciu drożdży górnej fermentacji – to dlatego wiele klasycznych stylów o długiej historii na nich bazuje. Obecnie szacuje się, że ale stanowią zaledwie kilkanaście procent światowej produkcji piwa, ale nie można tym trunkom odmówić uroku i mają one swoich zagorzałych fanów. Lista odmian Ale jest więc długa, bogata i bardzo różnorodna:
ale z Wysp Brytyjskich
Gdy myślimy o tradycyjnym pubie, to w szklankach gości zawsze znajduje się ale. Jest to piwo smaczne, sesyjne, niezbyt wysycone, o zbilansowanym smaku i przyjemnym aromacie, zazwyczaj niewielką zawartością alkoholu. Do tej grupy zaliczamy zarówno piwa jasne: pale ale, bitter i scottish ale (jednak scottish ale to dość szeroka grupa ale, nie zawsze o jasnej barwie i o różnej mocy) jak i ciemne: mild ale, brown ale, dark ale oraz liczne odmiany stoutów.
IPA – India Pale Ale
To szczególna, mocno nachmielona i bardziej goryczkowa odmiana tradycyjnego angielskiego stylu, co miało pomóc trunkowi przetrwać długą morską podróż do angielskich kolonii w Indiach, w których stacjonowali spragnieni piwa brytyjscy żołnierze. W czasach piwnej rewolucji stał się to bardzo popularny styl, ze względu na skrajną różnicę w smaku i aromacie między nim a lagerem. Najczęściej chmielone nowofalowymi odmianami chmielu, choć pierwotnie używano chmieli brytyjskich.
APA
Amerykańska odmiana angielskiego stylu bazująca na lokalnych składnikach (chmielach) z Ameryki Północnej, co przekłada się na różnice w smaku i aromacie piwa, nawet gdy technologia produkcji pozostaje taka sama.
Red Ale
Piwny styl, w którym liczy się przede wszystkim kolor, który musi jak najbardziej zbliżać się do czerwieni, może mieć rubinowe lub bordowe refleksy, a uzyskiwany jest przed dobranie odpowiednich proporcji specjalnych słodów w zasypie.
farmhouse ale
Styl tradycyjny naśladujący dawne, klasyczne piwa, które w epoce przedprzemysłowej warzyła na własne potrzeby każda pani domu (warzone głównie na farmach – stąd nazwa tego stylu) często korzystając z tego samego zaczynu drożdżowego, który służył w danym gospodarstwie do wypieku chleba. Warzone głównie w Belgii na własne potrzeby i dla pracowników sezonowych. Styl bardzo szeroki, obejmuje nie tylko warianty belgijskie i francuskie takie jak saison czy biere de garde jak również tak oryginalne style jak np. fińskie sahti.
piwa pszeniczne
Nazywane także Weizen czy weissbier to szeroka kategoria piw warzonych z dodatkiem słodu pszenicznego (stanowi minimum 50% zasypu). Tradycyjnie były to lekkie piwa górnej fermentacji i choć obecnie kojarzone są głównie z jasną barwą, od której czasem nazywane są piwami białymi, to zdarzały się także ich ciemne odmiany. Piwa pszeniczne warzone z orkiszu pojawiły się na świecie jako pierwsze, już za czasów antycznych wśród Sumerów, Babilończyków i Egipcjan, około 6 000 lat temu. Za wzorcowe piwo pszeniczne uznaje się Hefe-Weizen, jasne i mętne piwo o obfitej, trwałej pianie, z wyraźnymi aromatami bananów i goździków pochodzącymi od drożdży. Szczególnymi przykładami piw pszenicznych są: bardzo lekki, kwaśny i mocno wysycony Berliner Weisse i orzeźwiający Witbier, dymione i wędzone, a jednocześnie lekkie Piwo Grodziskie, Gose przyprawiane solą i kolendrą, czy mocny i aromatyczny Weizenbock.
Stouty
Ciemne piwa o rodowodzie wywodzącym się z wysp brytyjskich, pijalne, lekko wysycone, doskonale zbalansowane, i tak smaczne, że aż chce się sięgnąć po kolejną szklankę. Istnieje mnóstwo odmian tych piw – niekiedy bardziej słodkich – sweet stout lub wytrawnych – dry stout, a także z dodatkami, m. in. z pochodzącą z mleka laktozą – milk stout.
Barley wine, rye wine, wheat wine
Ekstremalnie aromatyczne, mocne i bogate piwa zwykle o jasnej złotej lub bursztynowej barwie oraz rozbudowanym profilu smakowo-aromatycznym. Gratka degustacyjna dla doświadczonych miłośników piwa, jednak dla początkujących mogą stanowić niemałe wyzwanie i zaskoczenie, że piwo może smakować w taki sposób.
RIS (Russian Imperial Stout)
Mocarz wśród piw górnej fermentacji powstawał początkowo jako piwo eksportowe na dwór rosyjski, ciemne piwo o dużej zawartości alkoholu często przekraczającej 10% oraz ogromnym bogactwie smaku i aromatu, z nutami kawy, czekolady, karmelu toffi, suszonych owoców, wanilii i innych przypraw.
To co, które Ale wybieracie na dzisiaj?