Żywiec Białe
Lekkie, jasne, o orzeźwiającym i delikatnym charakterze - takie właśnie jest Żywiec Białe!
Biere blanche, witbier czy po prostu piwo białe to nazwa stylu piwnego, którego korzenie sięgają belgijskich piw pszenicznych. Jasne, niemal białe i bardzo orzeźwiające piwo o ziołowo-kwiatowym aromacie i lekko kwaskowym smaku zostało niemal zapomniane. Jeszcze 55 lat temu praktycznie nigdzie nie można było się go napić, nawet w ojczystym Regionie Flamandzkim. Na szczęście za sprawą belgijskiego pasjonata, dzisiaj cieszymy się wyjątkowym smakiem piwa białego, szczególnie popularnego latem. Pierre Celis z Hoegaarden w belgijskiej Brabancji, samodzielnie odtworzył recepturę piwa w stylu witbier, które było warzone w pobliskim, zamkniętym już wtedy browarze. Działo się to w drugiej połowie XX wieku. Dzięki idealnej recepturze i smakowi, który przypominał “stare, dobre piwo”, Oud Hoegaards Bier, bo tak nazwał swój flagowy specjał, piwo białe stało się bardzo popularne w Belgii. Na fali piwnej rewolucji przypłynęło również do Polski.
Charakterystyczny smak piwa białego – pszenicznego trunku, górnej fermentacji można pokochać przede wszystkim latem. Witbier powinien być lekki, z zawartością alkoholu od 4,5 do 5,5 % obj., o jasnej, niemal białej barwie, z białą, drobnopęcherzykową pianą, która dosyć długo utrzymuje się w szklance. Od początku 2019 roku dostepny jest także wariant Żywiec 0,0% Białe w oferowany w ramch Strefy Zero. Piwo zazwyczaj jest niefiltrowane, dzięki temu ma niską przejrzystość i wysoką mętność, a w szklance może lekko opalizować lub być całkiem nieprzejrzyste. Dzieje się tak za sprawą wyższej zawartości drożdży lub skrobi. Nazwa piwo białe z pewnością wzięło się właśnie od tego specyficznego, mlecznego wyglądu trunku.
Bardzo często główną przyprawą w tym stylu piwnym nie jest chmiel, a kolendra lub gorzkie pomarańcze. Dodatek ziół (kolendry, rumianku, kminu rzymskiego) nadaje trunkowi wyjątkowego kwiatowo-żywiczno-ziołowego smaku. Gorzkie pomarańcze, czyli curacao nadają owocowy aromat i wzmacniają goryczkę. Po otwarciu piwa białego powinien unieść się apetyczny, letni zapach, który zachęca do ugaszenia pragnienia.
Osoby, które jeszcze nie piły witbiera mogą być nieco zaskoczone orzeźwiającym, lekko kwaskowym smakiem trunku. Delikatna słodycz z aromatami wanilii lub miodu i pszenicy uwieńczona jest zazwyczaj lekko gorzkim lub wyraźnie kwaskowym finiszem. Subtelny smak kolendry lub innych ziół nie powinien dominować nad skórką gorzkiej pomarańczy. Piwo białe jest idealne na pierwsze spotkanie z innymi stylami piwnymi niż popularny lager – jeśli nie wiecie od czego zacząć przygodę z piwami rzemieślniczymi, to piwo białe stanowi doskonały wybór!
Żywiec Białe to wariacja na temat interesującego piwnego stylu jakim jest witbier – znajdziemy w nim to, co najciekawsze i najbardziej charakterystyczne dla piw pszenicznych, czyli jasną barwę, łagodny smak, ziołowym zapach kolendry i bananowy aromat. Doskonale orzeźwia i odświeża w gorące dni. Mariaż przypraw i słodu pszenicznego skutkuje nieprzeciętnym piwem sesyjnym, które umili letnie wieczory i spotkania z przyjaciółmi. Delikatny i lekki trunek o zawartości alkoholu 4,9% obj. intryguje i zaskakuje intensywnym orzeźwieniem. Świetnie nadaje się do szybkiego ugaszenia pragnienia, dzięki wysokiemu wysyceniu i wytrawnemu finiszowi. Żywiec Białe ma jasny kolor, jest naturalnie mętne, a gęsta i drobnopęcherzykowa piana cieszy oko i długo utrzymuje się w szklance.
Piwo w tym stylu świetnie współgra z letnimi daniami obiadowymi i kolacyjnymi np. makaronami, owocami morza, cytrusowymi deserami. Witbier powinien być podawany dobrze schłodzony, w temperaturze pomiędzy 4-6 stopniami Celsjusza, by potęgować uczucie odświeżenia i orzeźwienia. Idealne szkło do którego powinniśmy go przelać to wysoka, smukła szklanka rozszerzająca się ku górze, pozwalająca na zbudowanie odpowiedniej piany. Popularne są również kanciaste pokale, wykonane z grubego szkła, które na dłużej utrzymują niską temperaturę trunku.
Po Żywiec Białe najlepiej sięgnąć w upalny wieczór, szczególnie po równie gorącym dniu, który męczy nasze ciało i zmysły. Dzięki trunkowi poczujemy solidną dawkę chłodu i orzeźwienia. Piwa białe idealnie nadają się dla osób, które nie przepadają za chmielową goryczką ani nie lubią mocnych piw, za to uwielbiają aromaty przypraw i cytrusów.