Piwne podsumowanie 2021 roku

Już po raz szósty zapytaliśmy miłośników piwa o ich preferencje i zwyczaje z nim związanie. Czy cena piwa ma znacznie? Gdzie kupujemy piwo i dlaczego po nie sięgamy? Czas poznać odpowiedzi!

Jak co roku zapytaliśmy społeczność Birofilia.org o podsumowanie mijających ostatnich 12 miesięcy. W naszej ankiecie udział wzięło 387 piwoszy, którzy odpowiedzieli na pytania dotyczące ich piwnej pasji, trendów i oczekiwań. Poniżej zamieszczamy podsumowanie Waszych odpowiedzi.

Piwo klupujemy w dużych sklepach
W 2021 roku piwo kupowaliśmy przede wszystkim w marketach i dyskontach – 38% oraz w sklepach i lokalach specjalistycznych – 37%, widać, że małe, osiedlowe sklepy przegrywają walkę na tym polu, a ich znaczenie stopniowo spada, wskazało je w tym roku zaledwie 15% odpowiadających, w porównaniu do 23% w ubiegłym roku. Wśród miejsc zakupu piwa pojawia się też po raz pierwszy Internet – 6%.

sklep_piwo.png

Cena piwa rośnie
Prawdopodobną przyczyną tego stanu rzeczy jest większa wrażliwość cenowa konsumentów – zwracanie większej uwagi na cenę piwa to największa pocovidowa zamiana, którą zauważyli u siebie konsumenci – wybrało tę odpowiedź 38% pytanych, najwięcej od początku badania. Na kolejnych miejscach znalazły się: zmiana miejsca kupowania piwa – 28%, inne rodzaje i marki kupowanego piwa – 18%, ograniczenie piwnych zakupów – 16% oraz samodzielne warzenie piwa w domu – 6%.

cena_piwa.png

Na rynku rządzi duet IPA/APA i jasne pełne (lagery i pilsy)
W tegorocznej ankiecie w wypadku wielu pytań wyraźnie zarysowuje się podział na starszych piwoszy i młodych miłośników piwa. Te dwie grupy wyraźnie się od siebie różnią, a ich preferencje i zwyczaje są kompletnie inne – starsi mają wyrobiony gust, kupują to co znają i lubią, są też bardziej wierni ulubionym markom. Z kolei młodzi chętniej szukają nowych smaków, nie przywiązują się do marek i nie są wobec nich tak lojalni jak starsi piwosze – sięgają raczej po piwo w ulubionym stylu niż z konkretnego browaru. Preferencje obu grup w kwestii ulubionego piwnego stylu też się różnią – starsi odbiorcy gustują w lagerach i ciemnych piwach, młodzi sięgają po APA, IPA, piwa pszeniczne, kwaśne i ogólnie chętniej piją piwa w różnych stylach, lubią też piwa lekkie i bezalkoholowe.

piwne_style_2021.png

Rośnie wybór piwnych stylów
Wśród najważniejszych trendów ubiegłego roku respondenci wskazywali coraz większą różnorodność piwnych stylów – 43%, powrót do tradycyjnych stylów piwnych – 36%, dużą popularność amerykańskich chmieli – 32%, leżakowanie piwa w beczkach – 31% oraz piwa bezalkoholowe i niskoalkoholowe – 26%. Co ciekawe poza tymi głównymi trendami różne grupy wiekowe zauważają inne tendencje – wśród młodszych osób mocniej zauważalne są piwa kwaśne oraz piwa z dodatkami, wśród starszych piwo leżakowane w beczkach.

piwne_trendy_2021.png
Piwa z dodatkami nie są już takim hitem jak kilka lat temu, jednak znalazły swoje stałe miejsce na piwnej scenie. W 2021 roku respondenci uznali, że najważniejsze dodatki to przyprawy – 20%. Jednak owoce (19%), soki owocowe (10%) i aromaty (12%) stanowią łącznie aż 41% wszystkich wskazań. Z jednej strony to dowód na dużą różnorodność i elastyczność naszego piwnego rynku, z drugiej na różne, niepowtarzające się preferencje tych grup konsumentów
dodatki_do_piwa.png

Pandemia przeszkadza nam coraz mniej
Trwająca wciąż pandemia nie wpłynęła znacząco na to, gdzie pijemy piwo – nadal najczęściej jest to dom, nasz, bądź znajomych, co wskazała prawie połowa pytanych, na dalszych miejscach pojawiają się lokale, wydarzenia oraz plener. Tylko 6% ankietowanych przyznało, że COVID-19 uniemożliwił im picie piwa tam, gdzie chcieli. Warto zwrócić uwagę, że w tym roku najpopularniejszą odpowiedzią w pytaniu o to, czego brakuje miłośnikom piwa w związku z trwającą pandemią było „niczego mi nie brakuje” wybrane przez 41% respondentów, co stanowi całkowite przeciwieństwo względem zeszłego roku, kiedy ta odpowiedź była najmniej popularna. Na kolejnych miejscach wśród odpowiedzi na to pytanie znalazła się niemożność uczestnictwa w piwnych wydarzeniach – 26%, wyjście do lokalu – 17% oraz spotkania ze znajomymi przy piwie – 16%. Niewątpliwie poluzowanie obostrzeń i otwarcie gastronomii, w tym barów i pubów miało na to niebagatelny wpływ.

pandemia_piwo_2021.png

Jasne czy ciemne? Jasne, że jasne
W 2021 roku najczęściej piliśmy piwo jasne – taką odpowiedź wskazało 76% uczestników ankiety, a wśród uczestników w wieku 18-29 lat aż 83%. Piwa ciemne tracą na znaczeniu i sięgają po nie głównie osoby powyżej 30 roku życia. Warto zwrócić uwagę na zmianę na pozycji piwnego lidera – APA/IPA z 28% odpowiedzi wyprzedziła minimalnie lagera. Jednak biorąc pod uwagę ostatnie 2 lata warto zauważyć powrót znaczenia lagera, co może być skutkiem osłabienia wpływu piwnej rewolucji i powrotu części piwoszy do tradycyjnych piwnych stylów.

piwne_style_IPA_lager_2021.png

Media społecznościowe to źródło wiedzy o piwie
W minionym roku o nowych piwach dowiadywaliśmy się głównie z mediów społecznościowych – blogów, kanałów na YouTube, Facebooka czy z Instagrama, odpowiedź tę wybrała połowa respondentów, na kolejnych miejscach znalazły się sklepy – 30% oraz znajomi – 9%. Potwierdza to silną pozycję Internetu wśród piwoszy jako źródła informacji o piwnych nowościach.

Jesteśmy bardzo ciekawi, co wydarzy się w 2022 roku, na co postawią browary i jak zareagują na to ich konsumenci!

Tutaj znajdziecie podsumowania z lat ubiegłych:
2016 https://birofilia.org/historie/piwo-laczy-wszystkich-raport-birofilia-2016.html
2017 https://birofilia.org/historie/piwne-podsumowanie-roku-2017.html
2018 https://birofilia.org/historie/piwne-podsumowanie-roku-spolecznosci-birofilia-org.html
2019 https://birofilia.org/historie/10-piwnych-trendow-2019-o-ktorych-musisz-wiedziec.html
2020 https://birofilia.org/hisorie/piwne-podsumowanie-2020.html

Badanie zostało zrealizowane w dniach 1–31 grudnia 2021, N=378.