Premiera Czeskiego Pilsa Cieszyńskiego

zwycięzcy Międzynarodowego Cieszyńskiego Konkursu Piw Domowych PSPD

Bohemian pilsener, czyli czeski pilzner był pierwszym piwem dolnej fermentacji, które zdobyło ogromną popularność w Europie już w XIX wieku. W tym roku serca Polaków i Czechów podbije nowa adaptacja tego znanego i lubianego stylu, która swoją premierę będzie miała podczas Cieszyńskiej Jesieni Piwnej.

700_czeski_pils_cieszynski.png

Co łączy laureata ubiegłorocznego Międzynarodowego Cieszyńskiego Konkursu Piw Domowych PSPD Františka Sýkorę i ojca najpopularniejszego stylu piwnego w Europie Josefa Grolla? Z pewnością uczucie, że uwarzone przez nich piwo jest najlepsze! Panowie dzielili również zamiłowanie do legendarnego już stylu piwnego – czeskiego pilsnera.

Nie będziemy się ścigać

O polskim rynku piwnym, nowościach i pracy, która jest pasją rozmawiamy z Dominikiem Szczodrym, naczelnym piwowarem Browaru w Cieszynie.
Czytaj dalej

Historia najpopularniejszego, czeskiego lagera sięga lat trzydziestych XIX wieku, gdy mieszkańcy Pilzna zbuntowali się przeciwko paskudnemu trunkowi, który warzyli miejscowi piwowarzy. Na ogólnym wiecu postanowili zbudować miejski browar, który przyniesie im nie tylko dużo lepsze piwo, ale także chwałę, sławę i pieniądze. Zatrudnili zdolnego piwowara z Bawarii – Josefa Grolla, który wkrótce rozpoczął warzenie nowego piwa. Legenda głosi, że piwowar wyjeżdżając z Bawarii podkradł tamtejsze drożdże fermentujące w niższych temperaturach i zrobił z nich doskonały użytek w nowym miejscu, podobnie jak z bawarskiej metody zacierania, która nosi obecnie nazwę dekokcji, a skutkuje wydobyciem ze słodu pełni smaku i aromatu. W 1842 roku miejski browar w Pilźnie opuściła pierwsza partia beczek, wypełnionych po brzegi klarownym piwem dolnej fermentacji. Do chmielenia wykorzystał lokalny, aromatyczny chmiel żatecki (Saaz), który nadał piwu szlachetną goryczkę. Wkrótce trunek zdobył popularność na terenie całych Czech oraz w Austrii i na Węgrzech. Nazwano go zwyczajnie Piwo Pilsner, od miejscowości, w której go wytwarzano. Piwo Josefa Grolla dało początek wszystkim klarownym trunkom, dolnej fermentacji typu pilsner. Pilzneńskie piwo warzone jest do dzisiaj w browarze Plzeňský Prazdroj

Kontynuując narodowe tradycje warzenia piwa i realizując swoją pasję Czech František Sýkora uwarzył pilsnera według własnej receptury w zaciszu swojego domu i wysłał go na ubiegłoroczny Międzynarodowy Cieszyński Konkurs Piw Domowych PSPD w kategorii Czeski Pilsner. Sędziowie ocenili jego trunek najlepiej.. Tak świetna receptura i wyjątkowy trunek zasłużył na uwarzenie go na większą skalę w Browarze Zamkowym Cieszyn. Ze współpracy Pana Františka z cieszyńskimi piwowarami powstał wyjątkowy, międzynarodowy Czeski Pils Cieszyński, którego będzie można spróbować w pierwszy weekend września na polsko czeskim pograniczu podczas Cieszyńskiej Jesieni Piwnej.

Czeski Pils Cieszyński to klasyka stylu – wyraźna goryczka pochodząca z czeskich odmian chmielu jest doskonale zbilansowana z pełnią słodowych aromatów. Charakterystyczny ziołowo-korzenny zapach miło łechce powonienie i jest następstwem zastosowania trzech odmian chmielu: Saaz, Sladek i Premiant. Jasne słody, między innymi CaraPils® karmelowy zapewniły odpowiednie ciało i pełnię słodowych aromatów. Współczesny Czeski Pils, tak jak jego protoplasta, warzony jest z wykorzystaniem zacierania metodą dekokcyjną i ma średnią zawartość alkoholu (5,5% obj.). Początkowo słodowy smak ma goryczkowy, półwytrawny finisz, który zapewnia silne orzeźwienie. Piwo podawane w idealnej dla tego stylu temperaturze około 10 stopni Celsjusza świetnie gasi pragnienie i cieszy oko gęstą, drobnopęcherzykowa pianą, która długo utrzymuje się w szkle.

Czeski Pils Cieszyński z sygnaturą autora na etykiecie dostępny będzie w najlepszych pubach i piwnych sklepach w całej Polsce, tuż po premierze we wrześniu.