Butelkę po piwie lepiej zwrócić niż segregować

Piwo, to nie tylko napój, ale także opakowanie – najczęściej butelka. Zamiast wyrzucać butelkę lepiej ją zwrócić do sklepu, odzyskać kaucję i dzięki temu pomóc środowisku.

Butelka zwrotna to najbardziej ekologiczne opakowanie – przy jego wykorzystaniu nie powstają żadne odpady wymagające składowania. Co ciekawe obecnie jedyną gałęzią przemysłu w Polsce, w której na dużą skalę funkcjonują zwrotne butelki jest browarnictwo! Choć w czasach PRL były one standardem niemal wszędzie, to obecnie zaledwie połowa piwa butelkowanego w Polsce sprzedawana jest w opakowaniach zwrotnych.

Wpływ na środowisko
Jeśli butelka zwrotna po użyciu trafia do sklepu, co zależy tylko od nas – konsumentów, to zabierana jest z powrotem do browaru, gdzie jest sprawdzana, myta i ponownie napełniona cenną zawartością ;) W ciągu roku jest w stanie pokonać tę trasę średnio 5 razy. W ciągu całego swojego życia zwrotna butelka od piwa jest w stanie pokonać tą trasę nawet 20 razy, a to oznacza znaczącą ulgę dla środowiska. Dlaczego? Hutnictwo szkła to bardzo energochłonna gałąź przemysłu. Jeśli jest więc możliwe unikanie produkcji nowych butelek, to warto zrobić wszystko, by tak się stało, nawet jeśli nowe butelki zazwyczaj powstają ze stłuczki szklanej pochodzącej z selektywnej zbiórki. Lepiej jest jednak śmieci nie produkować wcale, niż cieszyć się, że są one poddawane recyclingowi.

Niezwykła droga butelki zwrotnej

Gdy nowa butelka zwrotna będzie miała szczęście, będzie krążyć w obiegu przez kilka lat i pokona drogę z browaru do klienta i z powrotem nawet 20 lub...
Czytaj dalej

Z punktu widzenia klienta najbardziej kłopotliwy jest paragon, który czasem trudno znaleźć po kilku dniach. Stanowi on dowód zakupu oraz podstawę wypłaty kaucji, jednak zazwyczaj nie jest on wymagany, gdy chcemy butelkę po prostu oddać lub wymienić przyniesione ze sobą puste butelki na pełne. Z różnych względów sklepy przyjmują zazwyczaj tylko butelki piw, które mają w sprzedaży.

Jednak wysiłek z tym związany nie stanowi problemu dla niektórych konsumentów, np. dla milenialsów. Są oni skłonni zadać sobie sporo trudu, by wspierać nasza planetę swoimi codziennymi wyborami, co widać choćby po tym, jak chętnie przesiadają się na rowery czy hulajnogi, zamiast jeździć samochodem. Oddawanie butelek zwrotnych jest tak samo ważnym, prostym działaniem, które dodatkowo idealnie wpisuje się w modny ostatnio trend zero waste. Następnym razem więc sięgając po piwo przy sklepowej półce zastanówcie się, czy nie warto wybrać tego, które oferowane jest w butelce zwrotnej! Będzie jeszcze bardziej naturalne, niż mógłby się wydawać ;)