Medale dla Cieszyna
Podczas uroczystej gali w ramach Poznańskich Targów Piwnych piwa Browaru Zamkowego Cieszyn zdobyły dwa medale!
Konkurs Piw Rzemieślniczych organizowany przez Browamatora odbywał się w tym roku już po raz 13. – to najważniejszy konkurs piw kraftowych w Polsce, więc sukces piw z Cieszyna w tak znamienitym, międzynarodowym gronie, tym bardziej cieszy. Na początku konkurs odbywał się razem z Festiwalem Birofilia oraz z tamtejszym Konkursem Piw Domowych, ale od 2015 roku oba konkursy zostały rozdzielone, a Konkurs Piw Rzemieślniczych przeniósł się do Poznania i stał się nieodzownym elementem tamtejszych Targów Piwnych.
Organizatorzy zdefiniowali na potrzeby konkursu piwo rzemieślnicze jako „takie, które piwowar znany z imienia i nazwiska, sam lub z pomocą załogi, warzy wg autorskiej receptury w ilości do 5 tysięcy hl gotowego piwa rocznie”. Konkursowe statystyki jak nic innego świadczą o rozwoju piwnego rynku w ciągu ostatnich lat oraz oczywiście o znaczeniu samej nagrody – rokrocznie bite są rekordy zgłoszeń, w 2016 zgłoszono 324 trunków, rok później już 547, a w tym roku w szranki stanęło 631 piw oraz miodów pitnych i to nie tylko z naszego kraju, ale także z tak odległych zakątków jak Słowacja, Norwegia czy… Panama! Aż trudno uwierzyć, że w konkursie Kraft Roku 2018 przyznano w tym roku nagrody w 50 kategoriach, a liczba browarów biorących udział w tegorocznej rywalizacji to już ponad 100, co oznacza że w szranki stanęła 1/3 polskiej sceny kraftowej! Widać zatem dynamiczny wzrost zarówno ocenianych przez międzynarodowe jury stylów, jak i liczby zgłaszanych do konkursu piw – to najlepszy znak świadczący o dobrej kondycji polskiego piwowarstwa rzemieślniczego i dynamicznym rozwoju rynku. W tym roku piwa oceniało 21 certyfikowanych sędziów Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych z Tomaszem Kopyrą na czele oraz 14 sędziów zagranicznych z takich krajów jak USA, Niemcy, Czechy, Szwecja, Holandia czy Japonia.
Ciekawostką tegorocznej edycji z pewnością był laureat głównej nagrody, czyli tytułu Kraftu Roku 2018, ponieważ tytuł ten zdobył dortmunder, czyli odmiana jasnego lagera! Czyżby piwowarstwo rzemieślnicze w 2018 roku, po latach najbardziej szalonych eksperymentów zdecydowało się na powrót do korzeni i warzenie tego, co najbardziej się z piwem kojarzy? Czas pokaże czy nagroda dla lagera to przypadek, czy początek nowego trendu wśród browarów kraftowych.
Podobnie jak w latach ubiegłych, tak i w tym roku do konkursu stanął Browar Zamkowy Cieszyn. A zdobyte nagrody potwierdzają wyjątkową jakość produkowanych na polsko-czeskim pograniczu piw! W Konkursie Piw Rzemieślniczych Kraft Roku 2018 Czeski Pils Cieszyński, laureat Międzynarodowego Cieszyńskiego Konkursu Piw Domowych PSPD 2017 w kategorii Czeski Pilsner, z recepturą autorstwa Czecha Franciszka Sikowy, zdobył srebrny medal. Jury doceniło bogaty, słodowy smak, który wydobywa ze zborza w procesie zacierania dekokcyjnego oraz wyraźny chmielowy smak i aromat pochodzące z trzech czeskich odmian chmielu: Saaz, Sladek oraz Premiant.
Natomiast znany i lubiany Porter Cieszyński, warzony według dawnej receptury piwowarów z Cieszyna, uplasował się na trzecim miejscu w swojej kategorii. Jest to treściwe, ciemne i mocne piwo dolnej fermentacji z gęstą, kremową pianą, w jego aromacie dominują nuty kawowe i czekoladowe pochodzące z wykorzystanych w procesie produkcji ciemnych słodów – wyraźna słodycz tego piwa skontrowana jest przez odpowiednią goryczkę. Jest to mocne piwo, o zawartości alkoholu w granicach 10%, które doskonale nadaje się do leżakowania i długotrwałego, nawet kilkuletniego, przechowywania. W odpowiednich warunkach trunek ten dojrzewa, staje się bardziej wyrazisty, a smak i aromat wzbogacają się o nuty suszonych owoców, które dodają mu charakteru i znacząco zwiększają przyjemność konsumpcji :)
Wysoka ocena pochodząca nie tylko od konsumentów, ale także od profesjonalnych sędziów piwnych, to wyjątkowa radość i wyróżnienie dla browaru i pracujących tam ludzi. Wszystkim laureatom konkursu gratulujemy i cieszymy się, że mamy w kraju tylu wybitnych piwowarów. To wielka radość i zaszczyt znaleźć się w tak zacnym gronie!