O serwisie

Strona zawiera materiały przeznaczone dla osób pełnoletnich.

Ustawienia cookie

Piwna Rewolucja (Piwna Nowa Fala)

Ogólnoświatowy trend powrotu do piwowarstwa lokalnego, prowadzonego na niewielką skalę, często połączonego intensywnym eksperymentowaniem i poszukiwaniami nowych, nietypowych smaków. W Stanach Zjednoczonych, kolebce Nowej Fali, piwna rewolucja rozpoczęła się już w latach 60., a jej ikoną jest browar Anchor.

Jedną z najbardziej charakterystycznych cech Piwnej Rewolucji jest kontestacja koncernów piwowarskich i nienawiść do tzw. eurolagerów – czyli tego, co najbardziej kojarzy nam się ze słowem piwo, tego po co sięga najczęściej przeciętny konsument przy sklepowej półce, piw jasnych pełnych, o umiarkowanej goryczce.

Jednym ze znaków rozpoznawczych Piwnej Rewolucji, zwłaszcza w początkowej fazie, stało się wykorzystywanie amerykańskich, australijskich i nowozelandzkich odmian chmielu o intensywnych aromatach, zazwyczaj w dużej ilości, a ulubionym stylem piwnym stała się IPA.

Obecnie Piwna Nowa Fala sięga nie tylko po duże ilosci chmielu, lecz także po najróżniejsze dodatki, odkrywa i tworzy oryginalne piwne style lub nietypowe sposoby przechowywania piwa, np. leżakowanie w beczkach.