Browar Stary Rynek

Status

Funkcjonuje

http://www.royal-hotel.pl/browar

Adres

Rynek Kościuszki 11, 15-001 Białystok

Browar Stary Rynek znajduje się w samym centrum Białegostoku, od momentu otwarcia, pod koniec 2016 roku, robi furorę wśród białostockich miłośników piwa.

Stary Rynek to browar restauracyjny połączony z hotelem, znajduje się w samym sercu Białegostoku przy Rynku Kościuszki 11. Lokal jest dwupoziomowy, na parterze znajduje się typowa restauracja z ofertą dań obiadowych, przystawek i deserów, które częściowo powstają na bazie piwa lub składników używanych do jego produkcji. Latem ogromną popularnością cieszą się lody o smaku piwa, zimą na stołach króluje miętus w cieście piwnym oraz burger z dziczyzną i pastą grzybową.

Pub znajduje się na poziomie -1, po wejściu do sali od razu rzucają się w oczy dobrze wyeksponowane kadzie warzelne o łącznej pojemności 10 hektolitrów. Industrialny wystrój wnętrza pasuje do schematycznego rysunku ciągu technologicznego browaru, który znajduje się na ścianie obok baru oraz niezwykłego nalewaka imitującego miedziane części przemysłowej aparatury. Po drugiej stronie pomieszczenia za wygodnymi fotelami można przyjrzeć się podświetlonym tankom fermentacyjno-leżakowym, z których prosto do nalewaków leje się piwo. Pub urządzony jest tak, by osoby potrzebujące więcej prywatności też znalazły miejsce dla siebie przy stolikach sprytnie ukrytych w różnych zakamarkach pomieszczenia.

Stary Rynek nie jest typowym browarem restauracyjnym gdzie warzone jest 3-5 typów piw dostępnych zawsze w standardowej ofercie – tutaj co kilka tygodni można znaleźć całkiem inne, eksperymentalne piwo warzone na bazie wyselekcjonowanych słodów z dodatkiem nowofalowych lub tradycyjnych odmian chmielu. Piwny fundament browaru to Pszeniczne, Pils, Marcowe oraz American IPA. Znakomici piwowarzy: Czesław Dziełak laureat wielu prestiżowych konkursów piwowarskich, certyfikowany sędzia piwny PSPD i juror konkursów piwnych oraz Dawid Bobryk laureat XV Konkursu Piwowarów Domowych dają w tym miejscu upust swojej piwnej fantazji warząc wyśmienite trunki. Ich filozofią jest łączenie tradycji z nowoczesnością, potrafią odtwarzać i na nowo interpretować historyczne style piwne, dzięki temu powstają unikalne piwa o wyjątkowym smaku i aromacie np. Wędzone Marcowe, Milk Stout czy Royal Black.

Piwa podawane są w szkle o różnej pojemności, można zamówić zestaw degustacyjny składający się z pięciu piw o pojemności 100 ml. Mamy również do wyboru małe piwo 0,33 l oraz duże 0,5 l. Piwowarzy pomyśleli także o kierowcach i zamknęli swoje piwo w brązowe butelki o pojemności 0,33 l, dzięki temu każdy może delektować się wyśmienitymi trunkami także w domu.

Do Starego Rynku można wybrać się na piwo z przyjaciółmi, randkę z miłośniczką piwa oraz na spotkanie biznesowe, które będzie okraszone nie tylko dobrymi trunkami, ale także świetnym jedzeniem.

 

Fotografie: Browar Stary Rynek