Piwne atrakcje Śląska – top 5
Województwo Śląskie obfituje w historyczne miasta i piękne miasteczka. Każdy birofil będzie zachwycony atrakcjami z piwem w tle, które pozwolą odwiedzić kilka zaskakujących miejsc.
5. Browar Miejski w Bielsku-Białej
Udając się do Bielska-Białej z pewnością nie będziemy się nudzić – zwiedzając urokliwe, wąskie uliczki Starego Miasta w Bielsku, warto zajrzeć do Browaru Miejskiego. Miejsce przepełnione jest historią, gdzie niemal na każdym kroku można zauważyć ślady tradycji miejskiego piwowarstwa.
Browar mieści się w starej, pięknie odnowionej kamienicy i podzielony jest na 3 pomieszczenia. W jednym z nich znajduje się warzelnia, w której można zapoznać się z technologią produkcji piwa, ale także obejrzeć pamiątki i birofilia związane z browarnictwem w Bielsku-Białej. Trunek prosto z leżakowni, znajdującej się w średniowiecznych piwnicach Browaru trafia do nalewaków w pubie – każdego dnia można napić się trzech z dwudziestu piw znajdujących się w ofercie lokalu.
4. Browar CzenstochoviA
Niezwykle atrakcyjne miejsce dla miłośników dobrego, rzemieślniczego piwa. Browar CzenstochoviA to połączenie hotelu, restauracji, browaru i spa. Dla osób ciekawych produkcji warzenia piwa, zainstalowano przeszklone pomieszczenie, w którym widać całą piwną instalację. W restauracji można zjeść ciekawe potrawy przyrządzone przez szefa kuchni, do których wykorzystuje m. in. wysłodziny z browaru oraz zawsze napić się trzech spośród piw produkowanych w browarze.
Relaksacyjna część to Piwne SPA, które zapewnia wyjątkowy odpoczynek w Łaźniach Piwnych. Zabieg z wykorzystaniem surowców do produkcji piwa składa się z odprężającej wizyty w saunie, aromatycznej kąpieli w drewnianej bali z dodatkiem chmielu, drożdży i słodu oraz w końcu relaksacyjnej sesji z piwem na leżaku. Zabieg poprawia kondycję skóry, ujędrnia ciało, wspomaga mikrokrążenie, wycisza i koi umysł, pomaga w napięciach nerwowych i bezsenności, łagodzi stres i odpręża.
3. Piwiarnia Żywiecka
Otoczona zabudowaniami browaru, Piwiarnia Żywiecka znajduje się w jednym z najstarszych budynków Arcyksiążęcego Browaru w Żywcu – niegdyś znajdowała się tam słodownia, gdzie kiełkowało i suszyło się zboże niezbędne do produkcji piwa.
Piwiarnia Żywiecka jest sercem miasta, gdzie bardzo często odbywają się ciekawe wydarzenia i koncerty, a świeże piwo wprost z browaru smakuje najlepiej. Goście chętnie przychodzą tutaj nie tylko na piwo, ale także na pyszny obiad. Po zwiedzaniu żywieckiego Muzeum turyści mogą w piwiarni spróbować wszystkich, wyśmienitych Specjalności Żywca i dobrze zjeść w miłym towarzystwie. W trakcie zwiedzania Żywca, tego lokalu po prostu nie można pominąć! Wszakże w Żywcu piwo smakuje najlepiej!
2. Browar Zamkowy Cieszyn
Browar Zamkowy Cieszyn to jeden z najstarszych browarów w Polsce, w którym do dzisiaj piwo warzone jest tradycyjnymi metodami. Od trzech wieków cieszyńscy piwowarzy zachwycają miłośników piwa niezwykłymi trunkami. Tutaj warzone są cieszyńskie specjalności, które cieszą podniebienie birofilów w całym kraju. W Browarze Zamkowym powstaje między innymi Grand Champion, czyli piwo uwarzone na podstawie receptury laureata Konkursu Piw Domowych, na którego grudniową premierę oczekują miłośnicy piwa z całego kraju.
Wiekowe mury browaru i stare, zabytkowe maszyny nadal są tu używane do produkcji piwa. Świetną wiadomością, jest to, że można je zobaczyć zwiedzając budynki! Browar Zamkowy Cieszyn otwiera swoje wrota dla turystów w każdą sobotę i niedzielę. Czas zwiedzania to około godzina, gdzie wraz z przewodnikiem można poznać zasady tradycyjnego kunsztu piwowarskiego.
Po nacieszeniu oka retro instalacją do warzenia piwa i nabyciu ogromnej ilości wiedzy warto przejść się po okolicznym Wzgórzu Zamkowym, zwiedzić cieszyński Zamek, odpocząć w ogrodach przy Rotundzie czy wspiąć się na Wieżę Piastowską. W Cieszynie jest co robić i warto go odwiedzić!
1. Arcyksiążęcy Browar w Żywcu i Muzeum Browaru
Miłośników złotego trunku z pewnością zaciekawi wizyta w Żywcu. W malowniczej, górzystej okolicy, w historycznym mieście, nieco na uboczu, mieści się jeden z największych i najbardziej popularnych browarów w Polsce. Arcyksiążęcy Browar w Żywcu zaskakuje swoją wielowiekową historią i współczesnymi możliwościami produkcyjnymi.
Zwiedzanie Żywca warto rozpocząć od wizyty w Muzeum Browaru, warto jednak pamiętać, że zwiedzanie obiektu wymaga wcześniejszej rezerwacji, zwłaszcza w szczycie sezonu, w weekendy oraz w wakacje. Warto zadbać o to jeszcze przed wyjazdem, bo może się okazać, że zostaniemy odprawieni z kwitkiem, ponieważ pomieszczenia Muzeum mają ograniczoną pojemność, a stanowią ważną atrakcję turystyczną przyciągającą także turystów spoza Polski. Żywieckie muzeum jest tzw. punktem kotwicznym Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego o ponadregionalnym znaczeniu dla przemysłowej historii Europy.
Po poznaniu tradycyjnych metod warzenia piwa i historii związanej z powstaniem i funkcjonowaniem browaru w dawniejszych czasach w Muzeum Browaru, niejeden birofil zastanowi się, jak wygląda współczesne rzemiosło piwne. Wybierając się na rozszerzone zwiedzanie Muzeum, będzie mógł na własne oczy zobaczyć obecne technologie produkcji piwa odwiedzając z przewodnikiem fragmenty funkcjonującego browaru, gdzie produkowane jest piwo Żywiec. Interaktywne muzeum, gdzie można dotykać i robić zdjęcia zapewni wiele atrakcji i przeniesie w czasie do 1881 roku. Po obejściu wszystkich sal na zwiedzających czeka degustacja świeżego, żywieckiego piwa w klimatycznych pomieszczeniach z duszą a osoby głodne kolejnych porcji wiedzy mogą wyruszyć w dalszą drogę przez pomieszczenia produkcyjne Browaru.
Województwo śląskie obfituje w piwne atrakcje, tutaj można dowiedzieć się jak wygląda tradycyjny i współczesny warsztat piwowarski, zrelaksować się w wyjątkowym Piwnym SPA i napić się wyśmienitego piwa w doborowym towarzystwie!