Piwo bezalkoholowe a dieta

Piwa bezalkoholowe szturmem zdobywają rynek, bo to napój dla każdego - przydadzą się sportowcom, kobietom w ciąży lub karmiącym, kierowcom czy po prostu smakoszom! Nie wierzysz? Spróbuj!

Powodów sięgania po piwo bezalkoholowe może być bardzo wiele - zazwyczaj na pierwszych miejscach wymieniane są prowadzenie samochodu, niechęć do alkoholu w ogóle, ciążę i karmienie piersią, zdrowie lub przyjmowane leki, a także osobiste przekonania i czynniki związane z religią. Najczęściej jednak po piwo bezalkoholowe sięgają osoby, które po prostu lubią smak piwa od innych napojów orzeźwiających, zwłaszcza jeśli dodatkowo wiąże się to ze zdrowym stylem życia, uprawianiem sportu i dbaniem o dietę. Piwo bezalkoholowe to wtedy oczywisty wybór, bo ma ono znacznie mniej kalorii niż napoje gazowane i soki, niższą zawartość cukru, a jednocześnie stanowi źródło cennych mikro- i makroelementów oraz witamin. 

Piwo bezalkoholowe ma też zdecydowanie mniej kalorii niż zwykłe piwo. Jedyną różnicą między nimi jest właśnie alkohol. Należy jednak pamiętać, że nie jest to woda i jakieś kalorie musi jednak zawierać ;) Możemy założyć, że przeciętna porcja piwa całkowicie pozbawionego alkoholu (0,5 litra) to od mniej niż 100 do około 180 kcal, średnio można przyjąć, że w 100 gramach napoju to około 25 kcal, czyli znacznie mniej niż np. w soku pomarańczowym czy coli! Na zawartość kaloryczną wpływ może mieć również rodzaj piwa, dodatek soków czy syropów smakowych oraz stosunek zawartości jego 4 składników: wody, słodu, chmielu i drożdży.

W tradycyjnym piwie aż 2/3 kalorii pochodzi bezpośrednio z alkoholu.

Zatem piwo bezalkoholowe to bardzo dobry wybór, jeśli nadal chcesz rozkoszować się znanym smakiem, ale oprócz tego zależy ci na utrzymaniu niskokalorycznej diety. Oczywiście wszystko zależy od tego, jak często i w jakich ilościach popijamy złoty trunek oraz przede wszystkim czy nie łączymy go z niezdrowymi i tuczącymi przekąskami.

Dodatkowo warto wiedzieć, że przecież piwo to nie tylko kalorie. Bezalkoholowe piwo dostarcza organizmowi również innych składników niezbędnych do funkcjonowania. Jedna butelka potrafi zaspokoić 10% zapotrzebowania na witaminy z grupy B. Jest źródłem choliny (witamina B4), która wpływa na pracę mózgu i układu nerwowego oraz niacyny, czyli witaminy B3, odpowiedzialnej za funkcjonowanie układu hormonalnego człowieka. Poza tym piwo dostarcza organizmowi 17% niezbędnych kwasów foliowych, dzięki którym mogą powstawać nowe komórki. Zawiera także ryboflawinę, czyli składnik odpowiedzialny za rozkładanie pokarmów w organizmie. Właśnie dlatego piwo tak dobrze pasuje do ciężkostrawnych dań.

Piwo bezalkoholowe jest zatem nie tylko mniej kaloryczne niż to zawierające alkohol, ale również w smaku często niczym mu nie ustępuje. A dodatkowo zawiera ważne dla organizmu składniki, więc następnym razem, gdy będziecie się zastanawiać nad wyborem orzeźwiającego napoju w upalny dzień sięgnij po produkty ze Strefy Zero!

 

15 stycznia 2019 Birofilia.org