Angielski Lord z Wiśniami

Barley Wine to jeden z piwnych stylów, które bardziej przypominają wino niż piwo. Zawartość alkoholu przekraczająca 10% oraz wyjątkowe bogactwo smaków i aromatów, którą docenią przede wszystkim piwni znawcy.

Na początek warto powiedzieć, że jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z piwami rzemieślniczymi to ten styl… może być dużym wyzwaniem na start. Barley Wine to piwo, które poza bazowymi składnikami nie ma nic wspólnego ze znanym nam wszystkim jasnym pełnym. Najprościej można opisać tego typu piwo jako piwną esencję – trunek znacznie mocniejszy, pełen smakowych niuansów, o bardzo bogatym i złożonym aromacie. Takie piwo wymaga powolnej, nieśpiesznej degustacji i wyrobionego podniebienia. Wynika to z jego intensywności, a dodatkowo tak złożony bukiet wymaga doświadczenia, by w pełni móc go doświadczyć i się nim cieszyć.

angielski_lord_z_wisnia_250.png

Historia Barley Wine, w Polsce określanego czasem jako wino jęczmienne, sięga czasów wojen angielsko-francuskich w XVIII wieku, a miejscem jego powstania są Wyspy Brytyjskie. Odcięty od dostaw win kraj starał się zapełnić rynkową pustkę stawiając na to, w czym był dobry. Zaczęto tworzyć mocne, gęste i wyraziste piwa w czasach kiedy sprowadzanie francuskich win było niemożliwe lub uznawane za niepatriotyczne. Mocny, aromatyczny trunek przypadł wyspiarzom do gustu i na stałe wszedł do piwnej historii. A Anglicy zamiast wspierać Francję importem jednego z jej sztandarowych towarów postanowili więc poradzić sobie sami. Efektem tamtych działań było powstanie stylu, który wprawdzie nigdy nie był ogromnie popularny, jednak przetrwał dziejowe zawirowania i kilka wieków później wciąż możemy cieszyć się wybitnymi jego interpretacjami. Styl charakteryzuje się dużą zawartością alkoholu, która musi przekraczać 8%. Jednak podczas picia jest to słabo wyczuwalne, ponieważ nuty alkoholowe są doskonale maskowane przez pozostałe smaki występujące w tym piwie. Podczas picia można spodziewać się raczej nut słodowych, dużej gęstości i tylko niewielkiego dodatku chmielu, Ma on za zadanie raczej zrównoważyć smak, niż wybijać się na pierwszy plan.

Dzięki takiemu wyjątkowemu połączeniu doskonale uzupełniających się smaków i aromatów Barley Wine może zasmakować także osobom, które na co dzień nie gustują w piwie. Jeśli chcesz więc spróbować piwa, które na zawsze zmieni Twoje postrzeganie tego trunku najnowsza premiera Browaru Zamkowego Cieszyn może być doskonałym wyborem. Przygotowane przez głównego piwowara z cieszyńskiego browaru, Dominika Szczodrego, mocne piwo doskonale nadaje się do spokojnego sączenia w wygodnym fotelu w czasie długich zimowych wieczorów. Degustacja takiego piwa powinno być nieśpieszną przyjemnością celebrowaną w wyjątkowy sposób.

Co to są otwarte kadzie?

Otwarte kadzie fermentacyjne niegdyś znajdowały się w każdym browarze, a dziś stanowią rzadkość, zastąpione masowo przez tanki ze stali nierdzewnej. Czym są otwarte kadzie i dlaczego piwowarzy...
Czytaj dalej

Aby podkreślić wyjątkowe właściwości tego piwa zostały do niego dodane świeże wiśnie. Nadają temu słodkiemu trunkowi lekko cierpkie nuty owocowe. Dodatkowe wrażenia zmysłowe zapewniło też wielomiesięczne dojrzewanie piwa w beczkach po burbonie. Dzięki temu bogactwo i pełnia doznań smakowych i aromatycznych zostały maksymalnie podkreślone, a bukiet piwa miał szansę rozwinąć się w pełni. Podobnie jak wiele innych mocnych piw, także w wypadku Barley Wine, czas jest sprzymierzeńcem tego mocnego piwa, które z czasem staje się coraz lepsze i smaczniejsze, w miarę jak piwo dojrzewa. Proces ten może trwać całe lata, podobnie jak ma to miejsce w wypadku win, a spora zawartość alkoholu chroni takie piwo przed zepsuciem, jeśli jest ono przechowywane właściwie.

Ze względu na wyjątkową moc oraz intensywność doznań piwo dostępne jest do degustacji w nieco mniejszej pojemności, w sprzedaży dostępne są butelki 330 ml, tak by kosztowanie go było przyjemnością od początku do końca i by nadmiar wrażeń nie zdążył nas zmęczyć podczas degustacji.

Angielski Lord z wiśniami Bourbon Barrel Aged z browaru Zamkowego Cieszyn to wybitny przedstawiciel swojego stylu, który nieczęsto gości na sklepowych półkach w polskich sklepach. Tym bardziej warto wykorzystać okazję, by go spróbować. Jeśli jeszcze nie mieliście okazji sięgnąć po Barley Wine, to propozycja Browaru Zamkowego Cieszyn może stanowić doskonały ku temu pretekst!