Piwne atrakcje Pomorza – top 5
Pomorze to nie tylko piękne nadmorskie tereny, kąpiel w Bałtyku, zbieranie bursztynów i leniwy odpoczynek na plaży. Urlop na Pomorzu można spędzić o wiele bardziej aktywnie np. podążając szlakiem piwnych atrakcji.
5. Morze Piwa Gdynia
Gdy odwiedzicie już Gdyńskie Akwarium, to „tuż za rogiem” znajduje się prawdziwy raj dla miłośników dobrego piwa. Morze Piwa to multitap, gdzie z 13 kranów leją się wyśmienite piwa z polskich browarów. Wnętrze lokalu urządzone jest minimalistycznie i nawiązuje oczywiście do stylistyki marynistycznej. Morze Piwa w środku wygląda jak nowoczesna kabina okrętowa. Pomocni barmani dobiorą piwo nawet dla najbardziej wybrednych gust. Trunki szybko rotują, więc w trakcie tygodniowego urlopu jest szansa spróbowania naprawdę różnorodnych piw. To miejsce, które każdy szanujący się Birofil powinien odwiedzić.
4. Minibrowar Kowal i Muzeum Piwowarstwa Koszalin
Minibrowar Kowal założony jest przez pasjonata browarnictwa, który z warzeniem piwa związany jest już ponad 20 lat. Browar restauracyjny mieści się w starej części niegdysiejszego Browaru Brok, w którym pracował Artur Piątek, właściciel Kowala. Bardzo przestronny lokal podzielony jest na kilka pomieszczeń. Do dyspozycji mamy pub, restaurację i mniejsze sale bankietowe. Pub posiada klimatyczny wystrój, pyszni się w nim warzelnia z dwoma kadziami a częściowo zbite tynki odkrywają grube ceglane ścianki, które latem zapewniają przyjemny chłód. W ofercie dostępne jest 12 piw zmieniających się sezonowo. Nazwy nawiązują do słynnych miejscowości wypoczynkowych nad Bałtykiem. Właściciel browaru zajmuje się nie tylko warzeniem piwa, lubi także zbierać birofilia. Jego kolekcja rozrosła się na tyle, że mógł otworzyć własne minimuzeum browarnictwa. Oficjalne otwarcie nastąpiło w Noc Muzeum w 2017 roku, historyczne eksponaty pochodzą głównie z terenu Pomorza. Obecnie można obejrzeć ponad 600 birofiliów i zapoznać się z ciekawą historią piwowarstwa w Koszalinie i okolicach. Muzeum znajduje się na terenie Browaru.
3. Browar Kaszubska Korona w Szymbarku, browar i spa
Jeśli znajdujecie się w okolicach Trójmiasta macie rzut beretem do wyjątkowego miejsca na piwnym szlaku Pomorza. Kojarzycie sławny „Dom do góry nogami”, wiecie gdzie jest Największy Koncertujący Fortepian na Świecie albo Najdłuższa Deska Świata? To wszystko znajdziecie w Szymbarku na Kaszubach. Warto odwiedzić Centrum Edukacji i Promocji Szymbarku, nie tylko by poznać historię miejsca i obejrzeć rekordowe obiekty. Znajduje się tam także trzypoziomowy Browar Kaszubska Korona i Hotel Szymbark oferujący zabiegi w Łaźniach Piwnych. Piwa z browaru oparte są na tradycyjnych, kaszubskich recepturach. W menu na stałe gości 6 podstawowych trunków, a okazjonalnie warzone są piwa pszeniczne, jasny koźlak, porter bałtycki i piwo wędzone. Trunki podawane są na terenie browaru, gdzie dwa poziomy to bar i restauracja, a trzeci najniższy to warzelnia i fermentownia, czyli serce całego budynku. Kaszubską Koronę z pewnością polubią miłośnicy folkowych miejsc, gdzie obsługa ubrana jest w stroje stylizowane na ludowe, a w pomieszczeniu królują proste ławy z drewna, a atmosfera jest bardzo przyjazna.
2. Ulica Piwna Gdańsk + Browar Piwna
Gdańsk wypełniony jest po brzegi znakomitymi zabytkami i wiekową tradycją. Wędrując urokliwymi uliczkami Starego i Głównego Miasta można zachwycić się wyjątkowym klimatem tego miejsca. Warta obejrzenia poza zatłoczoną ul. Długą i Mariacką jest historyczna ul. Piwna. Przedłużenie ul. Chlebnickiej w sezonie letnim jest zamknięte dla ruchu kołowego, dzięki temu można spokojnie docenić piękno tego zaułka. Ul. Piwna niegdyś nosiła nazwę Jopengasse, pochodzącą od warzonego wówczas gdańskiego specjału – piwa jopejskiego. Mocny, gęsty i trunek znany był w całej Europie ze swoich leczniczych właściwości i niezwykłego smaku, obecnie podejmuje się próby odtworzenia receptury na podstawie szczątkowych informacji. Spacerując po tej uliczce można natrafić na historyczne kamieniczki, które niegdyś zamieszkiwane były przez znanych gdańszczan. Artystycznie zdobione fasady, piękne portale i balustrady przypominają o bujnej historii miasta. Gdy zmęczymy się zwiedzaniem lub latem pragniemy odrobiny orzeźwienia warto wejść na piwo do lokalnego browaru. Można go znaleźć pod nr 50/51. Browar Piwna zawsze oferuje 3 rodzaje lanego piwa, dodatkowo w sezonie można napić się bardziej fantazyjnych trunków. Jeśli chcemy zobaczyć jak produkuje się tutaj piwo i posłuchać nieco o jego historii można umówić się na indywidualne zwiedzanie minibrowaru. Pełni wrażeń i wiedzy możemy zatrzymać się tutaj na obiad, do dyspozycji mamy nie tylko piwo, ale także bogatą kartę dań.
1. Special Pub
I wreszcie numer jeden naszego zestawienia – zlokalizowany na Wyspie Spichrzów pieczołowicie odtworzony budynek Starej Giełdy w Elblągu obecnie mieści najlepszy pub w mieście. Choć wygląda jakby został wybudowany przed wieloma dekadami to jego historia liczy zaledwie kilka lat – budynek został ukończony w grudniu 2013 roku! Special Pub może poszczycić się niezwykłym sąsiedztwem mostu zwodzonego oraz niezwykłym układem – zwiedzanie zaczynamy od poziomu gruntu i przemieszczamy się w dół, chociaż nie schodzimy do podziemnych piwnic! Special Pub powstał z inicjatywy Romana Korzeniowskiego, ówczesnego dyrektora browaru w Elblągu, i jest ukłonem w stronę historii miasta, a jednocześnie ciekawym miejscem, które chętnie odwiedzają współcześni turyści. Specjal Pub znajduje się w sercu Elbląga, więc na pewno będzie Wam tam po drodze. Można tu coś przekąsić i napić się doskonałego piwa z lokalnego browaru – każdy birofil z pewnością spędzi tu miło czas.