Międzynarodowy Dzień Porteru Bałtyckiego

W sobotę 20 stycznia koniecznie wybierzcie się wieczorem do pubu! Miłośnicy portera bałtyckiego będą zachwyceni, bo w tym dniu odbywa się trzecia edycja Baltic Porter Day!

Baltic Porter Day, czyli Międzynarodowy Dzień Porteru Bałtyckiego to inicjatywa Marcina „Masona” Chmielarza, piwnego eksperta, który jest znany ze swojej miłości do tego stylu oraz bogatej wiedzy w tym zakresie. Dwa lata temu Baltic Porter Day (16.01.2016) odbywający się po raz pierwszy przyciągnął do pubów spore grono miłośników tego piwa, które na co dzień zazwyczaj delektuje się nim w domowym zaciszu, w zeszłym roku ten wyjątkowy dzień uczciło jeszcze więcej pubów w całej Polsce. Pomysłodawca chciał rozpowszechnić ten typowo polski styl, nie tylko wśród rodaków, ale także poza granicami kraju. Dlatego w drugiej połowie stycznia każdy birofil powinien zarezerwować w swoim kalendarzu czas na świętowanie i degustację nowych porterów bałtyckich, ponieważ inicjator ma nadzieję na globalną ekspansję wydarzenia.

Międzynarodowemu Dniu Porteru Bałtyckiego towarzyszą różne promocje, przedsięwzięcia mające na celu promocję tego stylu i wydarzenia piwne. Głównym celem święta jest popularyzacja tego piwnego skarbu Polski, jest to również doskonały moment na premiery takich piw z różnych browarów. Jak wygląda ten dzień? W wielu polskich i zagranicznych pubach na kranach będą dostępne tylko lub przede wszystkim portery bałtyckie zarówno te lżejsze, bardziej pijalne, jak i klasyka stylu pozwalająca porządnie się rozgrzać w środku zimy. Obowiązywać będą promocje na portery, degustacje leżakowanych trunków, piwne opowieści i propozycje łączenia tego piwa z pysznymi daniami.

Jak świętować Międzynarodowy Dzień Porteru Bałtyckiego? To proste - w piwnym menu na ten dzień koniecznie musi znaleźć się przedstawiciel tego stylu! Jeśli mieszkacie w dużym mieście warto sprawdzić, które lokale w Waszej okolicy biorą udział w świętowaniu i wybrać się do jednego z nich z przyjaciółmi. Jeśli mieszkacie w mniejszej miejscowości warto zawczasu wybrać się na piwne zakupy do specjalistycznego lub po prostu dobrze zaopatrzonego sklepu z piwem i w miarę możliwości wybrać kilka różnych porterów, żeby móc świętować wspólnie ze znajomymi. Idealnym sposobem na spędzenie tego wyjątkowego dnia jest spotkanie w większym gronie poświęcone porterowi - poza degustacją samego piwa można przygotować dopasowane do tego stylu potrawy, np. gulasz wołowy lub inne potrawy z wołowiny oraz dziczyzny czy czekoladowe ciasta i desery.

Listę lokali biorących udział w imprezie sprawdzicie na stronie wydarzenia, warto zajrzeć też na fanpage lokalnych piwiarni i multitapów w Waszej okolicy.

A zanim to nastąpi koniecznie dowiedzcie się więcej o historii i charakterystycznych cechach tego niezwykłego piwa - Porter Bałtycki - piwo z Polski.

19 stycznia 2018 Birofilia.org