Witbier - piwo na lato

Latem oczekujemy przede wszystkim orzeźwienia! Nowe piwo z Browaru Zamkowego w Cieszynie z pewnością nam je zapewni.

Niedawno cieszyńska IPA zamknięta w poręcznych puszkach 0,33 zrobiła furorę wśród birofilów, okazuje się jednak, że Browar Zamkowy w tym sezonie postawił nie tylko na wygodę, ale też na orzeźwienie! 23 maja 2016 roku do sprzedaży trafi nowe, dziesiąte już piwo z Cieszyna - witbier!

Piwo białe, czyli bier blanche, nazywane również witbier, charakteryzuje się jasnym kolorem i obfitą, białą pianą - to właśnie te cechy znalazły odzwierciedlenie w jego nazwie. Nietypowy kolor piwa to efekt unoszących się w nim drożdży oraz zawartości skrobi. Jednak nie wygląd jest tu najważniejszy!

witbier_cieszyn_butelka.png

Łagodny smak, niewielka goryczka, owocowe nuty oraz niska zawartość alkoholu (4,9%) powodują, że to doskonałe piwo na lato. Aby podkreślić wyjątkowe cechy tego piwnego stylu często stosuje się w procesie jego warzenia różne dodatki i przyprawy. W Cieszynie sięgnięto po skórkę cytrynową oraz kolendrę, które podkreślają jego lekko kwaskowy smak i wzbogacają aromat.

Witbier to piwo górnej fermentacji wywodzące się z Belgii, warzone przy wykorzystaniu jęczmienia oraz pszenicy.  W latach 50. XX wieku ten piwny styl zanikł całkowicie, by odrodzić się dzięki pasji jednego z belgijskich piwowarów. Obecnie cieszy się coraz większą popularnością, a jego walory smakowe oraz wyjątkowy wygląd zjednują mu coraz liczniejsze rzesze wielbicieli.

Witbier idealnie pasuje do lekkiej, letniej kuchni - sprawdzi się jako towarzystwo dla potraw śródziemnomorskich, sałatek, ryb i lekkich serów. Najlepiej smakuje schłodzone, w temperaturze około 10 stopni Celsjusza. Smacznego!