Trzymaj pion i wygrywaj!

Nie lubisz jak ktoś Cię poucza, prawda? Ale chętnie zagrasz, jeśli szansa na wygraną jest wysoka, a zadanie proste, czyż nie? Grywalizacja świetnie sprawdziła się w promocji odpowiedzialnego spożycia alkoholu.

W Polsce można mówić o coraz wyższym poziomie kultury picia alkoholu, a także większej świadomości zagrożeń, które niesie ze sobą nadużywanie tej substancji. Balowanie do upadłego, wciąż się zdarza w niektórych środowiskach, ale takie zachowanie jest w zdecydowanej mniejszości – Polacy coraz częściej wybierają niskoprocentowe trunki i bawią się coraz bardziej z głową.

Moda na rzemieślnicze piwa i warzenie tego trunku w domowym zaciszu sprawiła, że stajemy się koneserami – wiemy jak podać piwo, by wydobyć z niego to, co najlepsze. Raczej próbujemy niż pijemy, a nade wszystko wciągamy w nasze przyzwyczajenia znajomych i przyjaciół. Niebagatelny wpływ na zachowania młodego pokolenia związane z konsumpcją alkoholu ma moda na zdrowy styl życia, bieganie i ogólnie dbałość o dobrą sylwetkę i samopoczucie – przekłada się to na m. in. na świadome wyznaczanie granic i poszanowanie takich barier także u innych. Dzięki temu coraz rzadziej można usłyszeć bełkotliwe „Ze mną się nie napijesz?”… Coraz częściej dla Polaków alkohol to tylko dodatek do zabawy, której głównym punktem jest spędzanie czasu z przyjaciółmi.

Osoby które podczas imprezy nadużywają wysokoprocentowego alkoholu, szybko wypadają z gry – nie potrafią utrzymać się na własnych nogach, bełkoczą, śpią na stole, wypisują bzdury na Facebooku, uprzykrzają życie wszystkim wokół, czy po prostu tracą kontakt z otoczeniem nie mają frajdy z imprezy i psują zabawę innym! Wybierając piwo – pod warunkiem, że pijemy je mądrze – zabawa może trwać dłużej, szansa na krępujące lub niebezpieczne sytuacje spada, a ewentualne nieprzyjemne skutki następnego dnia będą znacznie mniejsze, jeśli w ogóle się pojawią.

Badania wykazują, że chociaż jesteśmy świadomi ryzykownych sytuacji, które mogą być następstwem nadmiernego spożywania alkoholu, to istnieje grupa, która nadużywa alkoholu, a co gorsze bagatelizuje problemy i nieprzyjemne sytuacje, które z tego wynikają, nawet gdy już wytrzeźwieją. Pogadanki, materiały edukacyjne, prezentacje i prelekcją na ten temat ich nudzą, trudno do nich dotrzeć i zachęcić do zmiany zachowania, bo nie chcą być pouczani. Lecz może zamiast ganić i przynudzać, lepiej zaangażować ich i przekonać, że warto stawiać sobie granice i zachować pion?

700_450_trzymaj.png

Pomoże w tym z pewnością inicjatywa, która po raz pierwszy pojawiła się na tegorocznym Męskim Graniu. Zamiast moralizować, organizatorzy akcji postanowili po prostu nagradzać osoby pijące odpowiedzialnie, tworząc w ten sposób modę na trzymanie pionu. Wystarczyło wejść na stronę trzymajpion.pl i wypełnić quiz, a następnie wziąć udział w zabawie i powtórzyć figurę gimnastyczną prezentowaną na ekranie maszyny weryfikującej czy Bawiacy się trzymają pion , np. popularną „jaskółkę”, by otrzymać nagrodę. Były nimi gadżety związane z wydarzaniem, a także wejściówki na backstage Męskiego Grania! Prawdziwa gratka dla muzycznych maniaków uczestniczących w koncertach podczas tegorocznej trasy. Warto było się postarać, a przy okazji promować właściwe postawy i odpowiedzialne spożycie. 

Dzień 16 września to Dzień Odpowiedzialnej Konsumpcji, warto więc przypomnieć kilka podstawowych zasad, które pozwolą lepiej się bawić i wyciągnąć z zabawy jak najwięcej? Oto kilka wskazówek dla imprezowiczów:

  1. Zostaw kluczyki od samochodu w domu, zawsze też w trakcie zabawy możesz je chwilowo powierzyć osobie, która będzie klucznikiem całej imprezy i schowa je do swojej torebki lub plecaka. Skorzystaj z taksówki, komunikacji zbiorowej, ubera lub pomocy zaprzyjaźnionego abstynenta, by wrócić po imprezie do domu.
  2. Wyznacz sobie granice, zawsze myśl o tym jak będzie wyglądał dzień jutrzejszy, jeśli przeholujesz. A przecież na drugi dzień po świetnej imprezie można bawić się jeszcze lepiej!
  3. Nie przeszkadzaj innym i nie namawiaj ich do napicia się razem z Tobą, nie chcesz przecież zostać zakałą imprezy, kimś z kogo wszyscy będą szydzić następnego dnia.
  4. Przed planowanym wyjściem zjedź porządną kolację – dostarczy Ci więcej energii do zabawy, a przy okazji pozwoli dłużej imprezować.  Pamiętaj też, by w czasie imprezy lub po powrocie do domu napić się wody, możesz nawet przygotować sobie szklankę, którą postawisz przy łóżku. 
  5. Tańcz w klubie, śpiewaj na koncercie, wygłupiaj się, rozmawiaj z przyjaciółmi i poznawaj nowych ludzi, ale zachowaj rozsądek – z pewnością lepiej wszystko zapamiętasz i będziesz lepszym kompanem do zabawy, gdy będziesz trzymał pion!
     

Fotografie pochodzą ze strony trzymajpion.pl i meskiegranie.pl.