Cieszyńska Jesień PiwnaBrowar Zamkowy Cieszyn, ul. Dojazdowa 2, 43-400 Cieszyn

W pierwszy weekend września birofile z całej Polski przyjeżdżają do Cieszyna, by w Browarze Zamkowym Cieszyn biesiadować przy najlepszym piwie.

Wszyscy miłośnicy dobrego piwa z pewnością już zarezerwowali sobie ostatni piątek sierpnia i pierwszą sobotę września na degustacje na terenie Browaru Zamkowego w Cieszynie. W tym roku Browar połączył swoje siły z Cieszyńskim Ośrodkiem Kultury „Dom Narodowy”- COK - efektem jest odświeżone wydanie znanej Brackiej Jesieni, które od tego roku będzie się pojawiać pod nazwą Cieszyńska Jesień Piwna. Tradycyjnie zaczynamy od biesiadowania przy dźwiękach dobrej muzyki. Już od 12:00 będzie można wejść na teren imprezy i zarezerwować sobie miejsce na bezpłatne zwiedzanie Browaru Zamkowego Cieszyn. To wyjątkowy w skali europejskiej browar, który przetrwał próbę czasu i istnieje w niemal niezmienionej formie od XIX wieku, gdy został otwarty po raz pierwszy. Piwo fermentuje tu w otwartych kadziach, w historycznych przestrzeniach sal wydrążonych w skale Góry Zamkowej w Cieszynie. Koniecznie trzeba skorzystać z okazji do bezpłatnego zwiedzania, bo ten browar to prawdziwy unikat na szlaku polskich zabytków techniki!

Na Cieszyńskiej Jesieni Piwnej nie zabraknie stoiska gospodarza - Browaru Zamkowego Cieszyn, na którym będzie można spróbować dwóch premierowych piw: Czeskiego Pilsa – zwycięzcy ubiegłorocznego Międzynarodowego Konkursu Piw Domowych PSPD w kategorii Czeski Pilzner oraz Cieszyńskiego Koźlaka Dubeltowego – reedycji pierwszego w historii Grand Championa Birofilia 2009 roku.

Wiadomo, że głodny Polak to zły Polak, więc by zapewnić wspaniałą, biesiadną atmosferę zadbano o odpowiednie menu pełne potraw idealnie komponujących się z piwem. Na uczestników będzie czekało kilka stoisk proponujących potrawy polskiej kuchni, stoiska polskich browarów rzemieślniczych i zagranicznych reprezentujących piwa świata.

Osoby ciekawe magii tworzenia piwa będą mogły uchylić rąbka tajemnicy odwiedzając Browar Zamkowy Cieszyn, poznając sztukę warzenia piwa, może nawet zainspirują się w ten sposób do stworzenia własnego trunku w domowym zaciszu! Jak to zrobić podpowiedzą piwowarzy w Alei Piwowarów Domowych. 

700_450_cieszynska_jesien_piwna_browar.png

Przy okazji Cieszyńskiej Jesieni Piwnej odbędzie się VIII Międzynarodowy Cieszyński Konkurs Piw Domowych PSPD w kategoriach: Porter Bałtycki i Czeski Pilzner oraz Konkurs Piw Pracowniczych Grupy Żywiec. Konkurs ma już kilkuletnią tradycję i mogą w nim wziąć udział wszyscy pracownicy firmy bez względu na wykonywane zadania. To unikalna okazja do oceny swoich umiejętności piwowarskich przez najlepszych piwowarów w Polsce. Finałowe piwo zgodnie z tradycją zostanie uwarzone w Browarze Zamkowym Cieszyn i trafi na półki piwnych sklepów w całej Polsce. Wielu piwowarów domowych już zapowiedziało swój przyjazd, co stanowi świetną okazję do zdobycia wiedzy praktycznej i wymiany doświadczeń związanych z produkcją piwa w domu.

W piątek zapraszamy na bałkańskie rytmy, które zapewni TSIGUNZ FANFARA AVANTURA, a wieczorem uczestnicy wydarzenia będą mogli szaleć przy znanych przebojach, które zaprezentowane zostaną w Dyskotece Dorosłego Człowieka. W sobotę, podobnie jak w poprzednich edycjach, będzie dużo muzyki i świętowania! Dzień rozpocznie otwarcie bram o godz. 12:00, po południu odbędą się finały konkursów połączone ze zwiedzaniem Browaru Zamkowego Cieszyn, a następnie dwa koncerty zespołów: OGNEJ z Chorwacji oraz Antyradio Coverband. O 21:30 zapraszamy do tunelu lodowego a pół godziny później na Dyskotekę Dorosłego Człowieka.

700_450_cieszynska_jesien_piwna.png

Kiedyś piwne biesiady odbywały się na przełomie lata i jesieni, by wypić zapas piwa uwarzonego w kończącym się roku, w ten sposób oprócz wspaniałego świętowania pozbywano się starszego piwa i otrzymywano miejsce na nowy trunek ze świeżego słodu i chmielu. Cieszyńska Jesień Piwna ma za zadanie kontynuowanie tej tradycji.

Wstęp na teren imprezy jest biletowany - koszt to symboliczne 5 zł za dwa dni imprezy, a zwiedzanie Browaru Zamkowego Cieszyn w czasie Cieszyńskiej Jesieni Piwnej jest bezpłatne. Do zobaczenia w Cieszynie!

20 sierpnia 2018 Birofilia.org