Piwne podsumowanie 2022

Podsumowanie roku 2022 wśród społeczności miłośników piwa birofilia.org to już swoista tradycja. Niniejsze opracowanie to już siódme tego typu zestawienie, które przygotowujemy bazując na Waszych odpowiedziach.

Tegoroczne badanie potwierdza obserwacje z lat ubiegłych - piwosze dzielą się obecnie na dwie wyraźnie różniące się grupy i podstawowym kryterium tego podziału jest wiek. Najbardziej jest to widoczne w deklaracjach dotyczących piwnych zwyczajów oraz ulubionego stylu piwnego. Dla respondentów po 30 roku życia najczęściej wybieraną odpowiedzią w tym roku było jasne pełne, taką odpowiedź zaznaczyło aż 6 na 10 pytanych! Nieco ponad 10% osób wybrało IPA/APA albo stwierdziło, że nie ma ulubionego stylu lub pije różne piwa.

badanie_podsumowanie_2022_(3).png

Jednak odpowiedzi młodych dorosłych wyglądały całkiem inaczej - jasne pełne wybrało mniej niż 1/3 respondentów, a podobne wyniki osiągnęła IPA/APA oraz piwa pszeniczne. Dla tej grupy konsumentów, która wkraczała na rynek już po okresie piwnej rewolucji w Polsce, mocniej niechmielone piwa są oczywistym elementem na piwnych półkach w sklepach i chętnie po nie sięgają. Różnicę między starszymi a młodszymi piwoszami uwidaczniają się także podczas analizy zwyczajów zakupowych. Wśród piwoszy po 30. najczęstszą odpowiedzią (ponad połowa wskazań) było „Najczęściej kupuję ulubione piwo lub markę”, to grupa o wyrobionym guście i piwnych przyzwyczajeniach. Z kolei młode osoby pełnoletnie są mniej lojalne, chętnie sięgają po nowości czy nietypowe piwa, wśród nich najpopularniejszą odpowiedzią z 40% wskazań było „Lubię eksperymentować, za każdym razem kupuję coś innego”.

badanie_podsumowanie_2022_(2).png

Rok 2022 po raz kolejny zaznaczył widoczne już od kilku lat trendy spadkowe - coraz mniej konsumentów wybiera piwa mocne i ciemne. Popularność tych ostatnich stopniowo spada od pierwszej edycji badania, notując w tym roku najniższy wynik w historii - zaledwie 12%. Znacznie większa dostępność i różnorodność piw niskoalkoholowych, lekkich i bez procentów przekłada się na większą popularność tych trunków.

badanie_podsumowanie_2022_(4).png

Najwięcej konsumentów wybiera piwo o standardowej zawartości alkoholu, aż 80% badanych wskazało tę odpowiedź. Na drugim miejscu znalazły się piwa lekkie z 12% głosów, a na trzecim piwa mocne, które zanotowały spadek w porównaniu z 2021 i wybierane są najczęściej przez 1 na 20 ankietowanych.

badanie_podsumowanie_2022_(5).png

Widać też zmiany w wiodących trendach oraz ich percepcji przez konsumentów. Różnorodność piwnych stylów pozostaje ogromna, piw niskoalkoholowych i bezalkoholowych jest więcej niż kiedykolwiek wcześniej, amerykańskie chmiele na stałe zagościły w polskich piwach, a amatorzy piw z dodatkami nieustannie mają w czym wybierać - jednak uczestnicy badania w ubiegłym roku najbardziej zwracali uwagę na powrót do tradycyjnych stylów. Odpowiedź tę wskazał co drugi pytany, a wśród najpopularniejszych stylów piwnych z dużą przewagą dominuje jasne pełne wybrane przez niemal 60% respondentów.

badanie_podsumowanie_2022_(6).png

Nie sposób nie zwrócić uwagi na zmiany zwyczajów konsumenckich związane z inflacją i rosnącymi kosztami życia. Piwosze zdecydowanie rozważniej niż w poprzednich latach wydają pieniądze na swój ulubiony trunek. Największy w historii badania odsetek birofili wskazuje picie piwa jako rozrywkę, sposób spędzania czasu i odpoczywania - 1 na 5 osób w tym roku zdecydowała się na taką odpowiedź. Dodatkowo najpopularniejszym miejscem picia staje się dom. Delektujemy się piwem u siebie lub u znajomych - aż 64% badanych wskazało tę opcję. Możemy już korzystać oferty lokali, festiwalów piwnych czy ogródków, ale ze względu na zmianę przyzwyczajeń w czasie lockdownów oraz wzrost cen chętniej spędzamy czas przy piwie w domach.

badanie_podsumowanie_2022_(7).png

Mniej też eksperymentujemy - wolimy sprawdzone piwa, ulubione marki i browary. W niepewnych czasach oczekujemy raczej powtarzalności i jakości ulubionych piw niż szokujących nowości. W roku 2022 ulubione piwo, styl lub browar wybierało aż 52% respondentów i jest to najwyższy wynik w historii. Spadek zanotowało równocześnie eksperymentowanie - 1/4 badanych deklaruje, że za każdym razem kupuje coś innego. Odnotowaliśmy też wzrost znaczenia ceny w piwnych zakupach - aż 17% badanych kupowało tam, gdzie było najtaniej. Istotnie zmniejszyła się także akceptowalna cena za dobre piwo - niemal połowa badanych określiła, że znajduje się ona w przedziale od 2,5 do 5 zł.

badanie_podsumowanie_2022_(1).png

Zmieniło się także miejsce kupowania piwa - najwięcej straciły lokale i sklepy specjalistyczne, które obecnie wybiera zaledwie co piąty pytany, najczęściej wybieraną odpowiedzią był duży sklep, market lub dyskont. Może mieć to związek z jednej strony z mniejszą zasobnością portfeli, a z drugiej z powrotem do tradycyjnych stylów, za które nie jesteśmy skłonni płacić aż tak dużo i które można kupić właściwie wszędzie. Warto też pamiętać, że piwna oferta rozwinęła się znacząco w ostatnich latach i piwosze mają z czego wybierać, zarówno w mniejszych jak i większych sklepach, bez konieczności wizyty w sklepach specjalistycznych.

badanie_podsumowanie_2022_(8).png

Jedno się na szczęście nie zmieniło - respondenci najchętniej odpowiadali, że po prostu lubią piwo! Rok 2022 przyniósł znaczący wzrost takich deklaracji - aż 3/4 uczestników ankiety to zwykli piwosze, mniej jest bywalców piwnych wydarzeń oraz piwowarów domowych, a udział osób zawodowo wiązanych z piwem utrzymuje się na zbliżonym poziomie.

Jesteśmy bardzo ciekawi jak rynek piwny zaskoczy nas w roku 2023 i jakie trendy okażą się najważniejsze. Jak myślicie?

---

Badanie odbywało się w dniach 20.12.2022 - 2.01.2023 przez kwestionariusz internetowy wśród członków społeczności birofilia.org na Facebooku. Łącznie uzyskano 1 522 pełne wypełnienia ankiety.

Posumowania roku z poprzednich lat można naleźć tutaj:

17 stycznia 2023 Birofilia.org