O serwisie

Strona zawiera materiały przeznaczone dla osób pełnoletnich.

Ustawienia cookie

Stout

Wytrawne piwo górnej fermentacji, do którego warzenia używany jest słód pale ale. Kremowe piwo jest bardzo ciemne, palone oraz umiarkowanie nagazowane. W smaku gatunek jest słodko-gorzki, na co wpływają nuty kakaowe, palone oraz czekoladowe. Bardzo wyczuwalna goryczka, ciemno-czarny kolor z bordowymi refleksami oraz gęsta, długo utrzymująca się piana o brązowej barwie to również cechy charakterystyczne piwa typu stout. W trunku mocno wyczuwalne są aromaty palonego jęczmienia, kakao, czekolady oraz kawy. Podczas picia nie pojawiają się bądź występują w śladowej ilości aromaty chmielowe.

Pierwotnie stout (ang. „mocny”) oznaczał mocniejszą wersję portera, zawierającą większe stężenie ekstraktu i alkoholu (stout porter), która wyparła styl wyjściowy. W pierwszych dekadach XIX wieku stout został następcą portera na Wyspach Brytyjskich. Wiązało się to bezpośrednio z szukaniem nowej, przystępnej i ekonomicznej receptury dla warzonych ówcześnie piw, kiedy to browarnicy borykali się z drastycznie malejącym popytem na trunek po zakończeniu wojen napoleońskich.

Na opracowanie nowego stylu wpływ miało też zastosowanie bębnowo-obrotowej palarki do ziaren (zbóż i kawy) wynalezionej przez Daniela Wheelera ok. 1820 roku. Wtedy to brązowy słód zastąpiono jasnym zmieszanym dla uzyskania pożądanej barwy z małą ilością palonego jęczmienia (ok. 5%). Ta modyfikacja zasypu wiązała się też z dużo bardziej ekonomiczną produkcją, gdyż słód jasny okazał się znacznie wydajniejszy (dużo łatwiej ulegał ekstrakcji), a palony jęczmień był znacznie tańszy niż ziarno słodowane. W ciągu kolejnych dziesięcioleci stout stał się lżejszym, ciemnym, palonym piwem kojarzonym przede wszystkim z Dublinem.

Znanymi odmianami stouta są: dry (wytrawny, zwany też stoutem irlandzkim), słodki, milk stout (z laktozą niebiorącą udziału w fermentacji, nazywany też kremowym, śmietanowym stoutem), oatmeal stout (z dodatkiem płatków owsianych – stout owsiany), czy Russian Imperial Stout (RIS; piwo mocne, wytrawne i w nowofalowych wersjach często leżakowane w beczkach po trunkach wysokoprocentowych – zob. barrel aged) oraz foreign extra stout (FES; mocniejsza wersja o wyższym ekstrakcie przeznaczona z początku na eksport w tropikalne rejony Imperium Brytyjskiego).