Międzynarodowy Dzień Porteru Bałtyckiego

Piąta edycja Międzynarodowego Dnia Porteru Bałtyckiego czyli Baltic Porter Day już w sobotę 18 stycznia! Nie przegapcie tego święta i znakomitej okazji, by wybrać się do pubu!

Baltic Porter Day, czyli Międzynarodowy Dzień Porteru Bałtyckiego obchodzony jest z inicjatywy Marcina „Masona” Chmielarza, piwnego eksperta, który jest znany ze swojej miłości do tego stylu oraz bogatej wiedzy w tym zakresie. Pięć lat temu Baltic Porter Day (16.01.2016) odbywający się po raz pierwszy przyciągnął do pubów spore grono miłośników tego piwa, które na co dzień delektuje się nim w domowym zaciszu, a w zeszłym roku ten wyjątkowy dzień uczciło jeszcze więcej pubów w całej Polsce. Pomysłodawca chciał rozpowszechnić ten wyjątkowy, typowo polski styl, nie tylko wśród rodaków, ale także poza granicami kraju. Dlatego w drugiej połowie stycznia każdy birofil powinien zarezerwować w swoim kalendarzu czas na świętowanie i degustację nowych porterów bałtyckich, ponieważ inicjator ma nadzieję na globalną ekspansję wydarzenia.

Piwne mity: kolor butelki

W jakie butelki nalewane są piwa, czy istnieje różnica w smaku trunku w zależności od typu i koloru butelki, w której jest przechowywane?
Czytaj dalej

Temu wyjątkowemu świętu towarzyszą różne przedsięwzięcia mające na celu promocję porteru bałtyckiego i tematyczne wydarzenia piwne. Głównym celem Międzynarodowego Dnia Porteru Bałtyckiego jest popularyzacja tego piwnego skarbu Polski, jest to również doskonały moment na premiery takich piw z różnych browarów. Jak wygląda ten dzień? W wielu polskich i zagranicznych pubach na kranach są dostępne tylko lub przede wszystkim portery bałtyckie zarówno te lżejsze, bardziej pijalne, jak i klasyka stylu pozwalająca porządnie się rozgrzać w środku zimy. Obowiązywać będą promocje na portery, degustacje leżakowanych trunków, piwne opowieści i propozycje łączenia tego piwa z pysznymi daniami.

Marcin Chmielarz tak komentuje Dzień Porteru Bałtyckiego:

Z roku na rok rośnie zasięg, browary specjalnie na ten dzień wypuszczają swoje wersje porterów, puby serwują nawet kilka porterów naraz, a w sklepach półki zapełniają się butelkami polskich. Ale przede wszystkim coraz więcej ludzi chętnie sięga po to ciemne, mocne i bogate piwo.

Jak świętować Międzynarodowy Dzień Porteru Bałtyckiego? To proste – w piwnym menu na ten dzień koniecznie musi znaleźć się przedstawiciel tego stylu!  Idealnym sposobem na spędzenie tego wyjątkowego dnia jest spotkanie w większym gronie poświęcone porterowi – poza degustacją samego piwa można przygotować dopasowane do tego stylu potrawy, np. gulasz wołowy lub inne potrawy z wołowiny oraz dziczyzny albo czekoladowe ciasta i desery.

A zanim to nastąpi koniecznie dowiedzcie się więcej o historii i charakterystycznych cechach tego niezwykłego piwa – Porter Bałtycki – piwo z Polski.