Z kim na piwo?

Gdybyście mogli umówić się na piwo z dowolnym politykiem, to kogo byście wybrali? A z którym politykiem najchętniej napiliby się piwa Polacy?

Postanowiliśmy przyporządkować poszczególnym kandydatom odpowiadające im piwne style, więc nasz ranking podpowie Wam nie tylko z kim, ale i jakiego piwa można byłoby się napić.

Co ciekawe, zdecydowanie bardziej wyrazistą czołówkę ma lista zagranicznych gości, z którymi chcielibyśmy wybrać się na piwo, a gdy przychodzi do rodzimych polityków dają o sobie znać polityczne przekonania i podziały.

 

Świat

Polacy najchętniej poszliby na piwo z kończącym właśnie swoją drugą kadencję 44. prezydentem Stanów Zjednoczonych Barackiem Obamą – wybrało go aż 82% respondentów! Naszym zdaniem jedynym piwem, które mogłoby uprzyjemnić takie spotkanie, jest trunek produkowany w Białym Domu – piwo powstaje na prośbę prezydenta i dzięki jego funduszom, które posłużyły do zakupu zestawu do warzenia :) Chodzi oczywiście o White House Honey Ale, po raz pierwszy zostało uwarzone w 2011 roku. Jeśli chcecie spróbować swoich sił w produkcji „prezydenckiego” piwa nic nie stoi na przeszkodzie, bo jego receptura jest publicznie dostępna.

Kolejnym politykiem na liście jest… Królowa Brytyjska Elżbieta II! Na piwo chciałoby się z nią umówić aż 66% respondentów. Nie ma mowy, by w jej towarzystwie napić się jakiegokolwiek innego piwa niż tradycyjne brytyjskie ale, najpopularniejszego wśród Anglików piwa i symbolu brytyjskiego piwowarstwa. Nie jesteśmy tylko pewni, co mówi na ten temat dworska etykieta ;)

600_600_z_kim_na_piwo_swiat.png

 

Polska

Dopiero na trzecim miejscu ogólnego zestawienia pojawia się pierwszy Polak – najchętniej napilibyśmy się piwa z Pawłem Kukizem, dawniej liderem grupy Piersi, a obecnie politykiem i liderem ugrupowania Kukiz ’15. Naszym zdaniem z takim gościem najlepiej byłoby napić się najpopularniejszego w Polsce piwa, czyli jasnego pełnego lagera, które z pewnością towarzyszyło koncertom jego kapeli.

Po 52% Polaków miałoby ochotę na spotkanie przy piwie w towarzystwie Donalda Tuska oraz Roberta Biedronia. Ze względu na europejską karierę byłego polskiego premiera i jego aktualne stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej z siedzibą w Brukseli, stylem piwnym najbardziej odpowiadającym jego karierze wydają się charakterystyczne dla Belgii piwa fermentacji spontanicznej, np. z pobliskiego browaru Lindemans, za których szczególny smak i aromat odpowiadają lokalne, dzikie szczepy drożdży. Z Robertem Biedroniem, prezydentem Słupska, najlepiej byłoby się napić lekkiego, orzeźwiającego piwa idealnego na lato – naszym zdaniem najlepiej sprawdzi się w tym wypadku saisson lub witbier. Jego otwarty styl prowadzenia polityki wydaje się wprost wymarzony do pogaduszek w ciepły wieczór na słupskiej starówce.

600_600_z_kim_na_piwo.png

Kolejne miejsca na liście przypadły dwóm wyjątkowym kobietom – Hilary Clinton jest wymarzonym towarzystwem przy piwie dla 51% respondentów, natomiast niemiecka kanclerz Angela Merkel przypadła do gustu dokładnie połowie pytanych. Warto w tym wypadku sięgnąć po lekkie i subtelne w smaku trunki, bardziej kobiece odmiany piwa. Podczas piwnego spotkania z niemieckim szefem rządu sprawdzi się piwo pszeniczne, np. pochodzący z Monachium Paulaner, który doskonale prezentuje charakterystyczne dla tego stylu i bardzo kobiece aromaty bananów i goździków. Na spotkanie z amerykańską Pierwszą Damą i pierwszą w historii kobietą kandydującą na urząd prezydenta USA idealne wydaje się piwo szampańskie, fermentowane przy użyciu drożdży pierwotnie wykorzystywanych w winiarstwie.

Polski prezydent Andrzej Duda znalazł się na czwartym miejscu wśród polskich polityków i 48% Polaków chciałoby spędzić z nim czas przy piwie.  Tradycyjny, rodzimy styl piwny – porter bałtycki – to w tym wypadku najlepszy wybór. Jego wyjątkowy charakter, nietypowa historia oraz wyrazisty, bogaty smak pasuje do powagi urzędu i z pewnością sprawdzi się podczas uroczystego spotkania z głową państwa, bo zdecydowanie jest to nasz wkład w historię światowego piwowarstwa.

Ostatnim polskim politykiem, który zmieścił się na naszej liście najbardziej pożądanych towarzyszy przy piwie, jest Piotr Liroy-Marzec znany przede wszystkim ze swojej kariery raperskiej w latach 90. Jego mocne teksty i wyrazisty charakter najlepiej podkreśliłaby intensywna, chmielowa IPA – ikona piwnej nowej fali, która zrewolucjonizowała świat piwa.

Zestawienie polityków, z którymi najbardziej chcielibyśmy napić się piwa, zamyka kontrowersyjny prezydent-elekt – Stanów Zjednoczonych Donald Trump. Tutaj wybór stylu jest zupełnie oczywisty – APA, czyli American Pale Ale, który stanowi amerykańską wersję tradycyjnego brytyjskiego ale.

Badanie „Z kim Polacy najchętniej wybraliby się na piwo” przeprowadziła w dniach 1-5 grudnia 2016 na reprezentatywnej grupie dorosłych Polaków firma badawcza Millward Brown dla Grupy Żywiec. Ankietowani wybierali niezależnie polityków polskich i światowych, z którymi najchętniej wybraliby się na piwo, opublikowane wyniki zawierają po 5 najczęściej powtarzających się nazwisk w obu wariantach – z Polski i z zagranicy.

A z kim Wy chcielibyście się spotkać przy piwie?

 

Fotografie z zasobów White House (Pete Souza / White House),Public domain.

 

Piwne atrakcje Pomorza – top 5

Pomorze to nie tylko piękne nadmorskie tereny, kąpiel w Bałtyku, zbieranie bursztynów i leniwy odpoczynek na plaży. Urlop na Pomorzu można spędzić o wiele bardziej aktywnie np....
Czytaj dalej