Rekordowy porter z Cieszyna!

Browar Zamkowy w Cieszynie swoje tegoroczne święto - jubileusz 170-lecia powstania - postanowił uczcić tak, jak potrafi najlepiej, czyli piwem.

Aby uczcić pokolenia piwowarów, które były tu przed nami wybraliśmy to, co mamy najlepszego, nasze najmocniejsze piwo - porter bałtycki. Traktujemy je jako hołd dla historii, upamiętnienie pracowników, którzy na przestrzeni trzech wieków - XIX, XX i obecnego XXI - rozwijali browar w Cieszynie. - mówi Dominik Szczodry, naczelny piwowar w cieszyńskim browarze.

Porter bałtycki to styl piwny charakterystyczny dla naszego regionu, polski wkład w rozwój światowego piwowarstwa i jego różnorodność. Ciemne, mocne i aromatyczne piwo idealnie sprawdza się w długie, zimowe wieczory. Doskonale nadaje się do leżakowania, bo podobnie jak wino, im jest starszy, tym lepszy. Z czasem, zarówno jego smak, jak i aromat, nabierają głębi i szlachetności.

 

porter_jubileuszowy_cieszyn_170lat.png

To będzie wyjątkowe piwo - jeszcze mocniejsze od standardowej wersji naszego porteru. Zdecydowanie najpotężniejsze, z jakim się mierzyliśmy – 23% ekstraktu oraz 10,5 % alkoholu. Dodaliśmy do niego suszonych śliwek i dębowych wiórków z beczek po Whisky - nietypowe składniki miały za zadanie dodatkowo podkreślić aromaty naturalnie występujące w tym piwie. A potem odstawiliśmy całość na bardzo długo - leżakowało w tankach aż 18 miesięcy, aby dojrzało do tej wyjątkowej chwili. To chyba nowy polski rekord. - zdradził nam jeszcze piwowar - Porter jubileuszowy jest gładki, łagodny, ułożony - dominują w nim nuty śliwkowo-dębowe, znajdziemy w nim także aromaty czekoladowo-kawowe, tak charakterystyczne dla porteru, z delikatną nutą rodzynek i wanilii.

To jeszcze nie koniec dobrych wiadomości - tak wyjątkowe piwo z pewnością wymaga równie wyjątkowej oprawy i tak też będzie w tym wypadku. Porter jubileuszowy trafi w ręce klientów w unikalnej butelce z zamknięciem kabłąkowym, zapakowane w specjalną tubę, w której znajdzie się dodatkowo dedykowane szkło - goblet.

Premiera jubileuszowego porteru odbędzie się podczas Brackiej Jesieni 2016. Potem piwo będzie dostępne w sklepach na terenie całej Polski. Termin ważności wynosi 2 lata, więc spokojnie można będzie leżakować to piwo jeszcze we własnym zakresie. - powiedział nam na koniec Dominik Szczodry. 

My już nie możemy się doczekać, a Wy?