Żywiec Białe

Lekkie, jasne, o orzeźwiającym i delikatnym charakterze - takie właśnie jest Żywiec Białe!

Biere blanche, witbier czy po prostu piwo białe to nazwa stylu piwnego, którego korzenie sięgają belgijskich piw pszenicznych. Jasne, niemal białe i bardzo orzeźwiające piwo o ziołowo-kwiatowym aromacie i lekko kwaskowym smaku zostało niemal zapomniane. Jeszcze 55 lat temu praktycznie nigdzie nie można było się go napić, nawet w ojczystym Regionie Flamandzkim. Na szczęście za sprawą belgijskiego pasjonata, dzisiaj cieszymy się wyjątkowym smakiem piwa białego, szczególnie popularnego latem. Pierre Celis z Hoegaarden w belgijskiej Brabancji, samodzielnie odtworzył recepturę piwa w stylu witbier, które było warzone w pobliskim, zamkniętym już wtedy browarze. Działo się to w drugiej połowie XX wieku. Dzięki idealnej recepturze i smakowi, który przypominał “stare, dobre piwo”, Oud Hoegaards Bier, bo tak nazwał swój flagowy specjał, piwo białe stało się bardzo popularne w Belgii. Na fali piwnej rewolucji przypłynęło również do Polski.

Charakterystyczny smak piwa białego – pszenicznego trunku, górnej fermentacji można pokochać przede wszystkim latem. Witbier powinien być lekki, z zawartością alkoholu od 4,5 do 5,5 % obj., o jasnej, niemal białej barwie, z białą, drobnopęcherzykową pianą, która dosyć długo utrzymuje się w szklance. Od początku 2019 roku dostepny jest także wariant Żywiec 0,0% Białe w oferowany w ramch Strefy Zero. Piwo zazwyczaj jest niefiltrowane, dzięki temu ma niską przejrzystość i wysoką mętność, a w szklance może lekko opalizować lub być całkiem nieprzejrzyste. Dzieje się tak za sprawą wyższej zawartości drożdży lub skrobi. Nazwa piwo białe z pewnością wzięło się właśnie od tego specyficznego, mlecznego wyglądu trunku.

Bardzo często główną przyprawą w tym stylu piwnym nie jest chmiel, a kolendra lub gorzkie pomarańcze. Dodatek ziół (kolendry, rumianku, kminu rzymskiego) nadaje trunkowi wyjątkowego kwiatowo-żywiczno-ziołowego smaku. Gorzkie pomarańcze, czyli curacao nadają owocowy aromat i wzmacniają goryczkę. Po otwarciu piwa białego powinien unieść się apetyczny, letni zapach, który zachęca do ugaszenia pragnienia.

Orzeźwiające drinki z piwem

Piwo nie jest popularnym składnikiem drinków i koktajli. Jednak owocowe i ziołowe miksy z piwem w roli głównej dają ciekawe i orzeźwiające połączenie. Idealnie nadają się na...
Czytaj dalej

Osoby, które jeszcze nie piły witbiera mogą być nieco zaskoczone orzeźwiającym, lekko kwaskowym smakiem trunku. Delikatna słodycz z aromatami wanilii lub miodu i pszenicy uwieńczona jest zazwyczaj lekko gorzkim lub wyraźnie kwaskowym finiszem. Subtelny smak kolendry lub innych ziół nie powinien dominować nad skórką gorzkiej pomarańczy. Piwo białe jest idealne na pierwsze spotkanie z innymi stylami piwnymi niż popularny lager – jeśli nie wiecie od czego zacząć przygodę z piwami rzemieślniczymi, to piwo białe stanowi doskonały wybór!

Żywiec Białe to wariacja na temat interesującego piwnego stylu jakim jest witbier – znajdziemy w nim to, co najciekawsze i najbardziej charakterystyczne dla piw pszenicznych, czyli jasną barwę, łagodny smak, ziołowym zapach kolendry i bananowy aromat. Doskonale orzeźwia i odświeża w gorące dni. Mariaż przypraw i słodu pszenicznego skutkuje nieprzeciętnym piwem sesyjnym, które umili letnie wieczory i spotkania z przyjaciółmi. Delikatny i lekki trunek o zawartości alkoholu 4,9% obj. intryguje i zaskakuje intensywnym orzeźwieniem. Świetnie nadaje się do szybkiego ugaszenia pragnienia, dzięki wysokiemu wysyceniu i wytrawnemu finiszowi. Żywiec Białe ma jasny kolor, jest naturalnie mętne, a gęsta i drobnopęcherzykowa piana cieszy oko i długo utrzymuje się w szklance.

Piwo w tym stylu świetnie współgra z letnimi daniami obiadowymi i kolacyjnymi np. makaronami, owocami morza, cytrusowymi deserami. Witbier powinien być podawany dobrze schłodzony, w temperaturze pomiędzy 4-6 stopniami Celsjusza, by potęgować uczucie odświeżenia i orzeźwienia. Idealne szkło do którego powinniśmy go przelać to wysoka, smukła szklanka rozszerzająca się ku górze, pozwalająca na zbudowanie odpowiedniej piany. Popularne są również kanciaste pokale, wykonane z grubego szkła, które na dłużej utrzymują niską temperaturę trunku.

Po Żywiec Białe najlepiej sięgnąć w upalny wieczór, szczególnie po równie gorącym dniu, który męczy nasze ciało i zmysły. Dzięki trunkowi poczujemy solidną dawkę chłodu i orzeźwienia. Piwa białe idealnie nadają się dla osób, które nie przepadają za chmielową goryczką ani nie lubią mocnych piw, za to uwielbiają aromaty przypraw i cytrusów.